מוזיאון הכרזת המדינה |

אנו משפצים בזאת

אחרי שהג'וקים כיכבו בארון התצוגה שלו, יחל שיקום היכל העצמאות בת"א. בסופו תשוב אליו גם המגילה המקורית, אשר נשמרת עד היום בגנזך המדינה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

כמעט שלוש שנים חלפו מאז חוקקה הכנסת את "חוק בית העצמאות". מטרת החוק היא "לשחזר ולשמר את הבניין שבו הוכרזה עצמאות ישראל... בהיותו בעל חשיבות לאומית והיסטורית בתולדות העם והמדינה".

לפני שנה וחצי דווח ב"הארץ השבוע" על מצבו העגום של האתר ("ג'וק בהיכל", 24.12.10). שטיחים מאובקים ומוכתמים, קירות מקולפים, טיח חשוף, מסגרות שבורות ואפילו ג'וק בארון המוצגים קיבלו אז את פני המבקרים במוזיאון ההיסטורי. גם החצר המוזנחת והמאובקת לא הוסיפה לו כבוד.

השבוע, סוף סוף, החלו לבצבץ ניצנים של שינוי חיובי. אילן כהן, מנהל מוזיאון ארץ ישראל, האחראי על היכל העצמאות, הבטיח כי "תוך שלושה חודשים גג" יושלם ביצוע "תוכנית החירום" להצלתו של המבנה, שתכלול שיפוץ ושיקום קלים אך הכרחיים. שנתיים-שלוש לאחר מכן, לדבריו, כבר יעמוד על תלו "בית העצמאות החדש".

בתחילת 2011 זכו עיריית תל אביב ומוזיאון ארץ ישראל במכרז של המדינה ונבחרו להיות הגוף שישקם את ההריסות ויבנה על חורבות האתר הרעוע מוזיאון חדש ומודרני. בהמשך, נפתר סכסוך בין העירייה לעמותת בית התנ"ך, שאיכלסה שתי קומות של הבניין מאז שנות ה-70. העמותה העתיקה את פעילותה לבית בן גוריון - שייסד אותה - ולאוניברסיטת בר אילן. באוקטובר 2011 מונה מנהל חדש להיכל העצמאות, חזי צביאל, אשר נבחר להוביל את התכנון, הבנייה, הניהול והתפעול של המוזיאון העתידי. בימים אלה יוצא לדרך המכרז לבחירת החברה שתשפץ את הבניין באופן ראשוני.

היכל העצמאות. מוגדר כ"אבן הראשה" של פרויקט המורשתצילום: אלון רון

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

לדברי כהן, התוכנית כוללת "שיפוץ קומת הכניסה, החלפת השטיחים והבדים הרקובים באולם ההכרזה, שיקום הצילומים והצבע הדהויים וכן התקנת תאורה חדשה". במימון תישא הממשלה, במסגרת "תוכנית העצמת המורשת הלאומית" - הבייבי של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בשלב הראשון יועברו חמישה מיליון שקלים לשיפוץ החירום, בנוסף לשני מיליון שקלים שהממשלה מקצה לאתר מדי שנה. עלותו הכוללת של הפרויקט מוערכת ב-50 מיליון שקלים, אשר טרם הוחלט אם יועברו רק על ידי הממשלה או בשיתוף תורמים חיצוניים. "היכל העצמאות הוא אבן הראשה, פרויקט הדגל של תוכנית מורשת", אמר ל"הארץ" ראובן פינסקי, הממונה על התוכנית מטעם הממשלה.

החשיבות ההיסטורית של הבניין מושכת אליו מבקרים רבים חרף מצבו הפיזי. ב-2011 ביקרו בו למעלה ממאה אלף איש. "זה אתר מרגש, אך היום הוא מוזנח. עם זאת, למרות מצבו, המבקרים יוצאים ממנו בתחושה שהיה פסגת הטיול שלהם בארץ", אמר פינסקי. 70% מהמבקרים הם תיירים מחו"ל, רובם יהודים אמריקאים שבאים למקום במסגרת פרויקט "תגלית".

לאחר שיסתיים השיפוץ הראשוני יתחיל התכנון של המוזיאון החדש שייקרא "מוזיאון העצמאות" או "מוזיאון הכרזת המדינה". בתקופה האחרונה כבר נבחרה אוצרת למקום, אך שמה טרם פורסם. לצדה יפעל צוות של כמה פרופסורים, מומחים להיסטוריה של ארץ ישראל. יחד עם גנז המדינה, אנשי מוזיאון ארץ ישראל ומנהלי פרויקט אתרי המורשת של הממשלה, יגובשו התכנים של המוזיאון החדש. המוזיאון יתפרש על שלוש הקומות של הבניין הוותיק. עד כה הוקדשה לו רק קומת הכניסה.

ואולם, גולת הכותרת תהיה הצגתה של מגילת העצמאות המקורית, אשר נשמרת עד היום במרתפי גנזך המדינה. "ההנחיה שקיבלנו מהממשלה היא להביא למוזיאון החדש את המגילה. בכפוף ליכולת שלנו לשמור עליה שם בתנאים נאותים ולא לסכן אותה - זו הכוונה שלנו", אמר פינסקי. "המגילה היא הבסיס לכל. אנחנו כנראה נחזיר אותה להיכל העצמאות וסביבה ייבנו תכנים נוספים", הבטיח כהן.

ומה לגבי הגרסה המקוונת? בחודשים האחרונים עלה לאוויר עמוד הפייסבוק של היכל העצמאות, שכולל בינתיים תמונות מביקורים של תיירים יפאנים ותיעוד של ניקיון החצר. בהמשך, מבטיחים, ייפתח למוזיאון אתר אינטרנט משלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ