המירוץ לבית הלבן |

ועכשיו - שלב הכסאח

הכל מותר באהבה ובמלחמה, קבע המשורר האנגלי ג'ון לילי, ועל אחת כמה וכמה במערכה על המשרה הנחשקת בעולם - שהפכה לזירת היאבקות בבוץ

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

מאות בתי קולנוע ברחבי ארצות הברית החלו להקרין אמש את הסרט החדש בסדרת באטמן, "עלייתו של האביר האפל", שאמור להפוך ללהיט הגדול של הקיץ. לנבל הדוחה והמפחיד בסרט קוראים ביין (BANE), שם שפירושו באנגלית קללה, צרה או צורר. לצערו של מיט רומני, הגיית שם הנבל הזה זהה לשם חברת ביין (BAIN) קפיטל, שאותה ניהל והמשמשת עתה כלי עיקרי לניגוחו. השדר הימני ראש לימבו בטוח שזו מזימה שמאלנית מתוכננת, הקומיקאי ג'ון סטיוארט חוגג על חשבון רומני כמעט כל ערב ולדמוקרטים היתה אורה ושמחה.

הכל מותר באהבה ובמלחמה, קבע המשורר האנגלי ג'ון לילי, ועל אחת כמה וכמה במערכה על המשרה הנחשקת בעולם, שהפכה לפתע, ללא התראה מוקדמת, לזירת היאבקות פראית בבוץ הפוליטי. בעוד האמריקאים עסוקים ברובם במציאת מפלט מחום הקיץ חסר התקדים הרובץ על היבשת, במטות שני המועמדים מפיקים מדי יום סרטונים ארסיים לעילא, המוקרנים בעיקר במדינות המפתח שיכריעו את הבחירות. העיתונאים והפרשנים מצקצקים בלשונם לנוכח הרמה הירודה של המרוץ לנשיאות, ומצליחים בקושי להסתיר את שביעות רצונם ממופע הכסאח עתיר הרייטינג וממאות מיליוני הדולרים המוזרמים לפתע לתחנות הטלוויזיה והרדיו, בתמורה לשידור הפרסומות הפוגעניות.

גם הרפובליקאים מסכימים שברק אובמה לקח את הסיבוב הראשון, ובגדול. מיד לאחר פרסום הנתונים הלא מחמיאים על מצב התעסוקה במשק, פתחו אנשי הנשיא בהרעשה ארטילרית כבדה על רומני, בכל החזיתות האפשריות: הקפיטליזם הדורסני של ביין קפיטל, חשבונות הבנק המסתוריים של רומני בחו"ל, סירובו המתמשך לשחרר את דו"חות מס ההכנסה שלו ואפילו הסוסה המרקדת "רפלקה" השייכת לרעייתו, אן, שתשתתף בתחרויות הרכיבה האמנותית באולימפיאדה, ושבגין תחזוקתה, טענו אנשי אובמה, תבע רומני 77,000 דולר כהוצאות מוכרות לצורכי מס.

בחירות בארה"ב 2012 - סיקור מיוחד

אף שרומני נערך שנים ארוכות להתמודדות הזאת, הוא נתפס בלתי מוכן בעליל להסתערות המשולבת נגדו. בתחילה נאלם דום לנוכח ההאשמות, אחר כך הסתבך בהסברים לא כל כך סבירים לתקופת כהונתו בביין קפיטל, ועכשיו הוא לכוד בין הפטיש לסדן בעניין דו"חות מס ההכנסה שלו, שאי-פרסומם יעורר חשד שהוא מסתיר משהו ופרסומם, כך משוכנעים כולם, עלול לספק לאובמה תחמושת נוספת שעמה יוכל להמשיך לפגוע ברומני עד הבחירות בנובמבר.

המועמד הרפובליקאי גם נפל היישר למלכודת הקלאסית שטמנו לו אנשי אובמה כשהופיע בכל רשתות הטלוויזיה, הציג עצמו כקורבן של קמפיין מלוכלך ותבע מאובמה להתנצל. "תפסיק להתבכיין", ענה לו מיד מקורבו של אובמה, רם עמנואל, כחלק מניסיון מחושב לצייר את רומני כנעבעך מפונק שאינו יכול לעמוד "כמו גבר" מול אובמה, שאכן הפך לנמרץ, תקיף ואף תוקפן מאז הפכה מערכת הבחירות לרצינית.

אבל אנשי רומני התעשתו ופתחו בימים האחרונים במתקפת-נגד עזה, שעיקרה ההאשמה שאובמה תיעל מאות מיליוני דולרים מכספי התמריץ הכלכלי, שנועדו לחלץ את אמריקה מהמשבר הכלכלי הגדול, למקורביו ותורמיו הפוליטיים. הם גם שלפו מהבוידעם את מקורבו של רומני, ג'ון סונונו, שהיה ראש לשכתו של הנשיא ג'ורג' בוש האב - ונחשב אחד מאנשי הציבור העוינים ביותר לישראל - כדי לתקוף את אובמה בלשון שלוחת רסן על ש"אינו באמת אמריקאי" ושתפישת עולמו גובשה "כשעישן משהו בהוואי".

עד כה לא חוללה מלחמת הרפש תזוזה משמעותית בסקרים, וברמה הלאומית המרוץ צמוד לגמרי. אבל הרפובליקאים מודאגים מהשפעה מצטברת, בעיקר במדינות המפתח, ומנזק בלתי הפיך לתדמיתו של רומני. הם לוחצים על מועמדם להגביר את עוצמת האש על אובמה, להחזיר את הדיון לענייני הכלכלה הלאומית המקרטעת, להודיע בהקדם על מינוי מועמד אטרקטיבי לתפקיד סגן הנשיא ולבנות את תדמיתו כמדינאי רציני, ולא טייקון חמדן, בביקוריו הקרובים באולימפיאדה בלונדון ואצל חבריו הטובים בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ