בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בנק הפועלים תורם, אבל בעיקר לעצמו

לפי דו"ח חדש, העמותה האחראית לתרומות בבנק מעניקה כספים לארגונים שמכהנים בהם כעת, או בעבר, חברי הוועד המנהל של העמותה או בני משפחותיהם

18תגובות

פרסומת מוכרת של בנק הפועלים מזכירה, בקולו של יאיר לפיד, שהבנק מחויב לקהילה שהוא פועל בתוכה, וכי "המחויבות הזו הופכת אותנו למי שאנחנו". אבל דו"ח ביקורת חמור של רשם העמותות, שהגיע לידי "הארץ" ומתפרסם כאן לראשונה, מעלה את השאלה לאיזו קהילה בדיוק מחויבים אנשי הבנק.

בנק הפועלים תורם סכומים גדולים בכל שנה, באמצעות עמותת "פועלים בקהילה". את הקרדיט על התרומות גורפים ראשי הבנק, אבל הכסף הוא של הציבור, שמחזיק ב-73% ממניות בנק הפועלים ומפקיד בו את כספו מדי יום.

הדו"ח, שהוכן ב-2011 ודן בהתנהלות בנק הפועלים, מעלה שאלות קשות על פעילות עמותת "פועלים בקהילה", הזרוע הפילנתרופית של הבנק. הדו"ח קובע כי חלק מהעמותות שנהנות מתרומת הבנק קשורות לראשיו, דוגמה לחיבור בין כספי ציבור למנהלים ובעלי ההון שדואגים בעיקר למקורביהם, הפעם בעולם התרומות והפילנתרופיה.

במסקנות הדו"ח, שהכין משרד רואי החשבון בן גזית-גל בשביל רשם העמותות, נכתב כי "העמותה תורמת כספים לגופים שונים בהם מכהנים קרובי משפחה של חברי ועד - מעיון בפרוטוקולים עולה חשש לניגוד עניינים בכל הנוגע לכספי התרומות המועברים לגופים אלו". עוד נכתב כי "העמותה אינה נוהגת לפקח על השימוש בכספי התרומות המועברים לגופים השונים כנדרש בהוראות הניהול התקין".

על פי הסברי העמותה, מנגנון קבלת התרומות פשוט ולא מחייב עמידה בקריטריונים נוקשים, אלא תלוי בעיקר בדיונים בוועד המנהל של העמותה, המורכב מבכירי הבנק.

בהסברים נכתב כי "נוהל מתן תרומות לגופים ומוסדות כולל בקשה למילוי טופס ‘כללי פניה לקבלת תרומה'. לאחר הגשת טופס זה וקבלת פרטים נוספים, מתקיימים דיונים בין חברי הוועד המנהל על הפנייה והיבטיה, והתאמתה למדיניות העמותה. אם מחליטים חברי הוועד לאשר את התרומה, מכינה לשכת מזכיר הבנק 'טופס אישור תרומה', צ'ק ומכתב נלווה. למזכיר הבנק סמכות לאשר תרומות עד 20 אלף שקל. תרומות בסכומים גבוהים יותר מובאות לאישור הוועד המנהל של העמותה, שמתכנס פעם בחודש ובראשו עומד יו"ר הבנק". הקשרים בין הגופים ש"פועלים בקהילה" תורמת להם לבכירי הבנק המכהנים כחברי הוועד המנהל נחשפו בעבר ב"הארץ השבוע" ("תורמים, אבל לאיזו קהילה?", 16.9.11).

קשר משפחתי

דו"ח הביקורת של הרשם מסתמך על דיווחי העמותה בעניין הקשרים בין הגופים השונים. הבנק נמנע לכנות את הקשרים הללו "ניגוד עניינים". מהדו"ח עולה כי קרובי משפחתם של כמה מחברי הוועד המנהל של העמותה מצטיינים במיוחד בגיוס כספים מבנק הפועלים לעמותות שבהן הם ממלאים תפקיד. כך, למשל, נאמר בדו"ח שבת זוגו של מנכ"ל הבנק לשעבר, צבי זיו, היתה חברת ועד ויו"ר ועדת תרומות של עמותת "בית איזי שפירא", שמקבלת מדי שנה תרומות מהבנק.

מסריקת הפרוטוקולים נמצא שזיו השתתף בשתי ישיבות שהוחלט בהן לתרום לעמותה, 950 אלף שקל בישיבה ראשונה ו-880 אלף שקל בשנייה. עוד צוין בדו"ח כי זיו מכהן כחבר ועד מנהל ב"קרן להתחדשות בחינוך", ומפרוטוקולים של דיוני הוועד המנהל מתברר שהוא היה שותף להחלטות "פועלים בקהילה", לתרום לקרן 500 אלף שקל, ב-2007 וב-2008.

מוטי קמחי

דוגמאות נוספות המצוינות בדו"ח עוסקות ביו"ר הבנק לשעבר, דני דנקנר, שהודח מתפקידו ב-2009, לאחר מאבק ממושך בין בעלת השליטה בבנק שרי אריסון לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר. אמו של דנקנר, ז'נט, מצטיינת ביכולת מרשימה לגייס כספים לעמותות שהיא ממלאת בהן תפקיד: ב-2008 קיבלה "אגודת דורשי הטכניון" תרומה של 600 אלף שקל, כשז'נט דנקנר היתה יו"ר הוועד המנהל. לפי הפרוטוקולים, דני דנקנר השתתף בישיבה בה הוחלט לתרום לפרויקט משותף של הטכניון ואורט ישראל 4.5 מיליון שקל.

אלו רק חלק מהדוגמאות. פרוטוקול 2009 מצייר מפת קשרים רחבה יותר: כחצי מיליון שקל הועברו מהבנק לעמותת "בטרם", בעת שדנקנר עמד בראשה; 50 אלף שקל הועברו מהבנק למוזיאון תל אביב לאמנות, שזיו חבר בחבר הנאמנים שלו; 75 אלף שקל זרמו לעמותה אחרת בראשות אמו של דנקנר, עמותת "ל"ב - להילחם ביחד"; 400 אלף שקל הועברו מהבנק לעמותת "ידידי מרכז הרפואי כרמל", שוב בראשות אמו של דנקנר; 170 אלף שקל נתרמו לעמותת "עולים ביחד" שזיו כיהן בה כנשיא חבר הנאמנים; 534 אלף שקל הועברו לקרן התזמורת הפילהרמונית בישראל, שזיו כיהן בה כנשיא חבר הנאמנים.

הבנק מסר לרשם העמותות, בתגובה, כי "הפרקטיקה המקובלת בישיבות הוועד המנהל היא כי בכל דיון בבקשות של עמותות, אשר מהוות גוף קשור לחברי הוועד המנהל - חברי הוועד הרלוונטיים אינם משתתפים בדיון בסעיפים האמורים. בעבר, למרות הפרקטיקה הנהוגה בפועל, היו כמה מקרים שבטעות לא צוין בפרוטוקול שהאדם הקשור לא השתתף בדיון".

בבנק הפועלים טענו עוד, שדנקנר וזיו סיימו את חברותם ב"פועלים בקהילה" ב-2010, ושהטענות נגדם אינן רלוונטיות היום. הבנק גם הבטיח שהעמותות נבחנו בקפדנות ו"אין מקום אפילו לחשש לניגוד עניינים בכל הנוגע לכספי תרומות המועברים לגופים שמכהנים בהם קרובי משפחה של חברי ועד".

כספי ציבור

והנה, גם בעידן שדנקנר וזיו אינם עוד בבנק הפועלים, ממשיך הבנק להעביר תרומות לגופים הקשורים לבכירים בבנק. מדו"חות הבנק עולה כי לעמותת "פרץ נפתלי", למשל, שהיו"ר שלה היה בעבר דני דנקנר וב-2010 החליף אותו יו"ר הבנק הנוכחי יאיר סרוסי, תרמה "פועלים בקהילה" 75 אלף שקל בשנת 2010.

סרוסי משמש גם כחבר בחבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית, גוף שהבנק תורם גם לו. מזכיר הבנק, יורם ויסברם, חבר הוועד המנהל ב"פועלים בקהילה", הוא גם חבר בקרן "א.מ.י - איגוד אמני ישראל", שמקבלת תרומות מהבנק.

ב-2010 תרם הבנק 20 אלף שקל לעמותת "ילדי השלום ישראל", המטפחת דו-קיום ישראלי-פלסטיני בראשות חברת דירקטוריון הבנק, מלי ברון. יודגש כי תרומה לגופים שיש לבכירי הבנק קשר אליהם אינה פסולה בהכרח, אבל יש לזכור כי במקרה זה אלה הם כספי ציבור המועברים לעמותות ללא כל בקרה, לכאורה, וללא נימוק מדוע הוחלט לתרום לעמותות אלה ולא לאחרות.

בדו"ח הביקורת צוין כי אין ל"פועלים בקהילה" נהלים כתובים, ושהבנק אינו בוחן מה נעשה בכספים הנתרמים לגופים, והאם הם תואמים את המטרות להן יועדו. הבנק השיב בתגובה שהוא מפקח רק על התרומות הגדולות: "ביחס לתרומות הקטנות והלא מהותיות יחסית להיקף פעילות העמותה", נכתב בתגובת הבנק לרשם העמותות, "פיקוחנו פחות הדוק לגבי השימוש בכספי התרומות לכל מאות העמותות להן אנו תורמים מדי שנה, כי אין באפשרותנו לעקוב אחר השימוש הכספי בכל מאות התרומות הניתנות מדי שנה".

תגובה זו עוררה כנראה כעס רב בחטיבת הניהול התקין ברשם העמותות. בדצמבר 2011 כתבה על כך רו"ח אסתר שרעבי כי "חוסר פיקוח זה אינו עולה בקנה אחד עם כללי ניהול תקין, שמחייבים פיקוח ובחינה האם נעשה שימוש בכספים למטרות שלשמן ניתנו... העובדה כי העמותה מחלקת תרומות לגורמים רבים אינה גורעת מחובתה בעניין זה".

ברשם העמותות שקלו אפשרות לשלול מהעמותה אישור ניהול תקין, אבל התרצו לאחר שהובטח להם שהעמותה תפעל לתיקון הליקויים. מרשם העמותות נמסר ל"הארץ" כי "שלחנו לעמותה דרישה לתקן את הליקויים שנימנו בדו"ח ולדווח על פעולותיה. העמותה שלחה לרשם תשובה מנומקת ומגובה במסמכים, לפיה חברי הוועד לגביהם התעורר החשש לניגוד עניינים, מר דני דנקנר ומר צבי זיו, אינם מכהנים בעמותה מאז שנת 2010. כמו כן, התחייבה העמותה למלא אחר המלצות דו"ח הביקורת, ובכללן הידוק הפיקוח גם על הגופים המקבלים תרומות בינוניות וקטנות, ועריכת נהלים כתובים לניהול פעילות העמותה. לפיכך, לא היתה עילה לשלילת אישור הניהול התקין של העמותה".

מבנק הפועלים נמסר כי "לעמותת ‘פועלים בקהילה' ניתן אישור ניהול תקין על ידי רשם העמותות ל-2012. לבנק נהלים ברורים ושקופים למניעת ניגוד עניינים במקרה של תרומה לעמותה בה משרת אדם קשור. במקרים אלה מקבלות התרומות אישורים של כל הגופים המוסמכים, עד לדירקטוריון של הבנק וועדת הביקורת שלו. תרומות אלו מהוות שבריר אחוז מסך התרומות של הבנק. כל המקרים שצוינו פורסמו כחוק בדו"ח השנתי של 2010 שהוגש לרשם העמותות".

איפה האמת?

אחד הגופים שבנק הפועלים תרם לו, ושהוזכר בכתבה מספטמבר 2011, היה בית הספר כפר גלים של המועצה האזורית חוף הכרמל. לדני דנקנר, שהיה ב-2008 יו"ר הוועד המנהל של "פועלים בקהילה", נכסים רבים בשטח המועצה. בסך הכל תרמה "פועלים בקהילה" 350 אלף שקל לעמותת כפר גלים, בשני תשלומים. התשלום האחרון שולם כשבועיים לפני הדיון שבו אישרה הוועדה המקומית חוף הכרמל את ההיתר שמכשיר חריגות בנייה בווילה של דנקנר בעתלית.

בפרוטוקול הדיון שהוחלט להכשיר את חריגות הבנייה מצוטט חבר מועצת חוף הכרמל מעין הוד, גלי הוס, אומר כי "המועצה קיבלה תרומה מבנק הפועלים לפני מספר חודשים. עלי להדגיש כי המבקש הוא יו"ר בנק הפועלים והוא והבנק בעלי עניין בבקשה שלפנינו. נוצר פה ניגוד עניינים שלא מאפשר לנו לדון בבקשה ועלינו להעביר את הבקשה לוועדה המחוזית".

ראש המועצה, כרמל סלע, התנגד ואמר כי "המועצה לא קיבלה את התרומה, אלא ‘כפר גלים', אשר הינה עמותה עצמאית". אבל כפר גלים רשומה כעמותה הקשורה הדוקות למועצה האזורית חוף הכרמל, שכן עם חברי הוועד שלה נמנו סלע, סגנו אז ירון רם, מנכ"ל המועצה ירון פרידמן ואחרים. במועצה האזורית מסרו אז ל"הארץ" כי "לא התקבלה תרומה כזו במועצה".

אבל תגובת סלע בדיון בוועדה המקומית ותגובת המועצה ל"הארץ" אינן עולות בקנה אחד עם מה שנכתב בפרוטוקולים שצירף בנק הפועלים לרשם העמותות. בפרוטוקול ישיבת הוועד המנהל של "פועלים בקהילה", שהתקיימה ב-27 בינואר 2008, נכתב כי "הוחלט לאשר מתן סיוע בסך 250 אלף שקל למועצה האזורית חוף הכרמל עבור שדרוג בית הספר כפר גלים לבית ספר אזורי ברמה גבוהה". כמו כן, נכתב כי "הוצגה פניית ראש מועצה האזורית חוף הכרמל לסיוע במימון שדרוג בית הספר כפר גלים (...) בעקבות איחוד המועצה האזורית עם היישוב עתלית". על הפרוטוקול חתומים דני דנקנר כיו"ר הוועד המנהל של "פועלים בקהילה" וחבר הוועד המנהל יורם ויסברם.

מהמועצה האזורית חוף הכרמל נמסר כי "במועצה לא התקבלה תרומה כזו, התרומה התקבלה בעמותת כפר גלים". *תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו