מדיניות המשטרה רגילה לעונה

המפכ"ל יוחנן דנינו ניסה להדוף השבוע את הטענות כי אלימות השוטרים היא מדיניות מתוכננת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

"מדיניות משטרת ישראל נותרה ללא שינוי. המדיניות שלנו היא ברורה - אנו נאפשר כל ביטוי לגיטימי של מחאה ועם זאת נמצה את הדין כלפי מפרי החוק והסדר"

את הדברים שלעיל אמר מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, בנאום שנשא בכנס החשב הכללי במשרד האוצר שנערך בירושלים ביום שלישי האחרון. זו אינה הפעם הראשונה השנה שבצמרת המשטרה מדגישים כי אין שינוי במדיניות המשטרה כלפי פעילי המחאה החברתית. אך העובדות בשטח, כמו גם מספר הפעמים שבהן נאלצו במשטרה לשלוף את התשובה המוכנה מראש "אין שינוי במדיניות המשטרה", מוכיחות אחרת.

דנינו אמר את הדברים בהתייחסו לטענות על אלימות השוטרים בהפגנות סוף השבוע שעבר, בהן נעצרו יותר ממאה בני אדם. אך השינוי הראשון במדיניות המשטרה הגיע לפסים מעשיים כבר לפני כן, בתחילת יוני, כאשר פעילים בולטים, שהשתתפו במחאת הקיץ שעבר, זומנו לחקירה. על הצווים שקיבלו הפעילים לא הוסבר מדוע הוזמנו, אך חלק מאלו שהתבקשו להגיע לתחנות המשטרה סיפרו כי השוטרים מנסים לברר את תוכניותיהם לקיץ הקרוב.

בעקבות הביקורת על המשטרה, הצווים בוטלו, אך גם אז, תגובת המשטרה היתה: "בהמשך לפרסומים בנוגע לזימונים של פעילי המחאה החברתית למשטרה, אנו מבהירים כי מדיניותה של משטרת ישראל בנוגע לקיומן של מחאות והפגנות נשארה כשהיתה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע אל הפייסבוק שלכם

הזימונים לחקירה היו תוצאה של הערכות מצב שהתקיימו במטה הארצי ובמחוז תל אביב בחודשים האחרונים, שבהן דנו קצינים בכירים בהתמודדות עם התחדשות המחאה בקיץ. בשונה מהמחאה בשנה שעברה, שקשה היה יותר להעריך כיצד היא תתפתח, הפעם יכלו השוטרים לסמן פעילים בולטים ולתכנן את ההיערכות להפגנות ולפעילויות אחרות.

בנוסף, בשונה מהשנה שעברה, ברור מהתנהלות המשטרה, שהפעם אין בכוונתה להשלים עם מחאה במרחב הציבורי (הקמת אוהלים), כבר בשלב הראשון.

למרות שרוב תשומת הלב הופנתה לאירועים במוצאי שבת, שבמהלכם אכן נופצו זגוגיות בנקים ונחסמו כבישים, העימות הראשון של השוטרים עם המוחים התרחש כבר ביום שישי, כאשר התקבצות של כמה עשרות פעילים ברוטשילד הסתיימה במעצרה של האשה שהיא הסמל המובהק של המחאה, דפני ליף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ