גם כשהוא קורע גיד, רה"מ מהפנט אותנו

בנימין נתניהו משתמש במושגים ובנוסחאות מילוליות כדי להפוך כל רגע במציאות היומיומית לתעמולה פרטית. ככה נתניהו עושה לנו היפנוזה

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון עידן
אלון עידן

ראש הממשלה בנימין נתניהו עוסק בהיפנוזה. האיש קרע גיד ברגל במהלך משחק כדורגל אזוטרי ומיד זימן צלם וידיאו כדי לממש רווחים מהחולשה הרגעית. הצלם סימן לו עם היד להתחיל לדבר, ונתניהו מיד זרע בין העובדות היבשות - "שיחקתי כדורגל", "קרעתי גיד" - מילים ונוסחאות שיחזקו את שליטתו בהמון. מלאכת ההפנוט סובלת ממקדם מבוכה גבוה, אך ייתכן שנתניהו מזהה בה אמצעי יעיל להעברת מסר. להלן תמלול הודעתו של נתניהו, כפי שהוסרטה והופצה על ידי לשכתו. כדאי לשים לב למספר הפעמים שמופיעה המילה "ישראל" כנגזרת של הצימודים הממלכתיים "מדינת ישראל"/"אזרחי ישראל".

"השתתפתי היום במשחק כדורגל של בני נוער כדי לקדם את התיירות במדינת ישראל, כדי להציג את הפנים היפות והאמיתיות של מדינת ישראל. במהלך המשחק קרעתי גיד ברגל. זה לא בדיוק משחקי היורו שאני אצפה בהם יחד עם רבים מאזרחי ישראל, אבל מחר אני חוזר למשרד ראש הממשלה ואני אמשיך לשחק במגרשים אחרים למען מדינת ישראל".

הנחת המוצא של נתניהו היא שהמביטים בסרטון - בעיקר הצעירים מפייסבוק וטוויטר - מוגבלים מבחינה שכלית. ייתכן שהסקרים שהוא עורך אחת לכמה חודשים מלמדים זאת, אם כי אין לכך סימוכין. מוגבלותו השכלית של העם, על פי הנחה זו, אמורה לאפשר לנתניהו להפוך תקלה שיכולה היתה להיות מוסברת בכלים פשוטים ("לא שיחקתי כדורגל הרבה זמן", "אני לא בכושר", "העליתי במשקל", "הייתי צריך לבעוט עם רגל מלאה במקום פס"), למופע של הקרבה פרטית שכרוכה בכאב פיזי למען העם והמדינה. הסרטון של נתניהו מביך, משום ששילוב הנוסחאות הלאומיות בתוך הסיפור נעשה באופן אלים וללא רגישות לאוזן הכרויה. מתוך 56 מילים, 27 מוקדשות לאינדוקטרינציה של המנהיג למען מנהיגותו ו-20 בלבד לתיאור הכשל בפעולת הבעיטה (חמש נוספות משמשות אתנחתה קומית, וארבע אחרות הן מילות קישור).

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

האופן שבו נתניהו מכפיף בכל רגע את המציאות לתעמולה פרטית בעזרת מילים ונוסחאות, היא מלאכת היפנוזה. ההיפנוזה שבה עוסק נתניהו מושתתת על הנחות מוצא מוכרות. "תבונה וטיעונים הגיוניים אינם יכולים להתמודד אל מול מילים ונוסחאות מסוימות", כתב גוסטב לה בון, פסיכולוג וסוציולוג צרפתי (1841-1931), "מבטאים אותן בחרדת קודש אל מול ההמון ומיד עולה ארשת רצינית על פני כולם והראשים מהנהנים בהסכמה. רבים מייחסים להן כוחות טבעיים ועל טבעיים".

הפנוט ההמון מטשטש את פניו של האדם הפרטי. העלמת הפרטי לטובת רגש קולקטיבי, משרתת את המנהיג בכל הקשור לשליטה בהמון ואף מעניקה לכל פרט "תחושה של כוח שאין להביסו. תחושת הכוח מתירה לו להתמסר לדחפים שהיה חייב לרסנם אילו היה לבדו" (לה בון).

התרת הרסן הקולקטיבית, שמושתתת על מתן חופש ליצרים, מאפשרת לנתניהו, דרך האינסטרומנט "אלי ישי" למשל, לגרש אנשים באופן סיטוני וללא רגשי אשמה מיוחדים. היא אף אמורה להעניק לו כוח עקרוני להפציץ באיראן ולספוג אבדות בנפש ללא התנגדות רבה, שכן הפרטים הפגועים הם חלק מזערי ממרקם ביולוגי הומוגני של "כוח".

נתניהו מנסה להוביל אותנו לאנשהו. מהגרים מאפריקה, פצצה איראנית, פלסטינים - הכל כלול במסגרת ההיפנוזה הקולקטיבית. ובכל זאת, מתחת לדברים הגלויים, למטרות המוצהרות, שוכנת מטרת עומק סמויה, חשובה יותר. השימוש בהיפנוזה רומז על רובד לא מודע שמטריד את נתניהו ומבקש להתגבר על הצנזור של המודעות ולקבל הכרה בעולם. ייתכן שדווקא הגיד הקרוע רומז על המוטיבציה הנסתרת שמבקשת ביטוי. נתניהו הנפיק סרטון שמסביר שהפציעה קרתה במסגרת שירותו את האומה; הוא קרע גיד למען ישראל; נפגע כדי שאנחנו נמשיך להתקיים. אלו קווי המתאר של המוטיבציה. ככל שמעמיקים במטאפורה, עולה דמות נוספת ברקע. דמות שלא רק נפצעה, אלא הקריבה עצמה למען המדינה במהלך מבצע לאומי. הייתכן שמטרת ההיפנוזה היא בעצם לשכנע את הקולקטיב שבנימין לא פחות טוב מיוני?

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ