גרמניה מציגה: עלייתם של שודדי הים

מפלגת הפיראטים, הדבר החם בפוליטיקה הגרמנית, מזמינה את כולם לחגיגה - ניאו-נאצים ואנרכיסטים יחד. האם הם ירוויחו מקריסת גוש היורו?

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
ברלין

השערורייה האחרונה מבית היוצר של מפלגת "הפיראטים" הגרמנית נרשמה בחודש שעבר בחשבון ה"טוויטר" של אחד מנציגיה בפרלמנט של ברלין. "מי שתומכת בשריון מקומות לנשים - רוצה תפקידים עם בונוס-ציצים", כתב.

ההתבטאות הזאת, הרחוקה שנות אור מהתקינות הפוליטית הגרמנית הרגילה, זיכתה את מחברה, גרוולד קלאוס-ברונר, בזמן אוויר יקר של תהילה באתרי האינטרנט הגרמניים. קלאוס-ברונר, טכנאי אלקטרוניקה במקצועו, הוא אחד מ-15 הנציגים (14 מהם גברים) שהצליחה המפלגה הצעירה, המפתיעה והבועטת הזאת להכניס בסוף השנה שעברה לפרלמנט של ברלין - שבנוסף להיותה עיר הבירה, היא גם אחת מ-16 המדינות שמרכיבות את גרמניה.

"גרמניה כתומה", הכריז לפני כמה חודשים השבועון הגרמני "דר שפיגל". כתום הוא הצבע של מפלגת הפיראטים, אשר הפכה בחודשים האחרונים לדבר הלוהט ביותר בפוליטיקה הגרמנית המשמימה. המפלגה חרתה על דגלה בין היתר להילחם למען דמוקרטיזציה של ההליך הפוליטי, הגברת השקיפות, קידום זכויות הפרט וחינוך חינם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

תומכי מפלגת הפיראטים בבחירות במדינת המחוז נורד ריין-וסטפליהצילום: רויטרס

לציבור הבוחרים הצעיר, שלא מתחבר לדור הישן של הפוליטיקאים המעונבים והמחויטים, מהווים הפיראטים כתובת מצוינת. גם אלה שמאסו בהחלטות שמתקבלות בוועדות סגורות ובדילים פוליטיים שנחתמים מאחורי גבם רואים בפיראטים את ביתם החדש. לא לחינם יש לפיראטים כבר 32 אלף חברים רשומים - מה שהופך אותם למפלגה הגדולה ביותר אשר אינה מיוצגת בפרלמנט בגרמניה.

אבל המצב הזה לא יימשך זמן רב. לפי כל הסקרים העדכניים הפיראטים ייכנסו לפרלמנט הגרמני (הבונדסטאג) בבחירות הכלליות בשנה הבאה. לפי חלק מהתחזיות הם יהיו המפלגה השלישית בגודלה בגרמניה - שותפה קואליציונית פוטנציאלית בממשלה הבאה. בינתיים, נוחלים הפיראטים הצלחה אדירה בבחירות לפרלמנטים במדינות המחוז בגרמניה. עד כה הם הצליחו להכניס 45 חברים לבתי נבחרים ברחבי המדינה.

ימין ושמאל

הקולות של הפיראטים מגיעים מכל קצות הקשת הפוליטית - מימין ומשמאל, וכן מקרב בוחרים צעירים שמצביעים בפעם הראשונה, או כאלה שנרתעו עד כה מהפוליטיקה ולא מימשו את זכותם הדמוקרטית. המפלגה הצעירה הזאת, בת שש בסך הכל, מאיימת לשנות את דפוסי ההצבעה המסורתיים של הבוחרים.

"כבר הרבה זמן שנמאס לאזרחים מהפוליטיקה. הם לא מוכנים עוד שהיא תיעשה במחשכים ומאחורי גבם", אמרה בחודש שעבר יו"ר המפלגה בברלין, כריסטיאנה שינקל, בפגישה בבית קפה מקומי ליד מטה המפלגה, לא רחוק ממרכז העיר. "לבוחרים נמאס מהמערכת, שמאפשרת להם להשפיע רק פעם בארבע או חמש שנים. הם מרגישים שהם לא באמת שותפים בה, אלא רק נותנים את הקול שלהם, ומישהו אחר מחליט בשבילם. הם מתוסכלים, מרגישים שלא סופרים אותם אחרי הבחירות, שהם לא חשובים מספיק", הוסיפה. "אנחנו מחזירים את האנשים אל התהליך הדמוקרטי ואל המפלגות".

אנט מייריץ, עורכת בדסק הפוליטי של אתר "שפיגל אונליין", מסכימה אתה. "האזרחים התעייפו מהריטואלים של הפוליטיקאים שמופיעים בתוכניות אירוח וחוזרים על אותם משפטים, בנוסח ‘הילדים הם העתיד', ו'אנחנו בדרך הנכונה'", אמרה. "אנשים הפסיקו להאמין לזה. הם רואים את המשבר הכלכלי ושואלים את עצמם, איך יכול להיות שהפוליטיקאים אומרים לנו כל השנים שהכל בשליטה, אבל בעצם שום דבר לא בשליטה. ואז באים הפיראטים ומבקשים לעצור את המשחק הזה. לפתח תרבות פוליטית חדשה והוגנת, שתאמר לאנשים מה באמת קורה, בלי אינטרסים נסתרים".

חברי מפלגת הפיראטים הגרמנית מצביעים במהלך כינוס מפלגתי שנערך באפרילצילום: אי–פי

ואם בטוק-שואוז עסקינן, זה המקום להכיר את יוהאנס פונאדר, שחקן ובמאי בן 35 ממינכן, שמכהן מחודש אפריל כמזכ"ל המפלגה. הופעתו בחודש שעבר בתוכנית האירוח של כוכב הטלוויזיה הגרמני, גינטר יאוך, כבר הספיקה להיכנס לתולדות ימי הטלוויזיה הגרמנית.

לאולפן של ערוץ הטלוויזיה הראשון הוזמנו אורחים נכבדים, בהם שר הסביבה הגרמני, ראש עיריית ברלין ובכירים מארבע מפלגות. פונאדר, שבא על תקן נציג הפיראטים, גנב לחבריו הוותיקים והמנוסים את ההצגה. עמיתיו באו בחליפות ובנעליים מבריקות, כיאה לפוליטיקאים גרמנים, ופונאדר נכנס לאולפן בג'ינס ובחולצה כתומה וצעיף, ולרגליו סנדלים לא אופנתיים.

בלי להתבלבל שלף את הטלפון הנייד שלו ודיווח על מעלליו לעוקבים שלו ב"טוויטר" בשידור חי. "אני מתעדכן במה שקורה בחוץ", הסביר למנחה הנדהם. "ב-2013 ניכנס לבונדסטאג, כי האנשים רוצים לראות שם את סוג הפוליטיקה שאנחנו עושים", הבטיח.

אין תוכנית?

מה שנתפש תחילה כ"מפלגת השמאל של דור האינטרנט", או "רשת של חנונים" כפי שכונתה בתקשורת הגרמנית - התברר עד מהרה כמפלגה רצינית, שמצליחה לסחוף לא מעט בוחרים פוטנציאליים ברחבי גרמניה. בהחלט לא רק משקפופרים בלתי מזיקים שמעבירים את לילותיהם בחיפוש ריגושים בפייסבוק.

הפוליטיקאים הוותיקים, שהתעלמו תחילה מהפיראטים, מנסים עכשיו לחקות אותם. "המפלגות הגדולות כבר מאמצות את דרכי הפעולה של הפיראטים. הם הצליחו לשנות את הדרך שבה הפוליטיקאים פועלים ועובדים, במיוחד ביחס לאינטרנט", אומר כרסטן בהרנדט, כתב בתחנת הטלוויזיה ZDF.

קשה להבין מהו בדיוק המצע האידיאולוגי שלהם, אבל נראה שזה חלק מהעניין של להיות פיראטים. "כותבים ואומרים עלינו שאין לנו תוכנית, אבל זה שקר. כל עיתונאי יכול למצוא בחמש דקות את התוכנית שלנו. תכתוב בגוגל: ‘פיראטים-תוכנית' ותלמד", אמרה שינקל. אבל כשנשאלה על עמדתם בשאלת משבר היורו, הגרעין האיראני או הסכסוך במזרח התיכון, הודתה שאין לה תשובות.

"הפוליטיקאים רגילים לומר שהם יודעים הכל, אבל הם לא. הם יודעים לתת תשובות שנראות מקצועיות, אבל הן בעצם לא אותנטיות", הסבירה. "הדרך שלנו שונה. זה בסדר לא לדעת. זה בסדר לבקש זמן כדי לגבש עמדה בנושא מסוים. זה לא הכרחי לדעת הכל כל הזמן".

במה בכל זאת הם מאמינים? "העיקרון הכי חשוב שלנו הוא דמוקרטיה ששואבת את כוחה מלמטה, ומבוססת על האזרחים ולא על הפוליטיקאים שמייצגים אותם", אמרה שינקל. העיקרון השני, שקיפות, הפך לשמה השני של המפלגה. "כל ההליכים שלנו פתוחים. כל אדם יכול לבוא ולעקוב אחרי הישיבות שלנו בכל רגע. הכל גם משודר בשידור חי באינטרנט, ולא נעשה בחדרים אחוריים".

גם ההגנה על המרחב הפרטי היא עיקרון מנחה של הפיראטים. "הממשלה מתייחסת לכולנו כאל פושעים פוטנציאליים, ומאפשרת לאסוף עלינו מידע - באינטרנט ובטלפונים הסלולריים - ולעקוב אחרינו. אנחנו לא מסכימים לזה. צריך להוציא את קבוצת הפושעים מכלל האזרחים. אם יש הצדקה וחשד, אז צריך, במסגרת החוק, לעקוב רק אחריהם".

להצלחה היה גם מחיר. מי שהכריז על חופש לומר הכל, שכח שלפעמים צריך לדעת גם לשתוק. באחד מאתרי האינטרנט של מתנגדי המפלגה - ויש לא מעט כאלה - מרוכזות כל ההתבטאויות השנויות במחלוקת של חבריה. אחת הבולטות שבהן יצאה מפי חבר המפלגה מרטין דליוס, שאמר באפריל כי "הנסיקה של הפיראטים מתקדמת במהירות כמו זו של המפלגה הנאצית בין 1928 ל-1933".

ההשוואה אולי אינה במקום, אבל בטוח שכמה ניאו-נאצים אכן רואים במפלגה את ביתם החדש - כפי שמעידים תמונות וסרטונים מכנסי המפלגה בגרמניה. המצב החמיר עד כדי כך, שבבחירות שערכה המפלגה במדינת המחוז מקלנבורג-מערב פומרניה, היא נאלצה לסלק משורותיה את אחד המועמדים לתפקיד היו"ר, אחרי שהתגלה שהסתיר את עברו במפלגה הניאו-נאצית.

שינקל לא מנסה לטאטא את הלכלוך. "אנחנו מפלגה קטנה, שגדלה מאוד בבת אחת. אנשים מצטרפים אלינו בלי סינון ובלי שאלונים. כך קרה שפתאום נכנסו גם מי שאמרו דברים שמנוגדים למצע שלנו", היא אומרת. "אמנם אפשר לספור אותם על יד אחת, אבל מבחינתנו זה אות אזהרה ואנחנו לומדים מטעויות". בסופו של דבר, כשהמפלגה הבינה שאף אחד לא יעבור לסדר היום אם תגלה יחס אוהד לעמדות ניאו-נאציות, היא הצביעה פה אחד על החלטה בגנות הכחשת השואה.

ומנגד, קודמה של שינקל בתפקיד, הרטמוט זמקן, נאלץ להתפטר בעקבות התבטאות שמאלנית קיצונית. בראיון לתחנת הטלוויזיה ZDF בחודש שעבר הוא אמר כי "לפי ההגדרות של המשרד להגנת החוקה" הוא "פעיל שמאל-קיצוני, בשל חתירתי לחברה נטולת חוקים, משטרה ותובע-כללי".

זמן קצר לפני כן עורר סערה בהתבטאות שגילתה אהדה לימין הקיצוני דווקא. בדיון אינטרנטי הוא הביע התנגדות לסילוקם של חברים ניאו-נאצים מהמפלגה. "המפלגה האחרונה שרדפה אנשים באופן מכוון, ונחלה הצלחה עצומה, היתה המפלגה הנאצית... היא הפכה את כולם לשעירים לעזאזל", כתב.

העירוב בין ימין קיצוני ושמאל סהרורי יוצר קשיים מעשיים וארציים יותר. כך, למשל, לאחר שהכניסו הפיראטים נציגים לפרלמנטים ברחבי גרמניה, התעוררה בעיה סמלית אך מהותית: איפה למקם את נציגי "הפיראטים" באולמות המליאה? בהתאם לחלוקה המסורתית, שתחילתה במאה ה-19, בצד ימין של האולם יושבות המפלגות השמרניות והלאומניות ובצד שמאל - הסוציאליסטיות והשמאל הקיצוני. אלא שאיש לא נתן דעתו על כך שיום אחד תצוץ מפלגה, שהטבע שלה אינו שמאל או ימין. עד כה, כל פרלמנט מצא פתרון משלו לבעיה - לא תמיד לשביעות רצונם של הפיראטים.

על דבר אחד אין מחלוקת. "הם שינו את האווירה ואת הדרך שאנשים חושבים על פוליטיקה", אומרת אנה כריסטינה מרהולץ, כתבת פוליטית בעיתון "בילד". "עד שהם הגיעו, אנשים חשבו שהפוליטיקאים רחוקים מהמציאות. אבל הם הוכיחו לנו שגם אנשים נורמלים, כמוני וכמוך, יכולים להיות פוליטיקאים מצליחים". מרהולץ שומרת על זהירות מתבקשת. "השאלה היא מה יקרה אתם אחרי שנה-שנתיים בפרלמנט. האם הם יישארו אותם ‘אנשים נורמליים', או שיהפכו לפוליטיקאים בעצמם".

שינקל לא ממהרת להבטיח דבר. "בחיים אין ביטחון בכלום. רק בכך שנמות", אמרה בחיוך. "אנחנו מודעים לאפשרות שנהפוך בעצמנו לפוליטיקאים מהזן הרגיל, אבל אנחנו מסתכלים על הטעויות שעשו אחרים ולומדים מהן".

שינקל, אם חד-הורית בת 47, היא מנהלת אמנותית ויועצת "מדיה חדשה" במקצועה. לפיראטים הצטרפה רק בשנה שעברה. לראיון עמה, שהתקיים באחד הימים החמים של מאי, היא באה עם מגבת בידה - כנראה בדרך לאגם או לבריכה. בתחילתו עוד נגסה באגס, מול פניו של המראיין, הכל כדי להבהיר שהאווירה אינה פורמלית. בניגוד לפוליטיקאים גרמנים אחרים, היא לא השתמשה בלשון הרשמית, המקובלת בשיחה בין זרים, אלא הציגה עצמה מיד בשמה הפרטי.

כמו כל חברי המפלגה, גם היא מחזיקה בחשבון טוויטר. השבוע נספרו שם 914 עוקבים ו-4,362 ציוצים. את החשבון פתחה בקיץ שעבר, זמן קצר לאחר שהצטרפה למפלגה. "הוא משמש אותי לדיבור ישיר עם הבוחרים שלי", היא אומרת. אבל בניגוד לחלק מחבריה למפלגה, היא נזהרת מפליטות מקלדת. "חשוב לי מאוד להיות נאמנה לעצמי, ואם אצטרך לסגת מהדרך הזו - אעזוב את המפלגה, אבל לא תמיד חייבים לומר הכל לכל אחד", היא מתוודה. "יש הרבה ציוצים שאני לא שולחת, כי הם לא חשובים. כשאני מצייצת, אני עושה זאת בכובע של יו"ר המפלגה ולא כאדם פרטי. לכן אני כבר חושבת פעמיים, אם אגיד את מה שאגיד, איך יבינו אותי, איך יפרשו אותי".

בהרנדט, כתב ה-ZDF, מתקשה להתחבר לכללי המשחק החדשים של הפיראטים. "הם משתמשים בשפה שבכלל לא נמצאת באוצר המלים שלי. הם אומרים לנו שהם צוחקים עלינו, כי אנחנו - אנשי התקשורת - מיושנים, ולא מבינים את עולם התקשורת החדש של טוויטר ופייסבוק. אבל הטעות שלהם היא שהם לא מבינים בעצמם, שגם דברים שנאמרים בטוויטר הם הצהרות רשמיות, שצריך לקחת עליהן אחריות, ושאי אפשר להתנהג כאילו לא אכפת לך בכלל מדעת הקהל", הוא אומר. "בקרוב הם יצטרכו לתת תשובות לשאלות גדולות יותר, ולהוכיח שהם ראויים להיות חברים בפרלמנט".

בכך לא תמו הבעיות של הפיראטים. למעשה, מי שמחולל אצלם מתח מתמיד הוא לא אחר מיו"ר המפלגה, ברנד שלומר. מכל מקומות העבודה שמציעה גרמניה, שלומר בחר דווקא את משרד הביטחון כמי שישלם את משכורתו. את ימיו הוא מחלק לשניים: בבוקר הוא עובד ציבור נאמן במשרד המסווג ביותר בגרמניה, ובערב הוא משיל את החליפה ומנהל את המפלגה שנאבקת במוסדות מהסוג שבהם הוא עובד: ממסדיים, שמרניים ולא שקופים. איך הוא מיישב בין שני הדברים? בראיונות הרבים שהוא מעניק בתקופה האחרונה לא נראה שהעניין מטריד אותו במיוחד. גם לא את בוחרי המפלגה.

מחשב וחרב

הפיראטים הגרמנים לא פועלים בחלל ריק. במדינות אחרות קמו בשנים האחרונות מפלגות פיראטים הדוגלות במצע דומה. הראשונה שבהן קמה ב-2006 בשוודיה. את השם היא גנבה בשמחה משמו של ארגון הפועל נגד זכויות יוצרים, שהיה מייסדו של אחד מאתרי הורדות הסרטים והסדרות הלא חוקיים הגדולים ביותר שפועלים היום ברשת ."The Pirate Bay"

ובינתיים, הפיראטים הפכו בבונדסטאג לשיחת המסדרון החמה ביותר בימים אלה. בסוף החודש שעבר התקיים אירוע חגיגי באחד המבנים שמרכיבים את הפרלמנט הגרמני, צמוד לבניין הרייכסטאג המפורסם, שנכחו בו עשרות משתתפים, מיותר מ-20 מדינות. בהצגה קומית שהועלתה על הבמה נראה שחקן המחופש לשודד ים (פיראט) עם בנדנה מעוטרת בגולגולות וכיסוי על עינו. בידו האחת הוא אחז חרב. בשנייה - מחשב נייד. המסר ברור: הפיראטים באים, הבונדסטאג לא יודע איך לאכול אותם. "השנה הקרובה תהיה מאוד מתוחה. עוד נראה לאן זה הולך", סיכם אחד מעובדי המינהלה של הפרלמנט בשיחה פרטית. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ