ברנאר אנרי לוי

שר הפנים הצרפתי מנואל ואלס בחר במלים הנכונות. הרשויות הרפובליקאיות, ארציות או אזוריות, הגיבו כפי שהיה מצופה מהן, והגינוי פה אחד נשמע בזירה הפוליטית מקצה לקצה כמעט.

ובכל זאת, אירוע זה (תקיפתם בשבת שעברה בווילרבאן של שלושה צעירים יהודים במוטות ברזל ובפטישים) מטריד ביותר. העובדה שכל זה היה אפשרי, כלומר, שיש רבעים בצרפת שבהם שלושה צעירים נתונים בסכנה אם הם חובשי כיפה, היא פשוט טרגית. וכשאנו קוראים בנוסף שאין זו הפעם הראשונה, כשמתברר לנו שהיה אירוע דומה באותו הרובע לפני חודשים ספורים, אלא שהתקשורת לא דיווחה עליו, כשהמשרד הלאומי להגנה מפני האנטישמיות אומר לנו שמספר האירועים מהסוג הזה גדל מאז מעשי הרצח בטולוז ובמונטובאן, אלא שהמערכת מסתגלת לכך...

מכיוון שהפרטים נרשמים בקושי לעתים, ומסתיימים כמעט תמיד בהתפוגגות, אם לא מדובר בתקרית קטלנית, כאילו אין להם חשיבות, אי אפשר שלא לחשוב ש"משהו רקוב, חד משמעית, ברפובליקה הצרפתית. יש משהו בסתגלנות הזאת, בבנליזציה, בהיגררות האטית אבל הקבועה הזאת של רעל אנטישמי. משהו מבאיש, שאין להתעלם ממנו".

האם יש מקריות בכך שתקרית זו התרחשה למחרת מערכת בחירות, שבה ראינו מתמודדת, הגברת לה פן, מזכירה בבוז שמות בעלי צליל יהודי? האם רק במקרה שמענו באותו השבוע, בזכות קבוצות הנלחמות נגד הגזענות (שפנו לבית המשפט בסוגיה), שצרפת היא אחת מהמדינות היחידות שבהן, לאחר הקלדת שם במנועי חיפוש ברשת, אחת מהתוצאות האוטומטיות למחצה שככל הנראה מוצעת על ידי האלגוריתם (שנקבעת למעשה על פי סך החיפושים של המשתמשים הקודמים) היא הקשר שבין אותו השם לשם "יהודי"?

צלבי קרס בעיר אגדה, בדרום צרפתצילום: אי-אף-פי

ומה ייאמר על אותה אובססיה מוזרה בנוגע לישראל, המנסה זה שנים אחדות להיות האלף והתו, עמוד התווך, הבסיס, של מבנה אידיאולוגי שהוא בו זמנית הזוי ויעיל עד מפלצתיות, ושבתוכו היהודים הופכים שוב לנאשמים. ישראל מופשטת. ישראל דמיונית. ישראל שטנית, כדי לא לומר נאצית, שבעזרת קשר אסוציאטיבי הופכת את היהודים כולם לנאצים ואנשי זדון. ישראל שאמורה, במלה אחת, לתדלק את מכונת האנטישמיות הישנה בדלק חדש?

זהו שורש הבעיה.

הוא קיים אצל כל אותם אנשים, מוסלמים או לא מוסלמים, המדמיינים את נקמת "קורבנות ישראל" כשהם תוקפים חובשי כיפה. הוא קיים אצל מי שמתחזים ל"פרטיזנים למען הפלסטינים", שאינם מתייחסים כלל לגורל תושבי עבר הירדן או רצועת עזה כאשר אחיהם הערבים מתעללים או טובחים בהם, ורואים אותם לפתע כמלח הארץ כשהם מתעמתים עם ישראל וכאשר ישראל פועלת בתגובה.

"ידידי האנושות" רואים את כל זה במין איפה ואיפה. הם אינם מזילים דמעה על הילדים שנטבחו בחולה בסוריה, הם אינם טורחים לומר מלה על אכזריותו של בשאר אל-אסד המפגיז את ערי ארצו בתותחים כבדים, או מצרים על כך שרודן כמועמר קדאפי, שעל מצפונו רבץ מותם של עשרות אלפי ערבים חפים מפשע, חוסל ואינו יכול להזיק עוד.

אבל כאשר ישראל פועלת (או ליתר דיוק, כשישראל יוצאת להגן על עצמה, יחסית באופן סביר פחות או יותר, כלומר באופן שניתן לבקר, פחות או יותר), הם מעריכים שמקרי המוות הנובעים מכך מהווים פשעים נגד האנושות, ושדם אותם הרוגים אמור להכתים את כל יהודי העולם.

ישראל בעיקרון היא מדינה לא לגיטימית... מדיניות מנהיגיה תהיה בשל כך פלילית מעיקרה... ידידיה ובעלי בריתה יהיו בשל כך שותפים לפשע עקרוני זה... זוהי, יותר מאשר אי פעם, נוסחת האנטישמיות כיום. זהו הכלל שמעניק את הרשות להרוג או להכות, לדעת צאצאי הנאצים של שנות ה-30, שטיעוניהם אינם נשמעים. זוהי מחרוזת התפילות החדשה של השנאה, שהפכה את היהודים לרוצחים בכוח ומשום כך מותר כעת להוכיח אותם ולפגוע בהם.

יש להתכחש למחרוזת התפילות הזאת. לפרק אותה. להוכיח שהפרוטוקולים שלה מפוקפקים כמו אלה של הזמן העתיק. זו הפעולה הדחופה שנדרשת מאתנו לאחר אירועי וילרבאן. וזו הסיבה שיהיה זה טירוף לא להעריך נכונה את היקפם ומשמעותם.

מצרפתית: יעל גרינפטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ