הסודות של "מריה" חשפו את השחיתות בוותיקן

מעצר עוזרו האישי של האפיפיור עשוי להיות קצה הקרחון של מאבקי כוח עכורים. הטלטלה החדשה באה על רקע שערוריות הפדופיליה והיעלמותה של נערה בת 15 לפני 30 שנה

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

התמונות של הכנסיות החרבות ברעידות האדמה שפקדו בשבוע האחרון את איטליה מקבלות כעת משמעות סמלית. הסדקים שנפערו בהן משולים בעיני רבים לבקיעים הנחשפים במדינת הוותיקאן מאז נעצר משרתו האישי של האפיפיור בחשד להברחה ולהדלפה של מסמכים חסויים: קצה קרחון בפרשה המטלטלת את הכס הקדוש והחושפת מאבקי כוח אפלים שכמו נלקחו מאחד מספריו של אומברטו אקו.

השערורייה, שכבר מכונה "ותי-ליקס", פרצה בסוף השבוע לאחר שמשטרת הוותיקאן עצרה את המשרת, פאולו גבריאלה, בן 46, חילוני, נשוי ואב לשלושה, והחרימה בדירתו מסמכים רבים שהיו ברשותו שלא כדין, לפי החשד. המעצר הוא פרי חקירה שנפתחה בוותיקאן לא מכבר בעקבות הדלפת מסמכים סודיים לתקשורת ופרסומם בספרו הסנסציוני של העיתונאי ג'אנלואיג'י נוצי, "הוד קדושתו: המסמכים הסודיים של בנדיקטוס ה-16". במרכז הספר עומדת דמות המכונה "מריה", הגרון העמוק של הפרשה, שככל הנראה אינו גבריאלה, המתחיל להצטייר עתה יותר כש"ג.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

"אחרי מותו של קרול ויטילה (האפיפיור הקודם יוחנן פאולוס השני, ס"י) התחלתי לאסוף מסמכים שהיו בידי בתוקף תפקידי", צוטט "מריה" בספר. "תחילה בצורה מזדמנת, במקרים שבהם גיליתי סתירה בין מה שנאמר בעיתונים ובנאומים הרשמיים, לבין האמת הכלולה במסמכים". אבל עם השנים החל להתברר ל"מריה" שלא רק הוא מוטרד מסתירות אלה, אלא רבים אחרים בין כותלי הוותיקאן, המודאגים מביטויי הכוחנות, האינטרסים האישיים וקשר השתיקה המלווה פרשות רבות בכנסייה. והם התחילו לדבר.

בנדיקטוס ה-16 ועוזרו האישי פאולו גבריאלה, שנעצר בסוף השבועצילום: גטי אימג'ס

ספרו של נוצי כולל מסמכים בלעדיים בפרשיות אפלות רבות שהעכירו את ימי כהונתו של בנדיקטוס ה-16, החל בשערוריות הפדופיליה בשורות הכנסייה, דרך גילויים על התנהלויות תמוהות בענייני כספים, ועד לעיסוק ב"שאיפות השררה" של מזכיר המדינה (ראש ממשלת הוותיקאן). וגם בפרשה שמייסרת את איטליה זה שלושה עשורים: חידת אמנואלה אורלנדי, אזרחית הוותיקאן בת 15, שנעלמה ב-1983 בלב רומא בנסיבות מסתוריות, שלטענת רבים אינן זרות כלל לוותיקאן.

נוצי, סופר וכתב תחקירים בן 42, השלים את הספר בתום מה שהוא מתאר "שנה של מפגשים חשאיים, של יוני שוקולד ממולאות במסמכים, של מקומות מסתור שבהם הושארו פתקים מקופלים או עטים שבהם מידע מוצפן". במהלכה ניסה להבין לפי רמזים קטנים אם מישהו חדר לדירתו.

כעת, כשיצא ספרו לאור, הוא כבר לא פוחד. "הוותיקאן אינו מקום ככל המקומות. אלה שמחליטים להדליף ממנו מסמכים, שואבים אותך לעולם שחשבת שקיים רק בסיפורים. הם לא מדברים בטלפון, הם קובעים פגישות במקומות חשוכים ומשתמשים במיני שיטות להתחמקות ממעקבים", סיפר לעיתון "קוריירה דלה סרה".

משלל הדיווחים המתפרסמים בתקשורת האיטלקית מאז מעצרו של גבריאלה, מסתמן שהמשרת אינו המדליף היחיד מהוותיקאן; עשרות אנשי כנסייה, בכירים וזוטרים, מעורבים בפרשה חסרת התקדים. בוותיקאן קוראים להם "העורבים".

"יש בהם קרדינלים, עוזרים אישיים, כמרים בכירים ודגי רקק, נשים וגברים", אמר אחד מהם בעילום שם לכתב "לה רפובליקה". חלקם חוששים מהעוצמה הרבה שריכז בידיו מזכיר המדינה, טרצ'יזיו ברטונה, בן 78, ומבקשים ללחוץ להוציאו לגמלאות בסוף השנה; חלקם סבורים שבנדיקטוס ה-16 חלש מכדי להנהיג את הכנסייה לרפורמה ושקיפות. אחרים מבקשים להתחקות אחרי נתיבו הפתלתל של הכסף, כדי לחשוף את הריקבון שחילחל בכנסייה בשנים האחרונות. "אבל כולנו עושים את זה כדי להגן על האפיפיור", הוא ממהר לציין. "תפקידה הבסיסי של הכנסייה הוא להגן על ערכי האוונגליון, לא לצבור כסף וכוח".

"פרשת ‘ותי-ליקס' היא רק חוליה בשרשרת משברים המלווים את כהונת האפיפיור הנוכחי", אמר ל"הארץ" מרקו פוליטי, הביוגרף של הוותיקאן ובעל טור בעיתון "איל פאטו קואוטידיאנו". מאז נבחר יוזף רצינגר לכהונה הרמה, ב-2005, עם מותו של יוחנן פאולוס השני הכריזמטי, היטלטל הוותיקאן בין משברים לשערוריות ונחלש. תחילה בא המשבר עם העולם האיסלאמי, בעקבות פרסום דברים בגנות האיסלאם שציטט האפיפיור; אחר כך נוצר קרע עם העולם היהודי על רקע ההחלטה להחזיר את השימוש בגרסה הלטינית של מיסה הקוראת ליהודים להמיר את דתם, ולבטל חרם על בישופים חברי אגודה שבראשה מכחיש שואה.

ההחלטה הזאת גם פילגה את העולם הקתולי; בהמשך קומם עליו בנדיקטוס ה-16 את הממסד הרפואי בסוגיית האיידס והאיסור להשתמש בקונדומים.

לכל אלה נוספו שערוריות הפדופיליה בשורות הכנסייה וקשר השתיקה שנרקם סביבן. באוויר גם מרחפת עדיין תעלומת אורלנדי ופרשת קבורתו התמוהה של בוס המאפיה של רומא, אנריקו דה-פדיס, בכנסייה בעיר (עצמותיו הוצאו באחרונה מקברן וייטמנו בבית עלמין רגיל).

"ברור שלא מדובר במשרת אחד בודד כמו בסיפורי המתח, אלא בקבוצה מחתרתית שמבקשת לחולל שינוים בצמרת", אומר פוליטי. חבריה מאשימים את ברטונה בפגיעה בתדמיתו של האפיפיור בעולם ובניסיונותיו להבטיח שקיפות במערכת הפיננסית ובממשל של הוותיקאן.

פוליטי סבור שהאפיפיור בן ה-85, השוקד על כתיבת ספרו השלישי על ישו, לא הצליח לנווט לכיוון הרפורמה והשקיפות שחתר אליהן, ושם את כל מבטחו במזכיר המדינה ברטונה. דומה שגם כשהתנגד ליוזמותיו חשש לפעול, לבל יתפרש הדבר כעימות גלוי בינו ליד ימינו. "כמו המלך ליר, גם האפיפיור החלש והשברירי לא מצליח לשלוט בחצרו", כתב פוליטי בטורו.

חולשת האפיפיור ניכרה במיוחד באחרונה, לנוכח החלטתו של ברטונה להרחיק לאמריקה ארכיבישוף שהוקיע מעשי שחיתות בוותיקאן, קרלו מריה ויגאנו, ובעיקר לאחר שפיטר, בשבוע שעבר, את איש אמונו של רצינגר מראשות בנק הוותיקאן. "מעולם לא קרה שיפגעו כך בכבודו של אדם שנבחר אישית על ידי האפיפיור", מציין פוליטי. כאשר ייפתח המשפט בעניין ההדלפות, "האפיפיור יוכל להודות למזכיר המדינה שלו על התדמית השלילית החדשה שתיווצר בעולם".

בינתיים, מאז מעצרו של האיש שנועד לטפל באפיפיור, להלבישו ולהאכילו, השתררה בוותיקאן אווירה עכורה ומסדרונותיו התמלאו חשדנות ושמועות.

לפי אחת מהן, במשרדי מזכירות המדינה שוקלים עתה לאסור שימוש בטלפונים ניידים שמותקנת בהם מצלמה. לא ממש השקיפות ש"העורבים" מייחלים לה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ