סן פרנסיסקו הרוסית

העיר ולדיווסטוק שבמזרח רוסיה חונכת "כרטיס ביקור" חדש: הגשר התלוי הארוך בעולם

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

העיר ולדיווסטוק במזרח רוסיה מתהדרת בנוף ים והרים. עכשיו, עם הקמת גשר תלוי אדיר ממדים, היא קרובה קצת יותר להגשים את חלומה ולהפוך לסן פרנסיסקו של רוסיה.

תשכחו לרגע מעגורני הענק הפזורים סביב, ממלחמות הכנופיות או מהחשדות לשחיתות - העיר מעדיפה להתרברב בכך ששמה קשור עכשיו באחד הגשרים התלוים הארוכים בעולם. "זהו מבנה מרהיב ביופיו, המגלם גאונות הנדסית", אמר ראש הממשלה הרוסי, דמיטרי מדוודב, בטקס חנוכתו בתחילת השבוע.

הגשר, המכונה "אוצר לאומי" ו"כרטיס ביקור" של ולדיווסטוק, מחבר את העיר לאי ראסקי (רוסי), ש-5,000 תושביו היו מנותקים עד כה מהיבשת. אורכו 1,185 מטרים והקטע התלוי בו, הארוך בעולם, מגיע ל-1,104 מטרים, 16 מטרים יותר מהשיאן הקודם, גשר סוטונג בסין.

בניית הגשר לפני כשלושה חודשיםצילום: רויטרס

"אי אפשר לסמוך על זה שקבלנים זרים יעשו היטב את העבודה", אמר מדוודב בטקס, בהתייחסו לבניית הגשר בידי קבלנים רוסים. "אנחנו אולי לא מסוגלים לבנות בתים, אבל בהחלט מסוגלים לבנות מבנים מסוג זה".

הגשר הוא אחד מהפרויקטים הגדולים שנבנו לקראת אירוח פסגת ארגון אפ"ק, הקהילה הכלכלית של אסיה במדינות האוקיינוס השקט, באי ראסקי בספטמבר הקרוב. עלות ההכנות לפסגה נאמדת לפי הדיווחים ב-20 מיליארד דולר. 1.1 מיליארד מהם הוקצו לבניית הגשר. "כל מה שעשינו בשנים האחרונות קשור לפסגה", אמר מדוודב, "אבל זה לא נעשה בשביל הפסגה, אלא בשביל כל מי שחיים כאן". הגשר עובר מבדקי בטיחות וייפתח לציבור ב-1 באוגוסט.

חלום "סן פרנסיסקו המזרחית" אינו חדש. עוד ב-1959, אחרי ביקור בארה"ב, עשה ראש ממשלתה לשעבר של בריה"מ, ניקיטה חרושצ'וב, השוואה בין שתי הערים. הדבר לא נעלם מעיניו של מדוודב. "ולדיווסטוק עולה ככל הנראה על סן פרנסיסקו", אמר, "אבל יש דימיון ביניהן, כי שתיהן יושבות על חוף האוקיינוס, לשתיהן יש גשר תלוי וקרקע דומה". מדוודב הוסיף עם זאת כי "אין ספק שאנשינו טובים בהרבה". *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ