ח"כ בן ארי דואג לפליטים

למה לנסוע לאילת כשאפשר לנפוש במדינה אפריקאית שלווה

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

"ירי הגראדים על אילת מלמד כי מדובר באזור מלחמה מסוכן ולכן יש לפנות משם באופן מיידי את כל המסתננים חזרה לארצותיהם. באריתריאה המצב הרבה יותר רגוע מאשר באילת. חייבים לשמור על שלומם וביטחונם".

הציטוט שלעיל נכתב בעמוד פייסבוק הרשמי של ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), ב-16 ביוני, יממה לאחר שהתגלו שרידים של שתי רקטות גראד באזור עובדה ומצפה רמון.

דעותיו של ח"כ בן ארי על המהגרים מאפריקה המגיעים לישראל ידועות והוא מתבטא רבות בעד גירושם בחזרה לארצותיהם. בתחילת החודש הוא אף אירגן קורס הגנה עצמית לתושבי דרום תל אביב (יחד עם פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל), בעקבות מקרי "אונס, חטיפות תיקים, תקיפות ילדים והתפרצות", לפי הכרוז שהופץ בשכונת התקוה. אם כך, לאיום הגראדים על אילת מצטרף איום של אלימות אזרחית שמקבלת לגיטימציה מנבחר ציבור ישראלי. אז האם "באריתריאה המצב הרבה יותר רגוע מאשר באילת?"

תלוי את מי שואלים. נשיא אריתריאה, אסיאס אפוורקי (רודן השולט במדינה כבר שני עשורים), למשל, טוען שכן. לפי אפוורקי, הטענות על הפרות זכויות אדם באריתריאה והקביעה ששלטונו הוא אחד המדכאים ביותר בעולם, נובעות מקמפיין בינלאומי שמובילה נגדו ארצות הברית.

לעומתו, נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאווי פילאי, אמרה השבוע במועצת זכויות האדם של האו"ם כי מצב זכויות האדם באריתריאה, שממנה אכן מגיעים רוב המהגרים האפריקאים השוהים בישראל, מדאיג, וסיפרה על מעצרים שרירותיים, עינויים, הוצאות להורג ללא משפט, עבודה בכפייה, גיוס בכפייה והגבלות על חופש התנועה, חופש הביטוי וחופש הדת.

בשנים האחרונות נמלטו מאריתריאה יותר מ-200 אלף בני אדם. רבים מהם מצאו מקלט בסודן השכנה ואחרים הגיעו לישראל ולאירופה. רוב האזרחים שעזבו את המדינה התחמקו בכך משירות צבאי או נמלטו ממנו, ולכן ייחשבו לעריקים עם שובם.

לפי ארגוני זכויות אדם בינלאומיים, מאז 2002 השירות הצבאי והלאומי באריתריאה הוא למעשה עבודה ללא שכר או עבור שכר זעום - לכל החיים - בתפקידי לחימה, בבניין, בחקלאות או בכל עבודה יזומה אחרת שהממשלה מחליטה עליה. זהו גורל אכזר, אך גורלם של העריקים שנתפסים לרוב אכזר יותר, והם צפויים למאסר ממושך ואפילו לעונש מוות. מצד שני, באילת התחיל החופש הגדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ