השוגון מאוסאקה

קמפיין ציבורי בעיר יפאנית נגד עובדי ציבור מקועקעים

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

טוקיו

 קל לזרים להתפעל מחובבי הקעקועים ביפאן. ראשית, חישבו על הכאב. אמנות הגוף הקרויה "ירזומי" מאוירת על החזה והגב במחטי עץ ודיו פחם. במשך כחמישים הפגישות הדרושות להשלמת הציור, אמן הקעקועים לא יסבול יבבות.

למקועקעים גם צפוי נידוי חברתי. בתי מרחץ, מעיינות חמים ובריכות שחייה אוסרים לרוב על כניסתם. גברים עשויים להאמין שהציורים משקפים גבריות, אבל רבות מנשות יפאן חולקות עליהם. לכן הנרקיסיזם שבאמנות ציורי הגוף מתקיים בעיקר בחוג של גברים מקועקעים אחרים. אלה, שאין להם קשר לפשע, מתחילים להתנהג כאילו היו גנגסטרים, כי יאקוזה וירזומי כרוכים זה בזה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

אפשר היה להניח שפוליטיקאי מבטיח, צאצא לקהילת מנודים, שנהג לצבוע את שערו לבלונד, יגלה אהדה אליהם. אבל טורו השימוטו, בן 42, ראש העיר אוסאקה, אינו מחבב אותם. הוא פתח בקמפיין שנועד לאלץ את עובדי הציבור בעיר להיפטר מהקעקועים, או למצוא עבודה במקום אחר (החברות הגדולות במגזר הפרטי חוששות לא פחות מקעקועים). אפילו ליידי גאגא, הדיווה המקועקעת שגייסה הון למען קורבנות הצונאמי של 11 במארס, לא היתה מתקבלת לעבודה אצלו בעירייה, התעקש.

מאז סוף מלחמת העולם השנייה, נושאי הקעקועים חוו לא אחת נידוי חברתי, אם כי לא באופן רשמי. בהיסטוריה הרחוקה יותר, איסור על קעקועי גוף הוטל על ידי שוגונים עריצים ומובילי החדשנות של עידן מייג'י בשלהי המאה ה-19. אלה סברו כי המראה יעורר גיחוך במערב (שדווקא הוקסם מכך). הפגנות הכוח של טורו השימוטו עשויות להגביר את הפופולריות שלו, בתקופה שרבים ביפאן מואסים בדמויות החלשות המאיישות את הממשלה.

מעניין אפוא שרבים מנושאי הקעקועים מחזיקים בעמדות ימניות. רבים אף תומכים במסע הדיכוי של השימוטו. הוריאושי השלישי, אמן קעקועים מפורסם מיוקוהמה, סולח לראש העיר אוסאקה. לדבריו, השימוטו מבין היטב שאם בעלי תפקידים ציבוריים יציגו את קעקועיהם בפומבי, זה עלול להיראות כאיום. אמן הקעקועים, שציוריו על משי מוצגים כעת בלונדון, מסתיר היטב את "שריון הגוף" שלו מתחת לחליפת פסים. ירזומי צריך להיות חבוי רוב הזמן, הוא טוען.

ואז מפשיל הוריאושי במקצת את שרוולו וחושף את שוליו של עיטור מסחרר המתפתל במעלה זרועו. גילוי הקעקועים האלה אמור להיות איום, הוא אומר. השימוטו מצא דרך שונה לגמרי להביע את רצינותו, והיא יעילה לא פחות. *

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ