טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הבימה בלונדון: דין הצגה כדין מאה

אם יפריעו קוני הכרטיסים למהלכה התקין של הצגת "הבימה" בלונדון כדי למחות על קיומה, יוכלו השחקנים להשיב להם בציטוט המונולוג של שיילוק, היהודי מ"הסוחר בוונציה" המשורטט בהתאם לסטריאוטיפ האנטישמי

תגובות

המחאות ההפגנות של פלסטינים ואנשי תיאטרון בריטים ואחרים לקראת, וכנראה גם במהלך, הופעות תיאטרון "הבימה" בבניין תיאטרון ה"גלוב" בלונדון ביום שני ושלישי, אינן קשורות למחזה שהבימה תציג או לאיכות ההצגה. לטענת יוזמי המחאה, אל להבימה לבוא בקהל עושי וחובבי התיאטרון בעולם, בגלל שהופיע באולם התיאטרון שנפתח לאחרונה באריאל, הנמצאת בשטחים הכבושים.

הבימה הציגה בסך הכל פעמיים באריאל, מתוך יותר מאלף הצגות בשנה (לא נוצר צורך להחליף שחקנים שהתנגדו לשחק שם מסיבות פוליטיות). אבל לצורכי מחאה דין הצגה כדין מאה. את המוחים לא צריכה לעניין העובדה שעם עשרות מיליוני שקלים גירעון, התיאטרון הלאומי מעריך שאינו יכול להרשות לעצמו עמדה פוליטית.

לקהילת התיאטרון הבינלאומית יש סיבה נוספת למחות נגד הבימה: התיאטרון חייב - ולא משלם - 160 אלף דולר תמלוגים למחזאים אמריקאים, שאת יצירותיהם הוא הציג ומציג, וסכומים גדולים הרבה יותר ליוצרים ישראלים שעבדו בו. משרד התרבות "מצר שתיאטרון הבימה איננו עומד בהתחייבויותיו, ורואה בכך טעם לפגם וגרימת נזק תדמיתי למדינת ישראל".

בהודעת משרד התרבות נאמר: "יש להדגיש כי על אף תמיכה שוטפת של המדינה בהבימה, מדובר בגוף עצמאי המתנהל ללא התערבותה במישור האמנותי והן במישור הניהולי". בעניין אריאל הצהירו בעבר שרת התרבות לימור לבנת, ושר האוצר יובל שטייניץ, כי על הבימה ושאר התיאטרונים להופיע גם ודווקא שם, שאם לא כן תישלל מהם התמיכה. אף מלה על נזק בינלאומי אפשרי.

אנשי הבימה גם יודעים - עוד דבר שלא צריך לעניין את המוחים - שאם יסרבו להופיע באריאל, יוותרו על התמיכה הכלכלית מהמדינה וישליכו את יהבם על הקהל, יצטרכו לסגור את הבסטה. אני חושב שלא צריך להופיע באריאל, אבל לחלק קולני של הציבור בארץ יש דעה אחרת, ולרוב השקט לא אכפת.

ב-28 וב-29 במאי יציג הבימה במבנה ה"גלוב" בלונדון, בעברית, את "הסוחר מוונציה", שבמרכזו יהודי המשורטט בהתאם לסטריאוטיפ האנטישמי - קמצן ומלווה בריבית, זומם לפגוע בנוצרים שבתוכם הוא חי כמיעוט נרדף - ויחסיו עם אנשי ונציה, שמתייחסים אליו כבן מיעוט נחוץ אך בזוי, ומתעמרים בו. מאז ומתמיד, ובוודאי מאז שואת יהודי אירופה, אי אפשר להתייחס ליצירה השייקספירית הזו כמעשה אמנות בלבד, בלי לעסוק בפוליטיקה, אפילו בלי המחאה הנוכחית.

הבמאי אילן רונן - שלהצגתו חלקתי שבחים על עיצוב, משחק ופרשנות - הוסיף תמונה ראשונה, שבה הוונציאנים הצעירים במסכות מתעללים ביהודי, חוטפים ממנו את הכיפה, הטלית והתפילין, ומכים אותו. את התמונה לא כתב שייקספיר, אלא המציאות. לגיטימי להוסיף אותה גם על פי המחזה עצמו, אבל במסגרת הרטוריקה על במת התיאטרון והעולם, הוספתה דומה לשימוש שעושה בנימין נתניהו בשואה כדי להצדיק התקפה ישראלית אפשרית על איראן.

במובן מסוים, בפרשנות כזאת הישראלי של היום מסתתר מאחורי היהודי של אתמול, ממש כמו הפוליטיקאים הישראלים החיים עדיין את השואה שהיתה ועלולה לחזור. אבל מי שיקום נגד ההצגה הזו ימצא עצמו מבזה את היהודי פעם נוספת, או מוחה נגד ההשתקפויות שלו עצמו, בדמות הוונציאנים שמתעללים בשיילוק.

אם וכאשר יפריעו קוני הכרטיסים ב"גלוב" למהלכה התקין של הההצגה, אני מציע שהשחקנים יעמדו בשורה חזיתית ויבצעו כאיש אחד, בשפת הסימנים, את המונולוג של שיילוק: "אני יהודי. ליהודי אין עיניים? ליהודי אין ידיים, איברים, גוף, חושים, רגשות, יצרים? ... אם אתם דוקרים אותנו, אנחנו לא מדממים? אם אתם מדגדגים אותנו, אנחנו לא צוחקים? אם אתם מרעילים אותנו, אנחנו לא מתים? ואם אתם עושים לנו עוול, שלא ננקום?"

זה לא יעזור. אבל זה יהיה מאוד מרשים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות