שרון שפורר
רויטל חובל

מאות טוקבקים זועמים, עשרות דיוני פייסבוק סוערים, קריאה להדיחו וקריאה להחזיר את הכסף - זו היתה מנת חלקו של יו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי בשבוע האחרון, מאז חשף "הארץ" כי קבוצת אי.די.בי העמידה לרשות ההתאחדות תרומה בסך 800 אלף שקל, לפרויקט כפר הסטודנטים בלוד ששמולי מוביל.

במבול תגובות הזעם על מי שהוכתר אך לפני שמונה חודשים כמנהיג חדש שנולד במחאה והמבוגר האחראי שלה - מישהו אייר מחדש (בפייסבוק) את מבנה הפירמידה של קבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר: בתחתית עץ החברות השגרתי, שבענפיו תלויות חברות כמו סלקום שופרסל, היתה חברה חדשה: "שמולי אינטרסים בע"מ". למטה בביאור נכתב: "נכס מסוג ארגון סטודנטים, שנקנה תמורת 800 אלף שקל לצורך השתקת המחאה נגד הטייקונים והמונופולים והפנייתה נגד ממשלת ישראל".

ההתאחדות מייצגת 60 אגודות סטודנטים וכ-300 אלף סטודנטים מכל הארץ, ותקציבה השנתי הוא יותר מחמישה מיליון שקל. שמולי מכהן בתפקיד היו"ר מאז תחילת 2010. בימים אלה הוא נערך לבחירות לקנדציה נוספת, לאחר שדאג להקדים אותן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

נראה שהיה לו דחוף מאוד להקדים את הבחירות, שהיו אמורות להתקיים באוקטובר 2012. ב-4 ביוני פירסם שמולי הודעה לסטודנטים ובה בישר על החלטתו להקדים את הבחירות. הנימוקים: "אתגרים חדשים כבר מתהווים וניצבים לפתחנו. הסוגיות הקרובות שיעלו על סדר היום הציבורי: השוויון בנטל, תקציב המדינה, שינוי שיטת הממשל - ישפיעו בצורה קריטית על עתידה של המדינה. הסטודנטים מחויבים להימצא בחוד החנית של מהלכים אלה ולהשפיע על עיצובם. מוטב להכריע מהר ככל האפשר בשאלת ההנהגה הראויה ולאחריה להתאחד שוב, כאיש אחד, סביב המשימות והאתגרים המשחרים לנו".

עד כה שום סטודנט לא הגיש מועמדות לרוץ נגד שמולי בבחירות שייערכו בעוד שבוע וחצי, והזכייה נראית כמונחת בכיסו.

בדל אלימות

איציק שמולי סירב לדבר עם "הארץ", אך אפשר ללמוד משהו על גישתו מדברים שאמר וכתב בפורומים שונים. בישיבת התאחדות הסטודנטים במאי אמר שמולי (לפי פרוטוקול הישיבה), כי "מטרה מרכזית של ההתאחדות בשנים הבאות תהיה היציאה לעצמאות כלכלית. אני מעוניין להקים אגף התאחדות שיעסוק בגיוס תרומות ושימור תורמים באופן קבוע. הגיעה העת שההתאחדות תגדיל בצורה עוד יותר משמעותית את תקציביה לטובת הפעילות ולטובת רווחת הסטודנטים, ולא פחות חשוב מכך - לא תהיה תלויה בצורה דרמטית כל כך רק במסי החבר ותקציבי הממשלה".

שמולי כבר מיישם את התוכנית הזו. כמה פעמים בחודשים האחרונים הוא נפגש עם דנקנר. הוא גם נפגש עם בכירי בנק הפועלים ודיבר אתם על תרומה לכפר הסטודנטים בלוד, וקבלת חסות מהבנק להתאחדות הסטודנטים, של מאות אלפי שקלים.

מאי.די.בי נמסר כי נערך סיור מקצועי בלוד ולאחריו נערכה פגישה עניינית. מבנק הפועלים נמסר כי הבנק לא התחייב לפרויקט בלוד ולא חתם השנה על שיתוף פעולה עם התאחדות הסטודנטים.

שמולי לא המציא את השיטה. למעשה, ההתאחדות משתפת פעולה עם המגזר העסקי כבר שנים. בשנים האחרונות היא קיבלה חסויות מחברות כרטיסי האשראי, התקשרה עם קלאב 365 מקבוצת המשביר לצרכן, ואף הגיעה לסיכום על הנחות בתחנות של קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה.

אבל בשנה האחרונה לוקח שמולי את השיטה הזאת צעד אחד קדימה. יש לו תוכניות לעצמאות כלכלית של ההתאחדות, יש לו אירוע חגיגי לציון 60 שנה להיווסדה, ויש לו השקעה של 30-40 מיליון שקל בפרויקט בלוד. בהעדר תמיכה ממשלתית, הוא מתדפק על הדלתות הנגישות יותר - דלתות הטייקונים.

על דבר אחד אין ויכוח - שמולי מנסה לגייס כספים למטרות טובות. הטענה המרכזית אינה על מה שהוא עושה אלא איך שהוא עושה זאת - בדרך שתאפשר לבעלי ההון, שממילא שולטים בכלכלה הישראלית, לבצר את מעמדם באקדמיה, ותפגע ביכולתה של התאחדות הסטודנטים למחות נגדם.

מאז הקיץ שעבר קולו של שמולי נדם כמעט לגמרי והוא לא מוציא את הסטודנטים. ביום רביעי שעבר הוא התארח בפאנל בוועידת הנשיא על המחאה החברתית, יחד עם עוד מנהיגה - דפני ליף. ליף הצהירה כי "המחאה תחזור בגדול ובקרוב נתחיל לחזור לרחובות". כעבור יומיים היא נעצרה על ידי המשטרה בברוטליות, כשניסתה להקים מאהל בשדרות רוטשילד. ושמולי? הוא הצהיר בפאנל שהסטודנטים עדיין לא מצטרפים למחאה, אבל "יחזרו למחות כאשר יהיה צורך, אם בנושא חוק טל או בנושא התקציב".

ליף נכחה בשבת בהפגנה הסוערת בתל אביב, שהשתתפו בה אלפי מפגינים. אמנם היו שניפצו שמשות בנקים, אבל הם גם סבלו מאלימות קשה של המשטרה, כפי שתיעדו עשרות קטעי וידיאו. שמולי לא השתתף, ובדבריו, תקף דווקא את המפגינים: "למופע האימים של אמש, שכלל גל של הרס ואלימות, אין הצדקה", אמר. "זה אינו המשך ישיר של המחאה אלא פגיעה קשה במידת הלגיטימיות שלה. המאבק הוא מוצדק, מטרותיו ראויות אך אופן הפעולה הזה של אלימות (גם כמענה לכוחניות של הממשלה) הוא פסול. ובמקום שבו יהיה בדל של אלימות, לא יהיו סטודנטים. יש דרכים מספיק אפקטיביות להשפעה על המדיניות מעבר לניפוץ חנויות ומכות עם שוטרים".

מהתאחדות הסטודנטים נמסר בתגובה כי היא "מובילה את המחאה החברתית בעשייה בשטח ובאופן ענייני ולא אלים, תוך השמעת ביקורת נוקבת על מדיניות הממשלה בנושאים חברתיים, ותמשיך לעשות זאת גם בעתיד. המחאה היא הזדמנות היסטורית לבצע תיקונים בחברה הישראלית והסטודנטים ימשיכו להיות בחזית המאבק".

אור ירוק

חיפוש בגוגל אחר התייחסות של שמולי לטייקונים ולריכוזיות מעלה חרס. גם מקורביו מעידים: אלה לא הבעיות בעיניו. עד כה מיקד שמולי את מאבק הסטודנטים בדיור ובתנאי העסקת עובדי הקבלן. בעניין זה חבר ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני. בקיץ שעבר, היה נדמה כי בכוונתו גם לגעת בעניין הכאוב שמסתמן כעניין המרכזי של המחאה של קיץ 2012 - הבנקים.

באוקטובר 2011 פורסם בכלכליסט כי ההתאחדות "בוחנת את גובה דמי הניהול והעמלות שנוטלים הבנקים ובתי ההשקעות", וכי לפי הממצאים היא תכריע "אם תקרא לסטודנטים לפתוח בחרם על מי מהגופים הפיננסיים".

יו"ר ההתאחדות שמולי, שכבר החל במגעים עם המגזר העסקי, אישר אז את הדברים ואמר כי הסטודנטים לא יפתחו בחרם מיידי. "הבנקים והמוסדות הפיננסיים האחרים צריכים לבדוק היטב אם עשו מספיק כדי לאזן בין מקסום הרווחים שלהם לבין טובת הציבור", אמר. מאז הוא לא התייחס אפילו פעם אחת לסוגיית הבנקים או לבתי ההשקעות.

כמה חודשים אחרי אותו פרסום, בפברואר, ביקר שמולי באירוע השנתי שמארגן בנק הפועלים למען המלחמה באיידס והתרועע עם בכירי המגזר, כמו נוחי דנקנר ואודי אנג'ל מבעלי רשת והחברה לישראל. באחת התמונות שצולמו שם הונצח שמולי מנהל שיחה קרובה עם מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן. באותה תמונה אי אפשר היה לראות את מי שאירגן את האירוע: איש יחסי הציבור הנאמן של הטייקונים בישראל, רני רהב, שמיח"צן גם את קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר. השבוע, במקביל לגינוי של שמולי את ההפגנה, קרא רהב למשטרה: "ברגע שיש אלימות - יש להיכנס בכל הכוח במפגינים".

בעודו יושב על הגדר בנוגע לחידוש המחאה, התנהלותו של שמולי בהתאחדות הסטודנטים נראית כוחנית למדי, ולא מדובר רק בהקדמת הבחירות, שתפסה מתחרים פוטנציאליים לא מוכנים. סגנו בהתאחדות, עפרי רביב, התפטר ביום ראשון מתפקידו, בטענה שאיבד אמון בשמולי ובמחאה על העדר "מנהל תקין ושקיפות בהתאחדות", כדבריו, ועל "החיבור בין הון ושלטון בעולם הסטודנטים". מיד למחרת נותק קו הטלפון של הסגן המתפטר ונסגר חשבון המייל שלו.

עדויות אחרות לכוחניות של שמולי אפשר למצוא בפרוטקולים של התאחדות הסטודנטים. בינואר 2012, כשהציג באסיפת ההתאחדות את הפרויקט בלוד, סיים את דבריו המלים "אני מגיע לכאן כדי לבקש מכם את האור הירוק... אני תוהה אם יש מישהו שיכול להתנגד לפרויקט כזה. אחרת, נעשה הצבעה שמית".

בישיבה באוקטובר 2011 הציע שמולי מועמדת יחידה לתפקיד דירקטורית חיצונית לחברת איסתא, ששייכת להתאחדות. המועמדת, נגה יציב, עובדת בחברה לישראל ודירקטורית בשורה של גופים, בהם בנק הבינלאומי וחברת ממן ששייכת למשפחת לבנת, השותפה של דנקנר לגרעין השליטה בקבוצת אי.די.בי. היא גם יושבת בדירקטוריון של חברת תנובה, שספגה את החרם הכבד ביותר מהסטודנטים.

יציב אמנם נבחרה פה אחד, אבל אורון מזרחי, מועמד לחברות בהתאחדות, ביקש בנימוס: "רצוי שבפעם הבאה לא נהיה חותמת גומי, אלא שיועברו לנו קורות החיים גם של המועמדים האחרים שרואיינו ואולי נצביע גם להם".

שמולי לא אהב את ההתבטאות הזאת. "אף אחד לא מתייחס אליך כחותמת גומי ואני מציע להשאיר את הביטוי הזה בצד. מעבר לזה, אין לי חובה להמליץ על כמה מועמדים אלא להביא לאישורכם מועמדת אחת. עם זאת, אני מקבל את ההערה שלך, למעט הביטוי המיותר, ובפעם הבאה אשתדל להציע לכם כמה מועמדים. אם כי אני מדגיש כי לפי התקנון אין כל חובה לעשות זאת".

בראיון בתחילת מאי למעריב (אף הוא בשליטת קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר), הצהיר שמולי על כניסתו הצפויה לפוליטיקה. הוא אמנם לא נקב בשמות, אבל בקרבתו וגם בתקשורת מוזכרים השמות של יאיר לפיד או שלי יחימוביץ'. אמנם מאז שקדימה הודיעה על הצטרפותה לממשלה נראה ששמולי החליט להישאר בהתאחדות, אך לדברי גורמים בהתאחדות, הוא לא ויתר על שאיפותיו הפוליטיות.

בעוד שמולי משמש בתפקיד ציבורי כמייצג הסטודנטים והאחראי לניהול תקציב ההתאחדות, ובעוד הוא מתכנן כניסה רשמית לפוליטיקה, נראה כי כבר אימץ גינונים של פוליטיקאי. ההתאחדות מצוידת בדובר, במשרד יחסי ציבור, במשרד הלובינג כהן רימון כהן, וכן ביועץ שלום שלמה, יועצו לשעבר של בנימין נתניהו.

ועם זאת, שמולי וההתאחדות מסרבים להתייחס עניינית לסוגיית ההתקשרות עם הטייקונים ולטענות חבריו להתאחדות, על חוסר שקיפות. גורמים בהתאחדות ציינו השבוע כי לא ידעו על גיוס התרומות וכי בכוונתם למתוח ביקורת על כך בישיבת ההתאחדות בשבוע הבא.

כמה לא שקופה התאחדות הסטודנטים אפשר ללמוד מתגובת דובר ההתאחדות לשאלת "הארץ השבוע" על הקדמת הבחירות: "תקראי באינטרנט - אני לא אומר שום דבר". *

פרויקט לוד

עמותת "איילים", שהיתה פעילה בהבאת סטודנטים להתיישבות, בעיקר בנגב והגליל, נענתה לפני שנה לפנייה להתיישב גם בלוד. בנובמבר כבר החלו להתגורר שם סטודנטים. הוקם מתחם שלם ובו 30 דירות מגורים לסטודנטים. בתמורה לשמונה שעות התנדבות בשבוע, מקבלים הסטודנטים מלגת לימודים בגובה כ-10,000 שקלים ושכר דירה מסובסד - 500 שקל.

עד כה הושקעו בפרויקט שישה מיליוני שקלים, בשותפות שווה של איילים והממשלה. השבוע נחנך הפרויקט בנוכחות שר האוצר יובל שטייניץ. שמולי לא היה שם. לפני כשבועיים אישרה הממשלה את הרחבת הכפר, בהשקעה ממשלתית נוספת של שישה מיליוני שקלים והשקעה של שני מיליוני שקלים של איילים.

בתגובה למחאת הקיץ קראו שרי הליכוד והפעילים ל"צעירים המפונקים" לעבור לגור בלוד. העיר התמלאה בפלאיירים שנכתב בהם "מצוקת דיור? בואו לגור בלוד". שמולי נענה לקריאה והחליט לעבור ללוד ולסחוף אחריו את ההתאחדות, אך לא דרך עמותת איילים, שעובדת בשיתוף עם הממשלה.

הוא החליט לא להצטרף למתחם החדש, אלא לסבסד שכר דירה לסטודנטים בדירות בשכונות בלוד ולא לבנות חדשות. ההטבות לסטודנטים זהות. את הפנייה לתרומה מדנקנר הסביר שמולי בכך שהממשלה לא תומכת בפרויקט, אך באוצר מבהירים שאיש לא פנה אליהם.

ראש הוועדה הממונה בלוד, מאיר ניצן, הסביר שאין פסול בפנייה של שמולי. "אם יש אנשים שמוכנים לסייע, למה שנהיה נגדם", אמר ל"הארץ". ניצן הוסיף, "אני בעד המחאה והיא מחויבת המציאות, אבל בין זה ובין לסרב לתרומות המרחק רב".

מתן דהן, מנכ"ל עמותת איילים, אמר ש"טוב עושה שמולי שהוא מגייס כסף למטרות טובות. כל אמירה אחרת היא צביעות". לשאלה האם אין זו צביעות לצאת במחאה נגד הטייקונים ולהיתמך על אחד מהם, אמר דהן: "המחאה לא היתה פרסונלית, אלא נגד השיטה".

מהתאחדות הסטודנטים נמסר בתגובה כי "הסטודנטים פועלים לשקם את העיר במסגרת פרויקט לאומי, שמטרתו להעביר אוכלוסייה סטודנטיאלית צעירה ללוד וגם לתת לבני ובנות העיר הזדמנות שווה. זוהי ציונות 2012. לצערנו, המדינה בחרה לעת עתה שלא לסייע במימון הפרויקט. לכן בחרו הסטודנטים לרתום את המגזר העסקי, כנהוג בעולם כולו".

המחאה חוזרת: סיקור נרחב || אחת בלילה, טלפון מהכיכר: שוטרים פוצצו את אח שלך במכות (איתי אנגל) | המחאה החברתית 2012: כרוניקה של אלימות (רועי צ'יקי ארד) | כך עבר איציק שמולי מאוהל המחאה לחיק הטייקונים (שרון שפורר ורויטל חובל) | אלימות בחסות המדינה (מאמר מערכת) | מחקר: הסיקור התקשורתי של המחאה ירד ב-40% (אמילי גרינצוייג) | סקר "הארץ"-דיאלוג: רוב מוחלט בעד חידוש המחאה החברתית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ