רובוטריק בחלל: הקיוריסיטי משלימה את המסע

רכב החלל ישלים מסע למאדים - ולאף אחד לא אכפת

עודד כרמלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד כרמלי

אם הכל יפעל כשורה, ב–6 באוגוסט תשלים הגשושית “קיוריוסיטי” מסע חלל בן תשעה חודשים ו–2.5 מיליארד דולר ותנחת על מאדים. כאן בכדור הארץ, חרושת המספרים הגדולים של נאס”א כבר בפעולה. הקיוריוסיטי, מספרים לנו מהנדסיה, היא מכונית מיני קופר גרעינית, שנשלטת ממרחק 300 מיליון ק”מ - או 7.6 מיליון מרתונים, ברוח האולימפיאדה. רמת הדיוק הנדרשת לשגר אותה מכאן ולהנחית אותה בדיוק שם משולה לשחקן גולף אולימפי שקולע בחבטה אחת כדור מלונדון לגומה באוקלנד. הקיוריוסיטי תטפס על הרים, תפוצץ סלעים עם קרן לייזר ותרחרח חיים עם אף כימי.

אבל ההשוואות האלה לאולימפיאדה לא משרתות את נאס”א, מהסיבה הפשוטה שהקיוריוסיטי היא רובוט. כשאנחנו צופים באולימפיאדה אנחנו לא מתרשמים מעצם גמיעת מאה המטרים או ממהירות הריצה - אנחנו הולכים מאות מטרים ביום ונוסעים על איילון מהר יותר מאוסיין בולט. מה שמרשים כל כך בריצת מאה המטרים היא ההשקעה, לאורך חיים שלמים, שמקדשת אותם.

אבל בשעה שהאתלטים בלונדון יורקים דם, יזע ודמעות, בנאס”א פוחדים לשגר אדם למאדים. עשרות רובוטריקים מגניבים כבר נחתו, הקיפו ונסעו על מאדים, ועשרות רובוטריקים עוד יותר מגניבים עוד ישגרו לשם - ויכול להיות שלעולם לא נדע את התשובה לשאלה אם אנחנו לבד ביקום. עד שנשלח לשם אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ