הפנקס פתוח, אבל מי נרשם?

פחות מ-30% מתושבי אבו בסמה רשומים במרשם האוכלוסין ויכולים להצביע בבחירות לרשות המקומית. התושבים טוענים כי המדינה מערימה קשיים על מי שמבקש להירשם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הזכות לבחור ולהיבחר היא זכות יסוד בדמוקרטיה, אבל הבדואים במועצה האזורית אבו בסמה, הסמוכה לערד, נאבקים שנים על זכותם לבחור את נציגיהם ברשות המקומית. לטענתם, המדינה מערימה קשיים בכוונה לדחות את ההצבעה.

המועצה האזורית אבו בסמה, שהוקמה ב-2003, מאגדת עשרה יישובים בדואיים בהם מתגוררים כ-25 אלף תושבים. מאז הוקמה היא מנוהלת על ידי מועצה ממונה, שמשרדיה בבאר שבע. ב-2009 אושר תיקון לחוק המועצות האזוריות, שהסמיך את שר הפנים לדחות את קיום הבחירות הראשונות במועצה חדשה לתקופה בלתי מוגבלת. המועצה האזורית אבו בסמה היא היחידה שהושפעה מהתיקון.

לפני כשנתיים האגודה לזכויות האזרח והמרכז המשפטי עדאלה עתרו לבג"ץ. בדיון התחייבה המדינה שהבחירות במועצת אבו בסמה יתקיימו עד דצמבר 2012. לפי נתונים שמציגים באגודה לזכויות האזרח, רק כ-6,700 מתושבי המועצה (כ-27%) הצליחו להירשם בפנקס הבוחרים. הפנקס עתיד להיסגר ב-8 ביולי, כחמישה חודשים לפני הבחירות. שיעור הרשומים קטן, משום שרק באחרונה החלו התושבים להירשם במרשם האוכלוסין.

תראבין א-סאנע עמרה במועצה אזורית אבו בסמה. בחודשים האחרונים נמנע מראשי היישובים לרשום תושבים צילום: אלי הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

סלמאן אבו חמיד מוועד הכפר ביר הדאג', אחד היישובים הגדולים במועצה, טוען כי זה שנים מנפקים המועצה האזורית וועד היישוב אישור תושבות למתגוררים באזור, שמאפשר להם לשנות את מענם ולהיחשב תושבי המועצה. בעבר היתה ההיענות לרישום דלילה, בגלל חוסר שיתוף פעולה של התושבים עם המועצה הממונה. לדברי אבו חמיד, באחרונה גברה ההיענות ביישובו, המונה כ-5,000 תושבים. הבחירות הקרבות ודחיפה מצד המנהיגות המקומית הן הסיבות העיקריות לעלייה ברישום.

אבל בחודשים האחרונים תושבים המבקשים להירשם נתקלים בקשיים רבים שמערימים, לדבריהם, המועצה ומשרד הפנים. בעבר נרשמו התושבים בוועד היישוב המקומי. הליך זה נפסל ופקידי המועצה אינם יכולים עוד לרשום את התושבים.

במשרד הפנים קבעו שהזכות להירשם נתונה רק למי שביתו מצוי בגבולות תוכנית המתאר של יישובו (הקו הכחול), מה שמותיר מאות בתי אב מחוץ לתחום הרישום. "הערמת הקשיים משמעותה אחת - ניסיון לדחות את הבחירות בטענה שאין מספיק אנשים שנרשמו בפנקס הבוחרים, כדי שהמועצה הממונה תישאר בתפקידה", אומר אבו חמיד. אפשרות אחרת היא לקיים בחירות שאינן משקפות את רצון התושבים, כי בחלק מהיישובים הצליחו להירשם רק 20% מהתושבים. ביישובים אחרים, כמו אום בטין שבתחומי המועצה, רשום שיעור ניכר של התושבים.

עורכת הדין ראוויה אבו רביע מהאגודה לזכויות האזרח מנהלת התכתבות ענפה עם משרד הפנים, רשות האוכלוסין, פרקליטות המדינה ורשויות אחרות. בתחילת החודש פנתה אבו רביע למשרד הפנים והתריעה על הקשיים שתושבי אבו בסמה נתקלים בהם ועל חוסר שיתוף פעולה של המועצה. בתשובה ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה נכתב: "ביכולתה של המועצה להעניק לתושבים שירות של איסוף ספחי תעודת הזהות שלהם, העברתם ללשכת האוכלוסין בבאר שבע והחזרת הספחים הנושאים את המען החדש, או שהתושבים עצמם יפנו ללשכת רישום האוכלוסין בבאר שבע לשם שינוי מענם".

עו"ד אבו רביע אומרת שאין די בפתרונות כאלה, בוודאי שלא כאשר נותר זמן כה קצר לרישום. "יתרה מזו, פתרונות אלה בוודאי אינם עולים בקנה אחד עם פסיקת בג"ץ, שקבע באופן ברור ונחרץ כי נדרש מהרשויות, ובראשן משרד הפנים, להשקיע מאמץ רב כדי לקיים את הבחירות למועצה במועד שנקבע". היא תבעה משר הפנים לפעול בדחיפות כדי להסמיך את המועצה לבצע באופן עצמאי שינויי מען לתושביה.

מרשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים נמסר כי ברישום מען עוסקים עובדי הרשות בלבד וכי הוא נעשה בלשכות הרשות ברחבי הארץ. תושבי אבו בסמה רשאים לפנות ללשכה הקרובה לאזור מגוריהם, כלומר הלשכה בבאר שבע, כדי לממש את מבוקשם. עם זאת, כדי להקל על תושבים המתגוררים בריחוק מהלשכה, הוקמו תחנות רישום בעשרות יישובים. הבקשות מוגשות ביישובים ומשם הן מועברות לסניף הקרוב של הרשות, כדי לבצע את הפעולה באופן חוקי.

הטיעון כי רישום התושבים מעוכב במכוון מופרך לחלוטין, הוסיפה רשות האוכלוסין. "טוב יעשו תושבי המקום אם ידאגו לבצע את הרישום בהקדם, כפי שעושים מדי יום אלפי ישראלים אחרים, כדי להיכלל בפנקס", מסרה הרשות והוסיפה כי אינה עוסקת בהגדרות של קווים ותחומים. "אדם שמביא אישור שהוא תושב המועצה, נרשם במרשם האוכלוסין".

מהמועצה האזורית אבו בסמה נמסר, כי מאז קבע בג"ץ שיש לקיים את הבחירות, היא עושה ככל יכולתה להבהיר לתושבים את נוהלי הבחירות. המועצה גם מעודדת את התושבים להירשם במרשם האוכלוסין - תנאי הכרחי להשתתפות בבחירות על פי החוק. נמסר גם שמועצת אבו בסמה אירגנה כנסים, שבהם הוסברו לתושבים הליכי הרישום. המועצה אף פתחה משרד של מרשם האוכלוסין, כדי להקל על התושבים להסדיר את הרישום. בנוגע לשאלת רישומם של תושבים המצויים בתחומי תוכנית המתאר נמסר מהמועצה, כי הרישום מתנהל על פי חוק וכי לא המועצה קובעת את גבולות תוכנית המתאר. *

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ