שאגת מחאה

קמפיין בוטה נגד נשיא סוריה, שהעלתה קבוצת צעירים, מעורר מחלוקת בציבור הערבי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

2 מלחמת האזרחים בסוריה מספקת כותרות מדי יום, וגם לא מעט דיווחים על מה שמצטייר כמאבק על דעת הקהל הערבית. תומכי ההתקוממות רוצים לסלק מיד את אסד ומשטר הדיכוי שלו, כחלק מהשינויים שעוברים על העולם הערבי. מנגד יש הטוענים כי סילוק המשטר בכוח הוא מזימה מערבית, בסיוע מדינות המפרץ, שמטרתה לפלג את סוריה ולהחליש את מעמדה כמדינה הערבית המונעת השתלטות מערבית על המזרח התיכון.

בקרב הציבור הערבי בישראל וגם בתקשורת בערבית, האירועים בסוריה תופסים מקום מרכזי והמחלוקת חוצה מפלגות ותנועות פוליטיות, ואפילו משפחות. עובדה זו מנעה מוועדת המעקב של ערביי ישראל להציג עמדה אחידה לנוכח האירועים בסוריה. כך, בתנועה האיסלאמית מובילים קו של תמיכה במהפכה ובהפלת המשטר, בבל"ד ורע"מ-תע"ל מתנערים מהמשטר אם כי נוטים פחות ליזום הפגנות, ואילו חד"ש ופעילים המאמצים קו חילוני לאומי וליברלי, יוצאים נגד מה שהם רואים כהתערבות חיצונית בסוריה, וטוענים שכל תהליך של שינוי חייב להיות מבפנים, באמצעות רפורמות ובחירות.

בימים האחרונים בלטו בנצרת שלטי חוצות, שמציגים סוג חדש של מחאה. אלה שלטים גדולים ועליהם שתי מלים: "אל-אסד חיואן" - "האריה הוא חיה". הכל מבינים שהשלט מכוון לנשיא סוריה, בשאר אסד, ושהוא אינו מחמיא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

על השלט לא חתומה מפלגה ולא ארגון ידוע. זו יוזמה של קבוצת חברים ערבים המתגוררים בתל אביב. "היינו מזועזעים מהטבח ולא פחות, היינו מזועזעים מזה שהעולם מתעסק עם סוריה בכפפות משי דיפלומטיות", אומר אדיב עואד, יועץ שיווקי ואסטרטגי, ממובילי היוזמה. "חשבנו שהשתיקה או הגינויים בחצי פה, שנשמעים מפי הציבור הערבי בישראל, הם חמורים ובלתי נסלחים. זהו אחד המקרים שבהם לפחות אנחנו צריכים לנקוט עמדה מוסרית חד משמעית. מי שמתקומם נגד עוולות ואי צדק במקום אחד, אסור לו להעלים עין ולהחליק בדיפלומטיות טבח המוני במקום אחר".

עואד וחבריו יזמו קמפיין מצומצם, במימון עצמי, בניסיון לעורר את דעת הקהל הערבית בישראל. הבחירה בנצרת אינה מקרית, בהיותה העיר הערבית המרכזית והגדולה בישראל. "היה חשוב לנו לבוא ממקום אנושי, לא פוליטי", אומר עואד. "לכן יצאנו במסר ברור, בגנות הנשיא הסורי אישית. עשינו את זה כאמירה, שמה שקרה אסור שיקרה. מסתבר שמה שנראה לנו טבעי ומובן, לא היה פשוט להעלות במדיה הערבית".

סברין דיאב מטמרה, פעילה ב"וועד למען סוריה" שתומך בנשיא אסד, אמרה ש"אם לאותה חבורה יש האומץ להציג שלטים, אז בבקשה, שלא יישבו בתל אביב אלא יבואו ליישובים הערביים ויציגו את עמדתם". לדעתה, "הם כמו רבים אחרים מושפעים מדיס-אינפורמציה במדיה הישראלית והמערבית וחבל שמכנים את נשיא סוריה בכינוי כזה, ולא נקטו עמדה נגד מנהיגים ישראלים שפגעו בעם הפלסטיני".

ד"ר אמל ג'מאל, ראש התוכנית לתקשורת פוליטית למנהלים באוניברסיטת תל אביב, ומנהל מרכז "אעלאם" לתקשורת ערבית פלסטינית, אומר שהנושא של סוריה הצליח ליצור עימות בין שני מחנות, "ואנחנו עדים לתפקיד הולך ומתעצם של התקשורת בקביעת סדר יום מדיני פוליטי אזורי ומקומי". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ