הפנים של המחאה |

יגאל רמבם

עופר אדרת
צילום: יובל טבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
צילום: יובל טבול

בשבוע החולף יגאל רמבם כמעט לא נח לרגע. הפאב החדש שהיה שותף להקמתו, "בר-קיימא", נפתח על חורבות המסעדה ההודית המפורסמת "סבקוץ' מילגה" בדרום תל אביב. זה לא פאב רגיל, אלא הפאב הקואופרטיבי הראשון בישראל. "עסק בבעלות העובדים והלקוחות", כדבריו.

185 איש השקיעו אלף שקלים כל אחד ותרמו זמן ועבודה כפי יכולתם. בתמורה, קיבלו מניה שתקנה להם את הזכות לקבל את הבירה שלהם במחיר הנמוך ביותר. "במחיר נמוך, שעדיין מאפשר להעמיד את העסק על הרגליים ולשלם לעובדים שכר הוגן", מסביר רמבם. "אם בסוף השנה יהיו עודפים, נשתמש בהם כדי להגדיל את טווח המוצרים והשירותים שנציע. אף אחד לא יגרוף כאן רווחים", הוא אומר.

בחודש האחרון הוא עבד 20 שעות ביממה על הקמת הפאב. "רתמנו את כל הכשרונות והיכולות שיש לנו כקהילה, והבאנו אותם כאן לידי ביטוי", הוא אומר. הפאב החדש הוא חלק מבניין שלם ששכרה קבוצת פעילים. המתחם יכלול מסעדה טבעונית, מקום מפגש להרצאות ודיונים, קומת דירות ו"גג ירוק" שיספק למסעדה מזון אורגני. "אנחנו בונים מודל כלכלי אחר, כדי לפזר את השפע. זה מודל שעובד", הוא אומר. בחזון שלו יפעיל הקואופרטיב גם מכבסה, מתפרה, שירות הסעות וצהרון. "השמים הם הגבול", הוא אומר.

רמבם, בן 34, נולד בקרית גת. בשנה שעברה היה אחד השמות הבולטים במחאה. "מהעשרה חבר'ה הראשונים שהקימו את האוהלים ברוטשילד", כדבריו. בימים אלה הוא "נודד וגר על ספות של חברים", כדבריו. "אני מתקיים מהאוויר. סבתא עוזרת לי".

במבט לאחור הוא מודה שנעשו הרבה טעויות. "זה בסדר, זה חלק מהקסם ומהתפקיד של הקיץ הקודם. ועדיין, רוב הציבור תומך במאבק החברתי, כי המצוקות קיימות ¬ וביתר חריפות".

השנה, לצד ההפגנות בשטח, פנה רמבם לזירה נוספת. "לא הזנחתי את הרחוב. צריך להמשיך להיות שם. אבל זו רק זירה אחת. הבית שאנחנו בונים כאן זו הזירה לטווח הארוך. אבן שואבת לקהילה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ