השלדים של אצולת קרטוני החלב נחשפים

אשת החברה אווה ראוסינג, רעייתו של יורש מיליארדים מאימפריית האריזות "טטרה-פאק", מתה כנראה ממנת יתר. גופתה לא הועברה לרשויות עד שבעלה נעצר בחשד להחזקת סמים. אחת המשפחות העשירות והמתוסבכות בבריטניה מוכיחה שוב שכסף לא קונה אושר

סטיוארט ג'פריז, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיוארט ג'פריז, גרדיאן

בתחילת השנה התארחתי באחד הבתים המפוארים בלונדון. ישבתי בטרקלין, לגמתי תה מספל מעוטר ונמלאתי השתאות. מטרת בואי היתה ראיון עם הסופר השוודי הדגול סוון לינדקוויסט. מדי פעם חלפה במוחי המחשבה: פשוט לא נתפש שכל שטיחי הקיר והציורים התלויים בטרקלינים ההדורים, בבית שנרכש לפני 15 שנה ב-20 מיליון ליש"ט, וסביבו הגן הפרטי הגדול בלונדון (אחרי ארמון בקינגהאם), הושגו בעזרת קרטוני חלב בלבד.

בית אוברי בשכונת הולנד פארק היוקרתית, מעונה של סיגריד ראוסינג, היה ונשאר שלוחה אלגנטית של שוודיה. ראוסינג היא נכדתם של רובן ואליזבת ראוסינג, שהיו הראשונים שייצרו, בשנת 1953, מיכל קרטון עמיד לאחסון חלב, מיץ, יוגורט וגלידה. מספרים שבשעת ארוחת הצהריים אחת הציעה אליזבת לרובן למצוא חלופה קלת משקל לבקבוקי החלב. בו ביום החל ראוסינג לעבוד על אב טיפוס, ובהמשך רשם פטנט. הבנים, הנס וגאד, עסקו בשיווק. כיום נמכרים 137 מיליארד אריזות טטרה-פאק בעולם בכל שנה. קורא ממוצע של כתבה זו ישתמש ב-23 אריזות כאלה בשנה.

משפחת ראוסינג, הנוהגת להתרחק מהתקשורת, קבעה את בסיס אימפריית המולטי מיליארדים שלה בבריטניה. אליה עקרו הנס וגאד ב-1982, כדי להימנע מתשלום מסים בשוודיה. ב-1993 הם דורגו בראש רשימת עשירי המדינה, והקדימו אפילו את המלכה אליזבת. ב-1995 מכר הנס את חלקו בחברה לאחיו הבכור תמורת 3.5 מיליארדי ליש"ט. גאד הלך לעולמו בשנת 2000.

כל אחד מילדיו של הנס - סיגריד, ליסבט והנס קריסטיאן - החליט מה יעשה בכספי הירושה שלו. סיגריד, כאביה, השקיעה בפילנתרופיה. היא הפכה ליקירת החוגים הספרותיים בלונדון כשייסדה את כתב העת הספרותי "גרנטה", ושתי הוצאות ספרים עצמאיות: "גרנטה" ו"פורטובלו".

הנס קריסטיאן ואווה ראוסינג. נפגשו במכון גמילהצילום: רקס

זו הסיבה שהראיון עם לינדקוויסט התקיים בביתה. גרנטה מוציאה לאור את ספריו של לינדקוויסט בבריטניה, ואף מתרגמת את חלקם, לראשונה, לאנגלית. כמו כן ייסדה סיגריד ב-1995 את קרן ראוסינג, שתרמה עד כה 177.4 מיליון ליש"ט לצדקה - לפליטים מבורמה, לקורבנות תעשיית המין באלבניה, לדיירי שכונות עוני בקניה ולנשים מוכות בבריטניה.

הנס קריסטיאן ואשתו אווה, אשת חברה אמריקאית ובתו של בכיר בחברת פפסי-קולה, הקימו את קרן אווה והנס ק' ראוסינג, שתרמה סכומים נכבדים לארגוני מלחמה בסמים דוגמת "מנטור", שייסדה מלכת שוודיה. מכרם הקרוב, הנסיך צ'רלס, כינה את הנס "פילנתרופ מיוחד מאוד". אווה אף פרשה חסותה, לצד דוכסית קיימברידג' קייט מידלטון, על הארגון למלחמה בסמים Action on Addiction (פעולה נגד התמכרות).

לא הכל ורוד

אבל השם ראוסינג אינו ידוע רק כמלה נרדפת לפילנתרופיה. ביום שלישי שעבר נעצר הנס קריסטיאן, בן 49, בחשד לאחזקת סמים. מעט אחר כך נמצאה אשתו אווה, בת 48, ללא רוח חיים בביתם המפואר בצ'לסי. המשטרה אומרת שסיבת המוות אינה ברורה, אף שהשמועות אומרות שהסיבה היא מנת יתר של סמים.

ביום רביעי השבוע הודיעה המשטרה על כוונתה להעמיד לדין את הנס קריסטיאן, שאושפז מעט אחרי מעצרו עקב הרעלת אלכוהול, על כך שלא דאג לקבורת אשתו בזמן. השמועות שגופתה של אווה נשארה בחדר השינה של הזוג שבוע שלם אחרי מותה, מקבלות כך אישור רשמי.

אין זו ההיתקלות הראשונה של אווה והנס ק' (שהאות ק' נוספה לשמו כדי להבדילו מאביו, והיא מעניקה לשמו נופך קפקאי) עם המשטרה. ב-2008, כשבילתה באירוע חגיגי בשגרירות ארצות הברית בלונדון, נמצאו בארנקה המעוצב של אווה כמה מנות קראק והרואין. בחיפוש שעשתה המשטרה בבית הזוג בצ'לסי (ערכו נאמד ב-12 מיליון ליש"ט), נמצאו סמים בשווי 2,000 ליש"ט. הם נעצרו.

קרטון חלב. 137 מיליארד אריזות טטרה-פאק נמכרות בעולם בכל שנהצילום: גטי אימג'ס

"אני מצטערת מאוד על המהומה שגרמתי", אמרה אווה לכתבים שצבאו על מפתן ביתה שעות אחרי שנעצרה, "עשיתי טעות חמורה ואני מתחרטת עליה. אני מודה שחיי סטו לכיוון לא נכון". הנס לא התייחס בפומבי לתקרית ותרם בכך לתדמיתו כאדם מסתגר, אקסצנטרי ולא-חברותי.

אין ספק שמעצרם הראשון של השניים גרם למשפחה מבוכה רבה. זה היה זמן קצר אחרי טקס חתונת הזהב של הנס האב ואשתו מאריט, שהתקיים באחוזתם בסאסקס, המשתרעת על יותר מ-3,500 דונם. הנס, בן 86, המתנשא לגובה של יותר משני מטרים, מגדל באחוזה איילים וחזירי בר, ומחזיק אוסף מכוניות עתיקות.

העיתונים הגיבו בהגיגים. ה"סנדיי טיימס" הצביע על מקרים דומים בתרבות הקלאסית: "אחרי שהמלך מידאס נפטר ממגע הזהב שלו, קללה שנייה הפכה אותו לדמוי חמור. מיליארדר הטטרה-פאק הנס ראוסינג ודאי חש שהוטלה בו קללה דומה בשבוע שעבר, אחרי שגילה שבנו הנס קריסטיאן וכלתו האמריקאית אווה נלקחו למעצר בעקבות חיפוש של מחלק הסמים במסיבה בשגרירות ארה"ב בלונדון".

ויליאם לנגלי מ"סנדיי טלגרף" מצא שתי הקבלות בנות זמננו: "יש לפרשה הדים ממקרים דומים, תזכורות לכך שעושר וייחוס משפחתי לא יגנו מפני חולשות אנוש. ההיסטוריה של משפחות כמו רוטשילד, קנדי ואפילו הילטון - שושלות מפוארות ומועדות לפורענות - מעידות שלא די בשם משפחה להעצים אנשים חלשים".

לטענת העיתונים, הנס ק' פגוע נפשית משחר ילדותו, כי גדל בצלו (ונקרא על שמו) של אב ענק גוף וגאון עסקי, שאליו לא הצליח להשתוות. רגשי הנחיתות הניעו אותו לברוח למזרח הרחוק בנעוריו, שם חי, בתנאים מינימליים, חיים שכונו בצהובונים חיי "נהנתנות היפית". הוא שהה תקופות ארוכות בקטמנדו בירת נפאל, המעוז של בטלני תרבות-הנגד.

הנס ק' פגש את אווה קמני במכון גמילה בארצות הברית לפני 25 שנה, אחרי שניסה לשווא להקים חברת שירותים פיננסיים בבריטניה, והתמכר לסמים. המשפחה קיוותה שקמני תעניק יציבות לחייו. לזוג נולדו ארבעה ילדים. על פניו, אווה היתה כל מה שהוא לא היה: יפה, רזה, בליינית חובבת מסיבות וריקודים, לעתים גם על שולחנות.

בהבדל מאשתו, הנס ק' הוא אדם פזור נפש הממעט בדיבור, מתקשה לתפקד בחברה ומבלה את ימיו בצפייה בטלוויזיה. גבר גדל גוף, מזוקן, שאין לו מקצוע, עיסוק קבוע או תחביבים, פרט אולי לצבירת נדל"ן בינלאומיים באמצעות כספי קרן הנאמנות שלו. יחד עם אווה, בנה הנס ק' בית בברבדוס, על רצועת חוף ששטחה כ-50 דונם. ב-2002 רכש דירה בספינת התענוגות "The World", שה"סנדיי טיימס" כתב עליה שהיא "משוטטת באוקיינוסים כמו ספינת הרפאים מארי סלסט" (שנמצאה ב-1872 ליד חופי פורטוגל, ללא צוותה, ואגדות רבות נפוצו עליה).

העיתונות הפליגה בתיאור שוטטות משועממת וחסרת טעם בעולם. "צריך מיליארדים כדי לממן כל כך הרבה שעמום", אמרה כותרת אחת, וכותרת אחרת סיפרה על "סמים, וזוג עשיר כל כך שאין לו מושג מה לעשות בחייו". חיי הזוג תוארו כמשולש עגום שנמתח בין הקודקודים צ'לסי, ברבדוס ומכוני גמילה. אין פלא, אם כן, שהנבירה האינסופית של העיתונות בקרבי המשפחה גרמה לה להתרחק עוד יותר מהתקשורת.

שתי אחיות

בניגוד לאחיהן, האחיות ליסבט וסיגריד מצטיירות בברנז'ה התקשורתית כנשים עם כסף, שכל וייעוד. ליסבט היא היסטוריונית בעלת תארים מאוניברסיטת קליפורניה ומהרווארד, שם היתה מרצה במשך שמונה שנים. היא מתגוררת באחוזה ששטחה כ-240 קמ"ר באזור ההיילנדס בצפון סקוטלנד ותורמת מיליוני ליש"ט לארגונים לשמירה על חיות הבר ולמיזם של אביה, "פרויקט הנס ראוסינג לשפות בסיכון" בבית הספר ללימודי המזרח הרחוק ואפריקה באוניברסיטת לונדון (SOAS).

לפני כמה ימים הופיעה באתר הפרויקט ההודעה הבאה: "אנו מבקשים להבהיר כי אין כל קשר בין המאורעות הטרגיים שקרו בלונדון באחרונה, ובין פרויקט זה. אנו נתמכים על ידי ליסבט ראוסינג וקרן ארקדיה של פיטר בולדווין. הפרויקט קרוי על שמו של הנס ראוסינג האב ואינו קשור להנס ראוסינג הבן".

לסיגריד יש קריירה אקדמית מפוארת לא פחות. היא בעלת תואר שלישי באנתרופולוגיה חברתית מאוניברסיטת יורק, ופירסמה מחקר שעסק באנתרופולוגיה חברתית ותרבותית של אסטוניה, "היסטוריה, זיכרון וזהות באסטוניה שאחרי העידן הסובייטי: קצו של קולחוז". היא כותבת מאמרים בכתב העת "New Statesman". כאחותה, היא בעלת אחוזה בהרי סקוטלנד. בעלה, אריק אברהם, הוא מפיק סרטים, טלוויזיה ותיאטרון ממוצא דרום-אפריקאי. בין היתר הפיק את הסרט "קוליה", בבימויו של יאן סווראק, שזכה בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

יש עוד צד בשושלת ראוסינג. גאד ראוסינג השאיר שלושה ילדים: קירסטן, יורן ופין. קירסטן היא בעלת חוות לגידול והרבעת סוסים בשוודיה, באירלנד ובבריטניה. היא לא נשואה. מאז מותו של גאד, היא מרכזת את ניהול העסקים המשפחתיים, כך דווח בתקשורת. יורן חי בלונדון, הרחק מעין הזרקורים. הוא אחד המשקיעים העיקריים בחברת משלוחי המזון האינטרנטית "אוקאדו". האח הרביעי, פין, נרתע אף יותר מחשיפה ציבורית.

כל בני השושלת מקפידים להתרחק מהתקשורת ומטפחים תדמית של משפחה פילנתרופית ונדיבה. אירועי השבוע, והפרסומים הלא מחמיאים בעקבותיהם, העיבו על תדמית זו.

הנס ק' עדיין מאושפז בבית החולים לגמילה מאלכוהול, ושלושה מעובדי משק הבית שלו מוחזקים במשטרה לחקירה. בתצלומים שהתפרסמו בשבועות האחרונים נראים הנס ק' ואווה בפנים קודרים, כמי שחיים בתחושת ניכור מעצמם ומהעולם.

אחדים יאמרו שאין ללמוד הרבה מהטרגדיה של משפחת ראוסינג. אחרים אומרים שכן: עלינו להבין שכסף רב מביא עמו בעיות וקושי, שסמים אינם מחוללי אושר ושבני עשירים, המבלים את חייהם בחיק תרבות-הנגד, עלולים להידרדר להרס עצמי, בעזרת מה שנראה כחיים חסרי מחויבות. שתיקת בני ראוסינג בתקשורת מותירה חלל גדול המתמלא במהירות בשמועות, דעות וספקולציות - כולן חסרות בסיס וערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ