למה בבריטניה כל כך קשה להנהיג נישואים חד-מיניים

חברי פרלמנט מדווחים כי בוחרים התומכים בנישואים חד-מיניים אינם נוטים לתת פומבי לדעותיהם, בעוד המתנגדים מנהלים מאבק ציבורי קולני

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט

"אני לא תומך בנישואים חד-מיניים למרות היותי שמרן", הצהיר דייוויד קמרון בוועידת המפלגה השמרנית אשתקד, "אני תומך בנישואים חד-מיניים בגלל היותי שמרן". ראש ממשלת בריטניה צדק: חיי משפחה יציבים ומחויבות רגשית הם ערכים החשובים לימין לא פחות משערך השוויון קרוב ללב אנשי השמאל. ובהתאם לגישה ההדרגתית האופיינית לבריטים, התרת נישואים חד-מיניים נראית צעד המשך מתבקש, אחרי שהותר ב-2005 לזוגות בני אותו מין לקיים טקסי "ברית אזרחית".

לשמרנים יש גם סיבה פוליטית לתמוך בנישואים חד-מיניים. מאז נבחר קמרון לראשות המפלגה, הוא שואף להרחיב את בסיס התמיכה בה על ידי ריכוך תדמיתה. לכן החליט לנקוט קו ליברלי יותר ביחס לזכויות הומואים ולסביות. התגובות הנלהבות שקיבל בוועידת המפלגה עשויות להעיד שחל שינוי גם בעמדות האזרחים. השמרן הפופולרי ביותר במדינה הוא ראש העיר לונדון, בוריס ג'ונסון, שאסר תליית מודעות הפוגעות בקהילה הגאה באוטובוסים.

עם זאת, בחודשים האחרונים נערמו מכשולים לא מעטים בדרכם של הנישואים החד-מיניים. הכנסייה גינתה את הצעד מטעמי מוסר, ובקרב הקהל הרחב הדעות נותרו חלוקות. סקר שנעשה במארס גילה ש-65% מהבריטים תומכים בנישואים חד-מיניים, אבל סקר שנעשה חודש לפני כן מצא ש-70% מאמינים שיש להמשיך להגדיר את מוסד הנישואים כהתחייבות בין גבר לאשה. יש כמובן חשיבות גדולה לניסוח השאלות.

מצעד הגאווה בלונדון. חופש הצבעהצילום: גטי אימג'ס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק

חברי פרלמנט מדווחים כי בוחרים התומכים בנישואים חד-מיניים אינם נוטים לתת פומבי לדעותיהם, בעוד המתנגדים מנהלים מאבק ציבורי קולני. אפילו כמה מהליברלים המושבעים בשורות המפלגה השמרנית חוששים שיותר בוחרים נוטשים את המפלגה משמצטרפים אליה בעקבות מדיניותו של קמרון. עמדתו של קמרון גם גורמת לחיכוכים בממשלה: השר לענייני צפון אירלנד, אוון פאטרסון בעל הדעות הימניות, הצהיר על התנגדותו לשינוי.

ב-24 במאי הודיעה הממשלה שהנישואים החד-מיניים יועמדו להכרעה בהצבעה חופשית בבית התחתון של הפרלמנט. פירוש הדבר, שחברי הבית השמרנים לא יחויבו לתמוך בחוק. אף שלא מדובר בנסיגה ברורה מהיוזמה, ותמיכת אנשי הלייבור מבטיחה ממילא את הצלחת החקיקה, היתה ציפייה שקמרון ינהיג משמעת מפלגתית ויחייב את חברי מפלגתו לתמוך בהצעה. החלטתו שלא לעשות זאת מצטיירת כהתקפלות נוספת של ראש ממשלה, תחת לחץ. גם ניק קלג, סגן ראש הממשלה מטעם המפלגה הליברל-דמוקרטית, לא התפעל משיטת "איש איש ודעתו" בפרלמנט.

התנהלותו של קמרון לא רק עוררה ספקות ביחס לנחישותו כמנהיג, אלא גם ביקורת על האסטרטגיה הכוללת שלו. מתנגדיו תוהים אם הוא מזהה את הגורם האמיתי לחוסר הפופולריות של המפלגה. למצביעים המתלבטים לא מפריעות עמדות המפלגה בנוגע לתרבות, אדישותה לנושאי סביבה, גישתה האוטוריטרית ועוד מגוון תחומים שבהם ביקש קמרון לחולל שינוי. הם פשוט לא בטוחים שהשמרנים ניצבים לצד האדם העובד בסוגיות מהותיות, כמו רמת החיים והשירותים הציבוריים.

משתתפים בקבוצות מיקוד של המפלגה התבקשו לצייר דימוי שהם מקשרים עם השמרנים. בציור השכיח ביותר הופיעה משפחה עשירה בחזית בית מפואר. נישואים חד-מיניים יהיו אחת הרפורמות הנאצלות שינהיג קמרון, אבל היא לא תפתור את בעיית התדמית של מפלגתו. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ