חיפה, עיר ללא הפסקה (של עבודות בנייה)

העירייה מסתמכת על חוק עזר עירוני ישן שגובר על החוק למניעת רעש, ומתירה בנייה בלילות - בתוך השכונות. התושבים זועמים: "צריכה לישון עם מוסיקה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

תושבים בשכונות בת גלים וחטיבת כרמלי בחיפה מתלוננים כי הרעש העז שבוקע מעבודות בנייה ותשתית נרחבות בסביבת מגוריהם, פוגע קשות באיכות חייהם ובשנת הלילה שלהם. מתברר, כי העירייה התירה את ביצוע העבודות, הנמשכות לעתים עד לשעות הבוקר המוקדמות, וכוללות את פרויקט המטרונית בעיר ואתר בית החולים רמב"ם וסביבתו. התושבים פנו לעמותת אדם טבע ודין, שבוחנת כעת הגשת עתירה מינהלית נגד חוק העזר העירוני, שגובר על החוק למניעת רעש ומתיר קיום עבודות בלילה.

תושבי רחוב עפרון, הסמוך לרמב"ם, אומרים שבשבועות האחרונים נעשות בבית החולים עבודות להחלפת הצנרת, הכוללות חציבה וחפירה. לדבריהם, בחלק מהימים, העבודות שמתחילות בשמונה בערב נמשכות עד חמש בבוקר. במדידה שעשתה בחודש שעבר רכזת מניעת רעש באיגוד ערים חיפה, ד"ר אווה צידוני, נמדד בשעה 22:30 רעש של כ-80 דציבלים בדירת מגורים ברחוב - המוגדר על פי המשרד להגנת הסביבה "רעש חזק ביותר ובלתי סביר". צידוני ציינה במכתבה למשרד כי "עבודות בנייה וחציבה אלה בשעות חריגות מבוצעות ללא כל ניסיון להקטנת רעש".

לאדם טבע ודין הגיעו גם תלונות על אתר הבנייה שבתוך בית החולים, הפועל באישור העירייה 24 שעות ברציפות. כאשר בא למקום נציג של המשרד להגנת הסביבה, הוצג לו אישור לביצוע עבודות בין 11 בלילה לחמש בבוקר לתקופה של שנה, ממאי 2011 עד מאי 2012. במכתב לאחד מתושבי האזור ציין הנציג שיש חוקי עזר ישנים, בחיפה ובתל אביב, מהתקופה שקדמה להקמת המשרד להגנת הסביבה, ובמקרים אלה, למרבה האבסורד, חוק העזר גובר על החוק למניעת רעש.

העבודות בבית החולים רמב"ם. עיריית חיפה מסרה כי "עבודות לילה הן הדרך היחידה להכפיל את המשמרות ולקצר את משך העבודה"צילום: ירון קמינסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

חוק העזר מעניק לראש העיר סמכות לאשר הפעלת ציוד בנייה בשעות המנוחה באופן חריג, אם הבנייה נחוצה בדחיפות למניעת סכנה לביטחון הציבור. כמו כן ניתן לאשר עבודה שחשיבותה הציבורית מחייבת את ביצועה בשעות הלילה, אף שהדבר נוגד את החוק למניעת מפגעים.

גם על דיירי רחוב בר יהודה, הסמוך לשכונת חטיבת כרמלי בעיר, עוברים לילות לא קלים, בשל העבודות בפרויקט המטרונית (אוטובוס ארוך להסעה המונית). כאשר פנו התושבים למוקד העירוני נמסר להם שהעבודות הנעשות בהיתר העירייה עד ה-30 ביוני, ודווקא בלילה, מחייבות סגירת נתיב בדרך ראשית העלולה להפריע לתנועה במשך היום.

היועץ המשפטי של עיריית חיפה, עו"ד רשף חן, אמנם אישר את העבודות בלילה, אך בתשובה לפניית אדם טבע ודין כתב: "זכותו של אדם לישון שנת לילה היא זכות טבעית שכמעט אין יסודית ממנה... מניעת שינה מהווה פגיעה כה קשה עד שהיא מוכרת כסוג של עינוי אסור על פי הדין הבינלאומי והישראלי". בסוף דבריו מציין חן בסוגריים כי "קשה לראות מצב שבו החלטה שמשמעותה המעשית היא מניעת שינה במשך יותר מימים בודדים תוכל להיחשב סבירה".

באדם טבע ודין טוענים שחוק העזר מנוגד למגמות הרווחות כיום בחקיקה בעניין רעש ודורשים לצמצם את השימוש בכלי הזה. "נראה כי בעיר חיפה, החריג המתיר בנייה בשעות הלילה הפך לכלל", כתבה לחן עו"ד שלי לב-שרמן מהעמותה. "כן נראה כי השימוש שנעשה בסמכות ראש העיר להתיר בנייה בשעות הלילה מיושמת באופן שאינו מידתי וכי באיזון שמבוצע על ידי ראש העיר לא ניתן משקל מספק לפגיעה הקשה הנגרמת לתושבי העיר המתגוררים בסמוך למתחמי הבנייה". תושבי השכונות המדוברות העלו טענות על קשר בין מתן ההיתרים לעבודה בלילה ובין העובדה שרבים מהם נחשבים ציבור מוחלש שאינו מרבה להתלונן.

"רוב התושבים בשכונה לא מאמינים שיש להם כוח לשנות", אמרה ל"הארץ" אורטל שביט, סטודנטית ותושבת חטיבת כרמלי. "התושבים לא התאגדו ולכן נאלצתי לפנות במכתבים למי שרק אפשר, למשטרה, לעירייה, לאיגוד ערים. במשך שבועיים לא הפסקנו לסבול מרעשים... באוניברסיטה מצאתי את עצמי משתגעת מכל רעש קטן, התחלתי לישון עם מוזיקה בלילה, זה היה בלתי נסבל".

בבית החולים רמב"ם אמרו כי העבודות במקום כבר אינן נעשות בלילה ואלו שבסמוך לבית החולים נעשות על ידי חברת יפה נוף של עיריית חיפה.

מעיריית חיפה נמסר: "במסגרת עבודות תשתית בהיקף חסר תקדים המתבצעות בחיפה, ישנן פעמים שביצוע עבודות לילה הן הדרך היחידה להכפיל את משמרות העבודה ולקצר את משך זמן העבודה, תוך מזעור חוסר הנוחות הנגרם לתושבים. בתוך כך, אנו בוחנים כל מקרה לגופו, תוך שיתוף התושבים ומניעת רעש בשעות הלילה ככל הניתן. לגופו של עניין, ברחוב עפרון הוגבלו העבודות עד לשעה 22:00, ובדרך בר יהודה מתבצעות עבודות הלילה במקרים חריגים בלבד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ