עיר המהגרים |

האוהלים בנגב לא עומדים בתקנות בטיחות אש

מחנה האוהלים שאמור לאכלס 4,000 מהגרים אפריקאים לא עומד בתקנות כיבוי אש. הדחיפות, מתברר, עולה על הבטיחות

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

הרבה ביקורת הועלתה סביב מחנה האוהלים שנבנה בנגב, ואמור לאכלס את המהגרים האפריקאים. עכשיו מתברר שהוא לא עומד בתקנות בטיחות אש.

"מרכז שהייה נחל רביב" נבנה על ידי משרד הביטחון במחנה הצבאי הנטוש קציעות שבתחומי המועצה האזורית רמת נגב, וצפוי לאכלס כ-4,000 מהגרים אפריקאים. על פי תאריך היעד של המשרד, צפוי המחנה לעבור לידי שירות בתי הסוהר כבר בתחילת השבוע הבא.

ישראל רכשה כ-400 אוהלים מסוג HIP TENT בגודל 5x10 מטרים, שמחירם ללקוח בודד, כך על פי בדיקה באתרי אינטרנט - אלף דולר ליחידה. האוהלים יוצרו על ידי חברת Canvas And Tent בדרום אפריקה ומשווקים על ידי חברת RCS. בשיחת טלפון עם מנהל החברה בראם רוסו (Braam Rossouw), הוא מסביר ש"לא נאמר לנו שמטרת האוהלים היא לפליטים".

במהירות האש. מעצר של מהגר אפריקאיצילום: אורן זיו

רוסו: "פנה אלינו איש עסקים דרום-אפריקאי מקומי, שפעל כמתווך עבור חברה מישראל... אני יודע שבעבר נהגה ישראל לקנות אוהלים מארצות הברית. אני לא יודע למה פנו אלינו הפעם, אולי בגלל המחיר. נאמר לנו שיש דחיפות רבה, ושיש לספק את האוהלים בתוך זמן קצר מאוד".

למה הרכישה לא נעשתה בצורה ישירה?

"אני מניח שאיש העסקים הישראלי זיהה הזדמנות עסקית לספק צורך דחוף".

על פי תרשים משרד הביטחון, בכל אוהל צפויים לגור 12 אפריקאים.

"לרוב ישנים באוהל כזה עשרה אנשים במיטות, וגם זה יכול להיות קצת צפוף".

נשאלת על השימושים האפשריים באוהל?

"לא. אני לא הייתי מאשר בישול או עישון, אבל אין לי מושג איך המחנה יתנהל".

ככל שהדברים נוגעים לבטיחות האש במתקן, מתברר שהמתקן לא עומד בדרישות שירותי הכבאות המפורטות בנוהל ייחודי למתקני כליאה. כך לדוגמה, אין מרחק מינימלי של שישה מטרים בין אוהל לאוהל אלא שלושה מטרים בלבד; אין הפרדה בין אוהל לאוהל על ידי קירות אש; אין ברזים בקוטר המתאים בכניסה לאוהלים, ואין ברזים בכל אוהל. חסרים גם זרנוקים, מטפים ומתקנים הכרחיים נוספים לכיבוי אש.

אין לכם אוהלים עמידים יותר לאש?

"בוודאי, אבל מדובר באוהלים יקרים הרבה יותר. התמורה בהתאם לתשלום".

עיר האוהלים תכלול ארבע "רצועות" כליאה. הרצועות ייבנו סביב המבנים הנטושים של הבסיס הצבאי שישמשו לצרכים ציבוריים כמו חדר אוכל. מסביב להם יוקמו האוהלים, שישמשו למגורים, לכיתות ועוד.

ניר שלו מ"במקום", עמותה שמטרתה לחזק את הקשר בין זכויות האדם למערכות תכנון בישראל: "בהחלטתן להקים את מתקן הכליאה לפליטים במהירות שיא, הממשלה והמועצה הארצית רומסות כמעט כל סטנדרט בטיחותי וחושפות אלפי בני אדם לסכנת שריפה. באמצעות תקנות, פטרה הממשלה עצמה מהצורך לקבל היתרי בנייה ומהחובה להקימו לפי תקני בטיחות שחלים על כל מבנה אחר". עמותת "במקום" הגישה בג"ץ נגד תקנות הפטור.

תגובת משרד הביטחון: "כגוף הביצוע המוביל במדינת ישראל, פעלנו לרכש מיידי של מאות אוהלים בזמן קצר, באמצעות חברה ישראלית שמתמחה בציוד לוגיסטי ועובדת עם משרד הביטחון שנים רבות. בנוגע לטענות בנושא כיבוי אש, יודגש כי העבודות במתקן טרם הסתיימו. תוכניות הבטיחות יוגשו לאישור בימים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ