המדד

שלמה ארצי, ד"ר של כבוד, נולד ב-26 בנובמבר 1949

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

שלמה ארצי קיבל השבוע תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת חיפה. בדברי ההסבר של ועדת הפרס נאמר ש"ארצי נמנה עם העילית שבתרבות הישראלית והוא משתמש לאורך השנים בכישרונו הייחודי לשרטט את קווי המתאר של הישראליות בשירים ופזמונים". "קווי המתאר של הישראליות" זו קלישאה שבעזרתה מכבדים כל איש תרבות שהצליח. הנחת המוצא היא שמי שהגיע למיינסטרים, שהה שם והרוויח כסף, פיצח איזשהו "גנום ישראלי", או לחלופין "קווי מתאר של ישראליות".

מה זה בכלל "קווי מתאר של ישראליות": על פניו מדובר בשרטוט אמנותי של מכנה משותף תרבותי רחב. על פי קריטריון זה, השירים של שלמה ארצי מכילים רכיבים מסוימים שחבויים עמוק בנפש הישראלית, ושרגע המפגש הגלוי בין הרכיבים לקהל מייצר משיכה והתרגשות. צריך לשים לב לעובדה שפרסים שמוענקים לכבוד "פיצוח גנום" או "שרטוט קווי מתאר", לעולם מציינים את עצם פיצוח הגנום או שרטוט קווי המתאר כסיבת מתן הפרס. אלא שלצד ציון עובדה זאת, אף פעם לא מפורט מה התגלה בתוך אותו "גנום מסתורי", או לחלופין - מה בעצם ניתן ללמוד מ"קווי המתאר של הישראליות".

על פניו, דווקא אוניברסיטה אמורה היתה לשאוב עונג מהצד המחקרי שטמון ב"קווי המתאר של הישראליות" כפי ששירטט ארצי במשך השנים; דווקא מוסד אקדמי אמור היה לפרסם את הגילויים השונים שטמונים בשיריו ומתלכדים לכדי אותה "ישראליות" אמורפית וחמקמקה. מיותר לציין שעד לרגע כתיבת שורות אלו לא נמסר ממה בדיוק אנחנו עשויים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו להגדלה

לתופעה המוזרה הזאת, שבה מעניקים פרס על פיצוח גנום מבלי לציין מה התגלה בעקבות הפיצוח, יש היגיון מוזר: על פיו, אין ערך לחומרים שמהם עשויה ה"ישראליות", כמו לעצם השימוש בהם שגורר הצלחה. ואכן, חברי ועדת הפרס באוניברסיטת חיפה לא ציינו מה מסתתר בתוך הגנום, משום שאין לכך שום חשיבות. מבחינתם, החשיבות האמיתית של שלמה ארצי טמונה בכך ש"עשה את זה". בכלל, נדמה שכל אותם "לוכדי ישראליות" מקצועיים ("מה ישראלי בעיניך"), הם לא אלו שהצליחו לפענח תכונות מסוימות, אלא אלו שפשוט הצליחו (כלומר: היו בטלוויזיה, בעיתון, התפרסמו, התעשרו).

ארצי הוא מנסח הישראליות במובן הזה שישראליות מורכבת מהצורך להאדיר את זה שהצליח. אוניברסיטת חיפה העניקה כבוד לאיש מצליח כדי להתכבד בהצלחתו. כשלוקחים בחשבון אופציות אחרות שעונות על הקריטריון (צביקה הדר, בר רפאלי), אפשר להתנחם בכך שלפחות אדם מאוד מוכשר זכה בכבוד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ