חור במפה

מפה של משרד התיירות מציינת מפלס נמוך מאוד, נמוך מדי, למי הכנרת

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

אלי ברגר מטבריה נחרד לגלות השבוע שגובה פני המים בכנרת צנח במידה ניכרת. ברגר, בעל "מלון ברגר" בעיר, הוא חובב של מפות המחולקות לתיירים, בפרט כאלה שעוסקות בטבריה והכנרת, ונוהג לעקוב אחרי הנתונים המופיעים בהן.

כך היה גם השבוע. לבית המלון שלו בא תייר ובידו מפה רשמית שהוציא לאור משרד התיירות. במרכז הכנרת, כפי שהיא מופיעה במפה, בין שרטוט קווי ספינות התיירות, נכתב כי גובה האגם הוא מינוס 214 מטרים מתחת לפני הים. אגב, שלשום, היום שבו קיבל ברגר לידיו את המפה, עמד מפלס הכנרת על מינוס 211.41 מטרים, שני מטרים ו-59 סנטימטרים מעל הנתון המעציב של המפה.

"זה ממש מוזר", אמר ברגר. "מעולם לא ראיתי שבפרסום כלשהו נכתב מפלס כזה, ועל אחת כמה וכמה לא בפרסום רשמי של מדינת ישראל". הוא שלף ממגירות שולחנו מפות מתקופות שונות. על רובן לא נכתב כלל גובה מי הכנרת ועל חלקן, בעיקר אלו הישנות, נכתב כי גובה המים הוא מינוס 212 מטרים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

דובר רשות המים, אורי שור, הופתע לשמוע על הפרסום. "הקו האדום התחתון של הכנרת הוא מינוס 213 מטרים. לנתון שפורסם אין כל משמעות מבחינת החוק ומפתיע אותי שנתון כזה מופיע במפה שמוציא משרד ממשלתי".

נראה כי הסיבה לפרסום נתון מדכדך זה נעוצה בתאריך הוצאת המפה: ינואר 2011. בסופו של חודש זה עמד המפלס על מינוס 213.88 מטרים. מובן שתנודת המפלס היא יומית ולכן מוזר שבחרו בנתון נכון ליום מסוים בשנה מסוימת. אגב, מאז לא שב המפלס לגובה כזה, ולנוכח קצב התפלת המים בישראל, סביר כי גם לא יחזור עוד לנתון קשה כל כך. בכל מקרה, בכל הנוגע למיפוי יש לראות את חצי הכוס המלאה. קו המפלס הרשמי של הכנרת הוא זה המציין את המפלס העליון של האגם, שעומד על מינוס 208.80 מתחת לגובה פני הים. המפלס המרבי של האגם הוא גם קו החוף הרשמי.

לדברי מנהל מינהלת הכנרת, פנחס גרין, "יש לציין את המפלס המקסימלי. לנתון זה יש גם הרבה היבטים סטטוטוריים. לדוגמה: עד קו החוף הרשמי, שהוא הקו הקובע, האחריות היא על הרשויות המקומיות ומקו החוף פנימה, לתוך הכנרת, האחריות היא של רשות המים". ממשרד התיירות נמסר כי "מפת התיירות מתוקנת מעת לעת והיא תתעדכן בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ