הפנים של המחאה |

רונה אורובנו

עופר אדרת
צילום: יובל טבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
צילום: יובל טבול

"המחאה מאוד הצליחה", אומרת בלי היסוס רונה אורובנו, בת 27, שבקיץ שעבר היתה ממקימי המאהל בירושלים. "ההצלחה העיקרית היא ברמה התודעתית: ציבור שלם שהיה רגיל לבחון את המציאות רק לפי מדדים ביטחוניים-מדיניים, למד לבחון אותה גם לפי אג'נדה כלכלית-חברתית". את התוצאה, לדבריה, נראה בבחירות הבאות.

אורובנו, סטודנטית לארכיטקטורה בבצלאל, עובדת היום בסטודיו לתכנון אורבני. בקיץ שעבר, כשהיתה יו"ר אגודת הסטודנטים בבצלאל, פעלה בכמה חזיתות במאבק החברתי: בהתאחדות הסטודנטים, במאהל בירושלים ובמאהל המרכזי ברוטשילד.

התפקיד הלא רשמי שקיבלה עליה היה שתדלנות. "אירגנתי פגישות עם חברי כנסת ושרים. העלינו לפניהם את הדרישות שלנו וניסינו לקדם הצעות חוק וללחוץ עליהם", היא נזכרת. "הייתי אחראית גם על הצד הלוגיסטי של ההפגנות ועל הקישור בין כל הגורמים", היא מוסיפה.

"זה משהו שלא קרה במדינה הרבה מאוד שנים. הצליחו להסיט את השיח לדיון על החיים שלנו ועל מה קורה ביום-יום שלנו - ולא רק על מלחמה או חירום. הנושאים שמעסיקים את הציבור הם כבר לא רק היחס לפלסטינים, אלא היחס שלנו אחד לשני ולאוכלוסיות שונות בחברה. זה שיח שלא ראינו הרבה מאוד זמן".

הקיץ הנוכחי מסמן בשבילה את המעבר ממחאה ספונטנית למאבק תמידי ארוך. "כזה שלא ייקח קיץ אחד אלא הרבה מאוד שנים", כדבריה. "אחד הדברים החשובים שלמדנו בקיץ הקודם הוא עצם הלימוד. זו היתה שנה שהרבה מאוד אזרחים בכל הארץ ישבו ולמדו. הם למדו על נושאים כלכליים-חברתיים. מה זה מסים ישירים ומסים עקיפים. כמה רווח אפשר להכניס לקופת המדינה. מה פוגע באוכלוסייה הכללית ומה יוצר צמצום פערים והגברה של השוויון. מה זה דיור ואיך ניתן להשקיע בפיתוח הערים במקום ביישוב של ערי לוויין".

לפי ההערכה שלה, תשומת הלב הציבורית תופנה בחודשים הקרובים לתקציב המדינה. "עכשיו מתחילים להתנהל הדיונים על התקציב ויש לנו הזדמנות להשפיע עליו ולעצב אותו. להחליט מאיפה יגבו את הכסף ואיפה יוציאו אותו", היא אומרת. "יש לנו הזדמנות חד פעמית לצרוב בזיכרון התודעתי של הישראלים את ההתנגדות האקטיבית שלנו לתקציב. בפעם הקודמת הקשיבו לנו, כביכול, אבל לא יישמו כמעט אף אחת מההחלטות. הפעם זה יהיה שונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ