הבלקניזציה של ארה"ב

מחקר חדש: ברבע המאה האחרונה הולך וגובר הקיטוב בין ימין לשמאל באמריקה. מי ששופך דלק באוקטן גבוה על המדורה הרוחשת, כמובן, זו התקשורת

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
חמי שלו
ניו יורק

השסע הפוליטי בארצות הברית, בין דמוקרטים לרפובליקאים, בין ליברלים לשמרנים, עמוק מאי פעם. האבחנה הזאת לא תפתיע את מי שעוקב אחר הדיון הציבורי באמריקה בשנים האחרונות, אבל היא זכתה השבוע לאשרור כפול: בעימות האידיאולוגי שהתרחש בבחירות החוזרות בוויסקונסין, ובסקר רחב היקף שתיעד את הקצנת הקצוות.

"הקיטוב הפוליטי מתעצם בשנים של אובמה ובוש", בישרה הכותרת של הסקר השנתי שפירסם מכון המחקר המוערך "פיו", המנהל מעקב צמוד אחר תפישת עולמם של האמריקאים מאז 1987. לא רק ש"פער הערכים" בין דמוקרטים לרפובליקאים הוא העמוק ביותר ברבע המאה האחרונה, קבעו עורכי המחקר, אלא שהוא מאפיל על כל השסעים האחרים בחברה האמריקאית, ובכלל זה בין גברים לנשים, בין מבוגרים לצעירים, בין עשירים לעניים ואפילו בין שחורים ללבנים.

אבל בניגוד לחילוקי הדעות הזוכים בדרך כלל לחשיפה תקשורתית, הפער האידיאלוגי המרכזי היום בין שמאלנים לימנים באמריקה אינו בתחום מדיניות החוץ והביטחון ואף לא ב"ערכי המשפחה", אלא בנוגע לתפקידו של הממשל בחברה האמריקאית המודרנית, חובתו לספק "רשת ביטחון חברתית" לאזרחים נזקקים, מעמדם של איגודים מקצועיים ופיקוח על איכות הסביבה.

מפגין של תנועת "לכבוש את וול-סטריט" בניו יורקצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע לפייסבוק שלכם

ואכן, הפערים העמוקים הללו הם שעמדו ברקע מאבק הטיטאנים בוויסקונסין, שבו ניצח השבוע המושל הרפובליקאי והשמרני סקוט ווקר, גיבורם של אנשי מסיבת התה, בבחירות חוזרות שנכפו עליו בשל מלחמתו הנחרצת בסמכותם של האיגודים המקצועיים לנהל משא ומתן קיבוצי בשם עובדי הסקטור הציבורי במדינה. אף שרוב הפרשנים התייחסו בעיקר להשלכות העימות על הבחירות לנשיאות, הניצחון שהשיג ווקר, בסיועם המאסיבי של בעלי הון ימנים במדינה שנודעה בעבר כמבצר של זכויות עובדים, מהווה ציון דרך היסטורי בתולדות העבודה המאורגנת באמריקה ואולי גם בעתיד המפלגה הדמוקרטית, שהאיגודים המקצועיים מתגייסים לטובתה בכל מערכת בחירות.

גם מהסקר של פיו עולה שהאידיאולוגיה הכלכלית-החברתית הקיצונית של תנועת מסיבת התה, התומכת בצמצום דרסטי בתקציבי ציבור, בגביית מסים ובסיוע לנזקקים, אינה תופעה חד-פעמית אלא מייצגת שינוי עמוק המתחולל בתפישת עולמם של חלק ניכר מהרפובליקאים. ברבע המאה האחרונה, למשל, ירד שיעור הרפובליקאים התומכים בהענקת "רשת ביטחון חברתית" לנזקקים מ-62% ל-40%, או באכיפת חוקי שימור הסביבה, מ-86% ל-47%. אצל הדמוקרטים חלה הקצנה ליברלית מקבילה, פחות סוחפת אמנם, שבאה לידי ביטוי בתמיכה גוברת ב"אפליה מתקנת" כלפי מיעוטים ובירידה משמעותית בדבקות ב"ערכים מיושנים" של נישואים ומשפחה, והמגמה רק מתעצמת.

הנתונים הסטטיסטיים הללו מצביעים על הרבדים העמוקים של העימות האידיאולוגי הגלוי, המתנהל בשיח הציבורי באמריקה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושהחריף מאוד בעשור האחרון. תחילת השינוי בסלידה העמוקה שמדיניותו השמרנית של הנשיא ג'ורג' בוש ומלחמתו בעיראק עוררו אצל אמריקאים ליברלים, והמשכו בשנאה התהומית שקיימת בקרב שמרנים רבים כלפי ברק אובמה, שבאה לביטוי גם בהתנגדותם לחוק הבריאות שחוקק הנשיא, המייצג בעיני מקטרגיו את הרשע המוחלט: מעורבות ממשלתית, ביורוקרטיה בזבזנית, תקציב מנופח והתערבות "סוציאליסטית" בחופש הפרט.

מי ששופך דלק באוקטן גבוה על המדורה הרוחשת, כמובן, זו התקשורת, שהופכת לדעתנית ומוטה, כפי שבא לידי ביטוי גם בוויסקונסין בכיסוי החד-צדדי וחסר הבושה של שתי רשתות החדשות המובילות: רשת MSNBC הליברלית, שדמתה ללהקת מעודדות של מתנגדי ווקר, ולעומתה רשת FOX השמרנית, שפרשניה פימפמו את סגולותיו של המושל השמרן יותר מאנשי מטהו. הטלוויזיה היא עוד כלום לעומת האינטרנט, שם מתרחשת "בלקניזציה" של השיח הציבורי, כפי שהגדירה זאת השבוע קורטין מרטין, מומחית אמריקאית לעידן הדיגיטלי, בהרצאה בפני מחנכים יהודים.

"יותר ויותר", ציינה, "אנו נוטים להקשיב רק לאנשים שאנו מסכימים עם דעותיהם ואוטמים את אוזנינו לאלה שעמם יש לנו חילוקי דעות. כך נוצרים במרחב הדיגיטלי איים מבודדים של חשדנות וטינה, המגבירים ומקצינים את הקיטוב המתעצם ממילא". כך באמריקה, סביר להניח, וכך במקומות אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ