אורן אלדר

הממשלה והמשטרה אמרו שההפגנות בשבועיים האחרונים "יצאו משליטה", ולא ידעו כמה שהן צודקות. אבל לתקריות האלימות עם המשטרה, למעצרים או לניפוץ זגוגיות סניפי הבנק אין קשר לזה. המפגינים בשבועיים האחרונים ניפצו משהו מהותי בהרבה: את שליטת התכנון העירוני בחייהם.

בהתאם לחזון עיר הגנים שלאורו תוכננו, הערים בישראל מפרידות בין כל שימוש ושימוש. כפי שהוגדרו אזורים שונים למגורים, תעשייה ומסחר, והוקצו שטחי גינות ופארקים לשעות הפנאי, גם חללים להפגנות נלקחו בחשבון. רחבות גדולות וריקות ניטשו במרכז הערים, רק מחכות ליום שבו ההמונים ירצו להתאסף, לשיר משהו ביחד, לצעוק משהו ביחד, ובמקרים נדירים גם אולי לומר משהו, ביחד.

וכשזה הגיע להפגנות, הישראלים תיפקדו בדיוק כפי שהמתכננים ציפו מהם. הם התרכזו באותה רחבה שחיכתה להם, קיימו עצרת, התפזרו לביתם ופעולת העיר נמשכה כסדרה. אבל זה הדבר האחרון שמחאה כלשהי צריכה.

ההפגנות ששינו מציאות מעולם לא ביקשו מקום להתאסף, הן ניכסו אותו לעצמן. כיכר הבסטיליה בפאריס או כיכר תחריר בקהיר לא מחכות ביום-יום למפגינים, הן עסוקות בלשמש מעגלי תנועה סואנים. אבל בדיוק מסיבה זו זורמים אליהן שוב ושוב בכל מחאה. עצם ההפרעה לסדר העירוני ושיבוש זרימת התנועה הם קריאת התיגר הראשונה על תכתיבי השלטון, שבאים לביטוי בראש ובראשונה בארכיטקטורה העירונית.

הרחבות הגדולות והריקות הן פשוט הכלי הנוח ביותר בידי הממשלה לשלוט במפגינים, ולדאוג שלא יאיימו על כיסאם. המעשה הגדול ביותר בהיסטוריית התכנון העירוני - סלילת השדרות הרחבות שמרכיבות את פאריס כפי שאנחנו מכירים אותה היום - נולד בדיוק מאותו צורך. נפוליאון השלישי חשש ממהפכה צרפתית נוספת, ולפיכך דאג מתכנן העיר אוסמן להרוס את הסמטאות הקטנות שדרכן יכלו המפגינים להימלט, והכניס שדרות ענק לנוחות שליטת הצבא והמשטרה.

מאז הועתקה הנוסחה לעשרות ערים ברחבי העולם, ושדרות הניצחון בברלין, רומא, או וושינגטון, היו לא פחות מכך שדרות לשליטה במפגינים ולשמירת הסדר הקיים. "הכיכר נראית בעיני פשיסטית, מגרש מסדרים שעומד שומם רוב ימות השנה", צוטטו דברים שאמר כבר ב-1991 אברהם יסקי, שתכנן את כיכר רבין (מלכי ישראל) יחד עם שמעון פובזנר, במונוגרפיה שפרסם עליו שרון רוטברד. המפגינים הישראלים, כך נראה, מפסיקים רק עכשיו לעמוד דום.

כיכר רבין בתל אביב. "מגרש מסדרים שומם"צילום: אריאל שליט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ