הסניגור הראשי: אהוד אולמרט

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט יצא השבוע מנצח מקרב משפטי אדיר, שעליו ניצח ביד רמה. הוא הפעיל 13 פרקליטים, שלח פתקים והיה מעורב בכל ההחלטות. ובכל זאת, מי שהיה פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, מגן על ההחלטה להאשים את ראש הממשלה לשעבר ולא חושב שצוות התביעה נכשל

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ה-2 ביוני 2011 היה, כנראה, היום המרתק ביותר במשפט אולמרט, לפחות עד להקראת הכרעת הדין השבוע. היה זה היום השני של אולמרט על דוכן העדים והוא הקדיש אותו לתיאור תקופת כהונתו כראש הממשלה. אולמרט תיאר חיים של טלטלה בין שני קטבים - ראש ממשלה שמנהל מדינה בתקופה סוערת של מלחמות, מבצעים צבאיים ותהליכים מדיניים דרמטיים, ומנגד - עבריין קטן הנתון לגחמתם של תובעים ושוטרים.

הדברים הגיעו כנראה לשיא ברגע אחד בתחילת 2007. ראש המוסד ושני בכירי הארגון ביקשו פגישה דחופה עם ראש הממשלה. "אני מחפש את הניסוח שבו אני יכול לומר את הדברים", סיפר אולמרט לשופטים, "הם שמו על שולחני פרט מידע שלעתים נדירות קורה במדינה. היתה דממה. אני הסתכלתי עליהם, הם הסתכלו עלי. ידעתי שמאותו רגע שום דבר לא יהיה אותו דבר. משקל הדבר הזה, ברמה הקיומית, הוא מסדר הגודל שלא היה כמוהו".

אולמרט לא פירט, אבל ברור שדיבר על המידע שהוביל, לפי מקורות זרים, לתקיפת הכור הגרעיני בסוריה בספטמבר אותה השנה.

המתח בלשכה נקטע לפתע, "באיזשהו רגע. דפיקה על הדלת. אני אומר ‘לא להיכנס'. אבל הדלת נפתחת ונכנס ראש מערך ההסברה. הוא אומר ‘אני מצטער, אבל בעוד חצי שעה ערוץ 2 הולך לשדר משהו שקשור לבנק לאומי. צריך את התגובה שלנו'. אמרתי לו ‘לא מעניין אותי, תצא, תסגור את הדלת. שאף אחד לא ייכנס'. כשאני חושב על הרגע הזה מדי פעם, במבט לאחור, אתה יודע מה עומד מולך, אתה יודע מה מאיים עליך באופן אישי ואתה לא יכול לדבר על זה. למי אתה יכול לספר? זה היה מצב של סערת נפש".

אולמרט לאחר הכרעת הדין. מעטים הנאשמים היכולים לממן מערך הגנה כזהצילום: אי-פי

באותו יום הוא גם סיפר על ההדלפות מחקירותיו במשטרה. "ניצב דנינו (אז ראש אגף החקירות, היום המפכ"ל) הבטיח שלא יהיה פרסום. רק מתי מעט ידעו וכולם הוחתמו על התחייבות לסודיות. ‘אין שום סיכוי שמשהו ייצא. אתה יכול להיות רגוע'", אמרו לי.

הוא פונה לסניגורו, אלי זהר, ואומר לו "אז סיכמתם (דנינו וזהר) שכדי להבטיח את הסודיות, אנשי המשטרה יבואו בלבוש אזרחי וברכב אזרחי ויוכנסו לחניה של בית ראש הממשלה, כדי להבטיח איפול מוחלט. באותו ערב מהדורת החדשות נפתחה בידיעה דרמטית שראש הממשלה ייחקר מחר בביתו. דיברת עם דנינו והוא אמר לך שעכשיו אין צורך שהם יבואו בבגדים אזרחיים. יותר מהכל הרגשתי עלבון, הרגשתי זעם, תחושה של בגידה. אין גבול, הכל מותר, הכל אפשרי. זעם נורא ועלבון נורא".

אלפי מסמכים

את סערת הנפש והעלבון מהימים ההם כראש ממשלה, אולמרט תיעל בשלוש השנים האחרונות למה שהגדיר "מלחמת חייו". הוא הנהיג ביד רמה קרב משפטי-תקשורתי בצורה מעוררת התפעלות. בניגוד לשותפתו לספסל הנאשמים, ראש לשכתו לשעבר שולה זקן, הוא לא השתקע בקריאת תהילים או בתפילות. הוא נלחם. ראשית הרכיב את נבחרת החלומות של הסנגוריה הפלילית בארץ. הקפטן הוא חברו הטוב, עו"ד אלי זהר. תחתיו ניהלו את הפרשות השונות בכירי הפליליסטים בארץ: נבות תל צור, נוית נגב, רועי בלכר.

ביום ממוצע באו לבית המשפט, מטעם אולמרט, בין חמישה לשבעה עורכי דין ומתמחים. בימים דרמטיים נספרו לא פחות מ-13 לובשי גלימות שחורות שליוו את אולמרט - לפני שספרנו את העוזרים, יועצי התקשורת והחברים. החבורה הזו הצליחה, בשילוב של עבודת נמלים וכישרון, למצוא סדקים כמעט בכל נדבך בחומת האשמות של הפרקליטות ולהרחיב אותם עד ספק סביר.

קריאת הכרעת הדין מוכיחה עד כמה חשוב היה מערך ההגנה שהקים אולמרט לזיכוי. ההצלחה גם מעוררת את השאלה מה היה עולה בגורל אדם שאינו יכול לגייס את המשאבים הכלכליים הדרושים לניהול תיק כזה. כך, למשל, במערכה על תיק ראשונטורס, שנחשב בפרקליטות לתיק המוצק ביותר מבחינת הראיות. הפרקליטות הציגה מסמכים שהעידו על גבייה עודפת של כספים בעד נסיעותיו של אולמרט. על חלקם מתנוסס כתב ידו של אולמרט עצמו.

עו"ד נגב, שניהלה את התיק יחד עם עו"ד גל הררי-גולדמן ואלון ביכלר, התמודדה עם ערימה ענקית של מסמכים משמימים, שעסקו בהזמנת כרטיסי טיסה וחדרי מלון, נקודות נוסע מתמיד ופרטי פרטים של אמצעי התשלום ונוהלי העבודה בלשכת אולמרט. בשקדנות אין קץ, לאורך עשרות ישיבות, הגישה נגב לשופטים מסמך ועוד מסמך, המתעדים נסיעה ועוד נסיעה.

העיתונאים איבדו אותה ויועצי התקשורת נואשו מלהבין. מלבד השופטים, היה אולמרט היחידי באולם שהצליח כנראה לעקוב אחר המהלכים. המסמכים הובילו לבסוף לשני ממצאים דרמטיים: הראשון, שרייצ'ל ריסבי-רז, מתאמת הנסיעות ועדת המפתח של התביעה, דווקא ניסתה להקפיד על הפרדה בין נסיעות פרטיות לציבוריות; השני, שהיו נסיעות רבות שלא זו בלבד שלא נוצר בהם עודף גבייה, אלא היה בהן חסר. מה שהעיד על בלאגן בלשכה יותר מאשר על שיטה פלילית של עבריין מתוחכם.

בפרקליטות לא ייחסו משקל לטענה הזאת. "דווקא כשיש לך נסיעות עודף, הגיוני שיהיו גם נסיעות חוסר, כי אז יש לך מאיפה לממן", טען התובע, עו"ד אורי קורב, ולא שם לב שבכך שמט את הקרקע תחת טענת התביעה, שהיתה שיטה ברורה ומוכוונת בנושא.

השופטים קיבלו לחלוטין את עמדתה של נגב. "העובדה שהיו נסיעות שנותרו בחוסר ולא מומנו במלואן, למרות שלכאורה ניתן היה לקבל עבורן מימון מלא, אינן תומכות בעמדת המאשימה שלפיה מדובר בשיטה מכוונת ליצירת עודפים", כתבו בהכרעת הדין.

"קראנו לזה ארכיאולוגיה. דרך המסמכים הצלחנו לשחזר את דרך עבודתה של רייצ'ל. לטעמי, אנשי צוות החקירה לא גילו מה שאנחנו גילינו. הייתי מצפה שיסתכלו על המסמכים בצורה ספקנית יותר", אומרת נגב.

"הפרקליטות שמה בפני בית המשפט, במתכוון, נקודות מאוד מאוד קטנות מתוך המציאות וקיוותה שבית המשפט ישתכנע שזו חזות הכל. באופן אבסורדי, מי שנאלץ לעשות את העבודה ולהביא את הראיות היה צוות ההגנה", אמר יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן. "קרה פה משהו בשנים האחרונות", טוען דן. "אין עוד חזקת חפות, תפקידה של הפרקליטות הוא להגיש את כתב האישום וזהו, עכשיו אתה צריך להוכיח שאתה לא אשם. גם הסיכומים שלהם היו בעצם חזרה מלאה על כתב האישום".

דוגמה נוספת לניצחון הסניגוריה אפשר למצוא בעדותה של רחל מור. מור, היום תושבת ארה"ב, פנתה ביוזמתה לפרקליטות, בבקשה למסור עדות נגד אולמרט. היא עבדה בלשכתו כשהיה ראש העיר ירושלים וסיפרה לבית המשפט, בשיחת וידיאו מניו יורק, שכבר אז פעלה השיטה ונוצרו עודפים מהנסיעות. אנשי התביעה היו בטוחים שהעדות תחזק את תיאוריית ה"שיטה". אבל בעת העדות שלה התברר, בעקבות מחקר אינטרנטי של הסניגורים, שבעלה הוא פעיל ימין, ושבאותם ימים שהיא פנתה להעיד הוא פירסם פוסט הקורא להדחת אולמרט. זה הטיל אור מחשיד על המוטיבציה שלה להעיד.

"בכך אין כדי לומר כי עדותה של העדה נדחית בשל דעותיהם הפוליטיות של בעלה ושלה... הבעייתיות בעדות נעוצה בכך שהעדה הסתירה את המידע האמור, שנחשף רק כתוצאה מחקירתה הנגדית", כתבו השופטים.

אולמרט, טוענים מקורביו, שלט בכל הפרטים והיה מעורב בגיבוש קווי ההגנה ובניהול היום-יומי של התיק. יעידו הפתקים שהעביר בעת הדיונים, הערות שזרק לעורכי דינו והמעורבות שגילה בפרטים בדיונים. יחד עם זאת הוא היה מעורב רגשית בדיונים. אמנם שידר עניינים כרגיל ופיזר חיוכים, אך פעמים רבות ניכר שהדברים הנאמרים עליו באולם פוגעים בו. מבטו היה לובש תדהמה בכל פעם שאחד העדים מסר עובדה שעשתה לו עוול לטעמו.

מיליון דולר

מעטים הנאשמים היכולים לממן מערך הגנה כזה. להערכת גורמים המעורבים במשפט, עלות ההגנה המינימלית, לאחר הנחות מפליגות של עורכי הדין, עשויה לכל הפחות להגיע למיליון דולר. "זה לא כסף שיש לו. הוא נתן הרצאות, עבד ומימן את זה בדוחק רב", אמר מקורב לאולמרט. מצדו השני של המתרס ניצבו אנשי הפרקליטות, שיצאו השבוע מוכים מהכרעת הדין. גרסתם לאירועים אמנם התקבלה לרוב על ידי בית המשפט, אך הפרשנות המשפטית שלהם לאירועים נדחתה.

היו מעטפות כסף, הסכימו השופטים, אבל אין כאן עבירה. היו עודפים בראשונטורס, אבל לא הוכח שאולמרט ידע מכך. המשמעות היא שזה פסק דין שיש סיכוי לערער עליו ולבקש מבית המשפט העליון לשקול מחדש את גובה הרף המשפטי שהציבו במחוזי.

עו"ד אלי אברבנאל, היום המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ומי שהיה רוב משך הדיון בתיק פרקליט מחוז ירושלים וניהל יחד עם עו"ד קורב את מערך התביעה, מסרב להתייחס לנקודה הזו. בית המשפט ממילא צריך עדיין לדון בעונש שיוטל על אולמרט וזקן. רק אז ניתן יהיה לערער.

אברבנאל אומר שאינו חושב שהיה חוסר איזון כוחות מול צוות ההגנה. "זה המקום שהכי קל לי ללכת אליו. הופיעו מולנו 13 פרקליטים, אבל גם לנו היה הרכב טוב ותובע מצוין. אורי קורב הוא מעורכי הדין הפליליים הטובים בארץ. הוא לא מתעייף ומתמודד עם כל ניואנס. אני בהחלט מרגיש שהיתה כאן התגוששות בין שווים".

אברבנאל דוחה את הטענה שהם טעו כשלא ייחסו די חשיבות לנסיעות החוסר בפרשת ראשונטורס. "אם יש עבריין שעושה לפעמים עבירה חמורה ולפעמים לא, אז לא נגיש כתב אישום? אי אפשר להבין הכל עד הסוף. יכול להיות שהיו מקרים שהיה קשה לגבות את הכסף, יכול להיות שהיה מביך לגבות, יכול להיות שהיתה טעות. אבל עובדה ששולה זקן הורשעה. מישהו יכול לטעון ברצינות שזו היתה טעות לא להגיש כתב אישום רק נגד זקן?"

עד היום הוא מאמין שראשונטורס היתה הפרשה המוצקה מכולן. "מה שבאמת הפתיע אותנו, ולא רק אותנו, היה הזיכוי בראשונטורס. אף אחד לא העריך שיהיה שם זיכוי. אני שומע אנשי משטרה ששואלים את עצמם ‘האם יש כאן משהו חדש?'. איך יכול להיות שאדם לא שואל את עצמו ‘איך אני נוסע בכל העולם ולא משלם?'. הוא לא שואל מה קורה במכולת הזו שלא צריך לשלם? אבל אין לי שום טענה לשופטים. אם שופט חש שלמרות הכל יש ספק, אני מצפה ממנו לזכות, אני חשבתי שאין ספק".

אחרי שהסתיימה השיחה, אברבנאל שוב התקשר. היה חשוב לו להוסיף משפט. "היינו אולי אלף שעות בבית המשפט וראינו הליך משפטי מכובד, מלומד והוגן. אין מלים לתאר את החוויה שלי כעו"ד שמופיע בפני בית משפט כזה. זו לא רק סיסמה שאנחנו מכבדים את בית המשפט, אנחנו באמת מכבדים אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ