כללי נימוסים לנציגינו באולימפיאדה בפינלנד

שתה במידה, נהג כראוי בנשים וזכור שההומור הצפוני שונה משלנו: אלו ההנחיות שקיבלה המשלחת לאולימפיאדת 1952, הראשונה בה השתתפה ישראל

תום שגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום שגב

ארבע שנים אחרי הקמתה היתה ישראל שקועה במחסור כלכלי חמור שהצריך משטר נוקשה של צנע. אך על הכבוד הלאומי סירבה המדינה לוותר ועל כן שיגרה ביולי 1952 לא פחות מ-26 ספורטאים ישראלים לאולימפיאדת הלסינקי, האולימפיאדה הזכורה היום בעיקר בשל הישגיו של "הקטר הצ'כי", אמיל זטופק.

זו היתה האולימפיאדה הראשונה שברית המועצות השתתפה בה, הראשונה שהרשתה לגרמניה וליפאן לחזור למשפחת העמים אחרי מלחמת העולם השנייה, והראשונה שישראל השתתפה בה. אחד הישראלים היה שחקן הכדורסל ראלף קליין. הוא היה אחד מעשרת החברים במשלחת הישראלית שלא נשאו שמות משפחה עבריים. הנה עדות למגבלות כוחה של הממשלה, כבר אז.

שבועות אחדים לפני כן טרחו פקידי משרד החוץ על ניסוח הנחיות ליוצאים, לרבות "בקשה נמרצת" לצאת למשחקים עם שם עברי. התיעוד שקדם ליציאת המשלחת נמצא בגנזך המדינה, שם אותר לאחרונה בידי חוקר מאוניברסיטת בן גוריון, ד"ר נתן ארידן. משרד החוץ חשש שהספורטאים הישראלים יפגעו ברגשותיה של "יהדות סקנדינביה" והזהירו: "אם בעל דעות חופשיות אתה ונזדמנת לבית חרד - נהג בכבוד ובהבנה למסורת היהודית. דבר לא יבולע לך. אם יש לחבוש כובע בבית, בטקס או בבית הכנסת - חבש כובע ולא תעווה פניך. זכור כי מארחיך אינם יודעים שזו הפעם הראשונה בחייך שחובש אתה כובע".

המשלחת הישראלית לאולימפיאדת הלסינקי. "אם תחצה את הרחוב לפני שהתחלפו האורות - תפגע בחוש הסדר"צילום: לע"מ

על אוכלוסיית המקום נאמר: "הפינים והשוודים אוהבי דיוק הם; אם לא תדייק לראיון, למשחק, לארוחה - ייחשב הדבר כעלבון חמור (...) אם תחצה למשל את הרחוב לפני שהתחלפו האורות - תפגע בחוש הסדר הטבוע בלבם של העוברים והשבים (...) אל תדמה בגלל האמור לעיל כי אנשים אלה חסרי חוש הומור הם. עם עם וההומור שלו, אולם ברוב המקרים נמצא שאין ההומור הצפוני זהה עם ההומור היהודי-הצברי".

תחת הכותרת "כמה מלים על יין נשים ומותרות" נאמר בהנחיות: "השוודים והפינים ככל עמי הצפון אוהבי משקה הם, רגילים לשתות ויודעים לשתות. דע את המידה שאתה יודע לעמוד בה (...) שתה בשיקול דעת כספורטאי, לחמם את הגוף אולם לא את המוח. הבחורות במקום בקורך מאירות פנים הן מטבען. אל נא תלך שולל ואל תפרש גינוניהן שלא כראוי (...) אם יש כסף בידך נהג בו בתבונה. קנה קניותיך בחנויות מוכרות, ומקומך לא יכירך בשוק השחור". ככל הידוע "יהדות סקנדינביה" לא התלוננה על התנהגות הישראלים, חרף השמות הנכריים של מרביתם; מדליות הם לא הביאו משם.

וגם: מיהו היטלר

לפני שבועיים הערתי כאן שדוד בן גוריון ומנחם בגין נהגו להשוות זה את זה להיטלר. יש עניין בכך שהיטלר נכנס לשיח הציבורי בארץ ישראל כגידוף פוליטי. ישראל מידד, המפרסם באינטרנט אתר שנקרא "יומן מרכז מורשת מנחם בגין", טען במכתב ל"הארץ" כי בגין רק קרא לבן גוריון "חוליגאן", אך לא השווה אותו להיטלר. מידד לא צריך להרחיק לכת: ספר חדש בעריכת אברהם דיסקין, שהוציא מרכז מורשת בגין ("מאלטלנה עד הנה"), מצטט בעמ' 23 פקודת יום בחתימת "המפקד" (כלומר בגין) שהופצה למחרת ההתקפה על "אלטלנה" ובה מתואר בן גוריון כ"דיקטטור מטורף".

המסמך, מ-23 ביוני 1948, ניתן לקריאה באתר האינטרנט של ארכיון ז'בוטינסקי. נאמר בו ש"משטר הרודנות" של בן גוריון יקים "מחנות ריכוז". מי שדיבר שלוש שנים אחרי סיום מלחמת העולם על דיקטטור מטורף שיקים מחנות ריכוז - דיבר על היטלר, גם אם לא הזכיר אותו בשמו.

לא היתה זו הפעם הראשונה: במארס 1948 התפרסם בעיתון "חירות" מאמר אזהרה: "שליחי הפאשיזם הבן-גוריוניסטי לא יסתמו את פינו (...) משטר של רודנות דמים, של עינויי גסטאפו - קום לא יקום בישראל". בגין דיבר על "מחנות ריכוז" ישראליים גם בנאומו בכנסת נגד הסכם השילומים עם גרמניה, בינואר 1952. במאי 1963 האשים בגין את בן גוריון בשיתוף פעולה עם היטלר והימלר והשווה אותו גם לוידקון קוויזלינג, שכיהן בחסות הנאצים כראש ממשלת נורווגיה.

כמו כן, ידיעה לא חתומה ב"חירות" משנת 1942 נשאה את הכותרת "במרתפי הגסטאפו השמאלנית". בגין יצר בתקופת המנדט משולש רטורי המתואר בעבודת מסטר שכתב אמיר פלג: הבריטים סייעו לגרמנים להשמיד את היהודים ובן גוריון סייע לבריטים, כמו ראשי ה"יודנראטים", או "מועצות היהודים" שהקימו הנאצים. כך נסללה הדרך לכבשני מיידנק, כתב בגין. *

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ