המרוץ לנשיאות |

מלכוד "אובמקייר" של רומני

המועמד מצא עצמו השבוע בבעיה: בעבר תמך בעמדות שמזוהות עם אובמה, וכעת אינו יכול להתנגד להן. אולי ביקור בישראל יעזור לו להצטייר כנחוש

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

מיט רומני הפקיר השבוע את חבריו למפלגה הרפובליקאית. הם נענו לקריאת "אחרי" שהשמיע בעקבות החלטת בית המשפט העליון להכשיר את חוק הבריאות השנוא של הנשיא ברק אובמה, אבל אז הוא משך את השטיח מתחת לרגליהם. אחרי שהמחוקקים הרפובליקאים החלו לחבוט באובמה עם העצם הגדולה שזרק להם בית המשפט, כשהגדיר את הקנס המוטל על מי שמסרב לרכוש ביטוח בריאות מס לכל דבר, התברר להם לפתע שרומני לא בעסק, שהוא בעצם מסכים עם אובמה: קנס הוא קנס ומס זה מס, הודיעו דובריו של רומני, בעוד הרפובליקאים קופאים באוויר כמו דמויות מסרט מצויר.

כך יצאה הרוח ממפרשי הניסוי האלכימי של הרפובליקאים להפוך הפסד לניצחון ולחלץ הישג תעמולתי מהמפלה המפתיעה שספגו מידי יקירם לשעבר ג'ון רוברטס, הנשיא השמרני של בית המשפט העליון. רפובליקאים המתמודדים על משרות קונגרס פנויות במחוזות שמרניים ביקשו להפוך את המאבק בחוק הנודע בשם "אובמה-קר" (ObamaCare) לקריאת הקרב המרכזית שלהם. אבל רומני העדיף להחזיר את המוקד לכלכלה ולגירעון בתקציב, ולהתפלל בסתר שנתוני התעסוקה החדשים שאמורים להתפרסם הבוקר בוושינגטון יהיה רעים כתמול שלשום.

למעשה, רומני ואנשיו היו שמחים אם האדמה היתה פוערת את פיה ומעלימה לחלוטין את העיסוק בחוק ביטוח הבריאות עד לאחר הבחירות, כי כשרומני תוקף את החוק קשה שלא להבחין בגוש החמאה הגדול המונח על ראשו: כמושל מסצ'וסטס העביר חוק בריאות שרק עם זכוכית מגדלת אפשר להבחין בינו לבין "אובמה-קר". בכל פעם שרומני תוקף סעיף כזה או אחר בחוק של אובמה, שולפות רשתות הטלוויזיה קליפ ישן שבו הוא נראה משבח את אותו הסעיף בדיוק. כשעיתונאים שאלו השבוע את יועצי רומני מדוע הפקיר עכשיו את זירת המאבק נגד החוק, הם זכו לתשובה חד-משמעית: "הוא לא מוכן עוד להצטייר כזגזגן". אבל לא חלפו אלא 24 שעות ורומני חזר בו והודיע: הקנס הוא בכל זאת מס, כפי שקבע בית המשפט.

רומני לכוד פעמיים, בין העמדות הליברליות שהשמיע בעבר להצהרותיו השמרניות בתקופת הפריימריס, ובין אלה לעמדות המתונות יותר שיצטרך לנקוט כדי לכבוש את לב הקולות הצפים. עד לא מזמן תמך רומני בהפלות מלאכותיות "בטוחות וחוקיות" לכל אשה, אבל עכשיו הוא מסכים לכך רק במקרי אונס, גילוי עריות או סכנה לחיי האם; פעם תמך בהגבלות על כלי ירייה, והיום הוא לא מוכן לשמוע מזה; פעם התנגד לתמריצים שנועדו לחלץ את תעשיית המכוניות הכושלת; אחר כך, כשהתברר שהסיוע הממשלתי דווקא הושיע את הענף, הוא טען שבעצם תמך, רק אתם לא הבנתם.

רומניצילום: אי-פי
אובמה צילום: רויטרס

ההתפתלויות של רומני הגיעו לשיא לאחר "מכת גב היד" שהנחית עליו אובמה בחודש שעבר, כשהודיע במפתיע על הענקת חנינה זמנית לכמיליון ילדי מהגרים בלתי-חוקיים ולכד את רומני בסבך ההצהרות התקיפות שפיזר בפריימריס כדי לעקוף את מתחריו השמרנים מימין. בהופעה לפני פורום מרכזי של מצביעים היספנים ניסה רומני ללכת בין הטיפות ולרבע את המעגל, אבל התוצאה היתה חלשה ומביכה, לכל הדעות. כשאיל העיתונות רופרט מרדוק תבע השבוע מיועצי רומני לחזר ביתר אגרסיביות אחר הקול ההיספני החיוני הם השיבו, כמו בעניין הבריאות, שרומני לא מוכן לסתור את עצמו השכם והערב.

התוצאה הבלתי נמנעת של האקרובטיקה המילולית והאידיאולוגית שרומני נאלץ לבצע היא הפיכתו לשק החבטות החביב של בדרני תוכניות האירוח והסטירה הליליות בטלוויזיה, מעין מהדורה אמריקאית של "שמעון פרס כ-י-ן ול-א" של ספי ריבלין, שגרם למפלגת העבודה נזק ממשי בבחירות ב-1981 ו-1984. רומני ויועציו יודעים היטב שצחוק אולי יפה לבריאות, אבל לא לסיכויי פוליטיקאים להיבחר לנשיא ארצות הברית, ושרומני יוכל לשכוח מהבית הלבן אם הציבור האמריקאי יפסיק לקחת אותו ברצינות.

על רקע הנחרצות החדשה שמגלה אובמה בחודשים האחרונים, אין פלא שרומני חש צורך לחזק את תדמיתו הרעועה בכל דרך אפשרית, לרבות ביקור מתוקשר בישראל שבו יוכל לעמוד לצד ידידיו ולהיות סוף סוף נחוש, נחרץ וחד משמעי. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ