ירושלמים, בנק הזרע קורא לכם

מדוע לתרומות זרע יש תעריפים שונים ברחבי הארץ?

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

המונח “תרומת זרע” אולי משווה למעמד ניחוח אלטרואיסטי, אבל למעשה מדובר בפעולה רווחית למדי, בעיקר לקבוצת הגיל הרלוונטית, שכוללת בדרך כלל חיילים משוחררים וסטודנטים. “להיות תורם הנה החלטה המתוגמלת בצורה בלתי רגילה ומגיעה במצטבר לאלפי שקלים נטו”, מובטח לגולש הצעיר באתר האינטרנט של אסותא, “אנו משלמים את הסכום הגבוה ביותר לתרומה מבין בנקי הזרע. כל זאת תוך השקעת זמן מינימלי מצדך”.

תרומת זרע היא צעד שנושא עמו משמעויות עמוקות. האם ראוי לשווק את הפעולה הזאת כעוד הצעה להזדמנות כספית קלה במינימום עבודה? שאלה מעניינת, ללא ספק, אך המציאות חזקה ממנה. מעבר למחסור חמור בתורמים, הסיבה המרכזית למצוקת בנקי הזרע היא ירידה באיכות הזרע של הגבר הישראלי הצעיר. במחקר שנעשה בהדסה נמצא כי בתוך 15 שנה חלה ירידה של 37% בספירת הזרע בקרב גברים ישראלים צעירים. בהדסה מדווחים על פסילת שני שלישים מהתרומות בשל ספירת זרע נמוכה, באסותא מדווחים כי הם מאשרים לשימוש רק אחת מכל 20 דגימות ‏(5%‏), ואילו הבנק הפרטי “סופרם” מדווח על אישור של 7% מהמנות בלבד.

פתאום, להיות תורם זרע לא נשמע כמו מלאכה פשוטה כל כך, וזרע איכותי מגבר שעבר את כל הסינונים והבדיקות - היסטוריה רפואית, בדיקות גנטיות, נשאות של מחלות, גובה מסוים, ראיון אישי, התנזרות ממין יומיים לפני התרומה ועוד - הופך למוצר מבוקש שהבנקים מוכנים לשלם עבורו כסף רב.

ואכן, בשנים האחרונות ועם ריבוי הבנקים במקביל לירידה באיכות הזרע, נסק התשלום עבור מנת זרע איכותית. בבדיקה אקראית בין כמה בנקי זרע בישראל מתברר שישנם הפרשים ניכרים בתשלום: בעוד שבסורוקה בבאר שבע ישלמו לתורם שנמצא מתאים 300 שקל למנה, בהדסה פשוט שוברים את השוק ומשלמים יותר מפי שלושה - 1,000 שקל ל”תרומה”. שאר הבנקים נמצאים אי שם באמצע: באיכילוב התשלום למנה עומד על 450 שקל, באסותא 500 שקל וברמב”ם ובבנק הפרטי סופרם 400.

הפרשי המחיר הגדולים נובעים מעניין בסיסי של היצע וביקוש: בעוד שבאזור המרכז יש תורמים רבים יחסית, באזור ירושלים קשה הרבה יותר לבנקי הזרע לגייס תורמים כך שבית החולים מוכן לשלם הרבה מאוד כסף למי שיסכים ויימצא מתאים. בהדסה גם לא מחכים שהתורמים יגיעו אליהם, ומשווקים את תרומת הזרע באופן יזום ודיסקרטי, בעיקר בקרב הסטודנטים באוניברסיטה העברית הסמוכה.

אם התחזיות הקודרות של אנשי הפריון יתגשמו, וספירת הזרע של הגבר הישראלי הצעיר תמשיך להידרדר, תג המחיר של מנת זרע עלול עוד לנסוק. ניסחה זאת היטב ד”ר רונית חיימוב קוכמן, רופאה ביחידה להפריה חוץ גופית בהדסה, שאמרה כי “בעוד 20 שנה ייתכן שספירת הזרע של תורמי זרע ישראלים תהיה כה נמוכה, עד שהם עצמם יתקשו להשיג הריון”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ