פאבלה אולימפית - סוף שבוע - הארץ

פאבלה אולימפית

אחרי ההצלחה של לונדון החלו הצרות של ברזיל. דייגים נאבקים נגד פינויים לקראת משחקי ריו 2016

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סן חוסה, קוסטה ריקה

1 בטקס נעילת המשחקים האולימפיים של לונדון בתחילת השבוע, כאשר אדוארדו פאאס, ראש עיריית ריו דה ז'ניירו, נופף במרץ בדגל חמש הטבעות, חגגו המונים בברזיל מול מסכי הטלוויזיה, שיכורים מגאווה וקפיריניה. האולימפיאדה הראשונה באמריקה הלטינית תהיה שלהם ב-2016. רק תושבי וילה אוטודרומו, רובע דייגים בפאתי ריו, לא חגגו. הם תיכננו את השלב הבא ב"מאבק האולימפי" שלהם, נגד הכוונה לפנותם משכונתם ולהרוס את בתיהם לצורך ההכנות למשחקים.

ריו, העיר שמספר תושביה מוערך ביותר משישה מיליון, צימחה סביב לה עשרות שכונות עוני, "פבלאס", שנבנו ביוזמה עצמית, ללא תכנון וללא אישור. בלי דרכים סלולות, בתנאי סניטציה ירודים, בין קירות רעועים, גדלו שם דורות של עוני, פשע, סמים ומלחמות כנופיות. כאשר קיבלה ריו את ארגון האולימפיאדה של 2016 ראו בכך פרנסי העיר הזדמנות לפנות חלק מהשכונות האלה כדי להקים על שטחיהן את הכפר האולימפי. כמה פבלאס כבר פונו ונהרסו.

וילה אוטודרומו היא פאבלה שקמה לפני מעט יותר מ-50 שנה, על גדת האגם ז'קארפאגואה, ממערב לריו. את בתיה הראשונים על קו המים הקימו דייגים שמצאו את פרנסתם במקום. אט אט התרחבה השכונה והיום מתגוררים בה כ-4,000 בני אדם. כאשר שמעו שהם נדרשים לעזוב את בתיהם כדי לאפשר סלילת כביש מהיר לכפר האולימפי שיקום בסמוך, וכדי שקרבתם ה"מכוערת" לא תפריע, הודיעו על סירוב מוחלט והחלו להתארגן לפעולה.

בסיוע ארגוני זכויות אדם נוצר קשר בין מנהיגות הקהילה של וילה אוטודרומו, וקבוצת אדריכלים, מתכנני ערים וסביבה, מהנדסים, משפטנים וסוציולוגים מהאוניברסיטה הפדרלית של ריו ומאוניברסיטת פלומיננזה. יחד החלו לעבוד על מה שהם מכנים "התוכנית העממית של וילה אוטודרומו", לשיקום השכונה. זה כולל, בין היתר, תוכנית לשיקום חברתי-תרבותי ורעיונות ליצירת מקורות פרנסה נוספים, כדי להעלות את רמת חייהם.

"אנשים רבים ראו בצווי הפינוי וההריסה שהוצאו לנו את סוף הדרך - אבל אנחנו ראינו בזה התחלה למשהו טוב יותר", אומר אינלווה מנדס בריטו, מפעילי ההתארגנות המתגורר בשכונה 32 שנה. לדבריו, "מתעלמים מהזכויות שלנו, בטענה שהשכונה לא תוכננה מעולם ולכן אינה מאפשרת תנאי חיים הולמים. אז אנחנו עובדים על תוכנית רטרואקטיבית, מעשית מבחינה טכנית, שתהפוך את המקום לרובע מגורים יפה ונעים, חלק מהעיר".

מתכנן הערים פבריסיו ליאל דה אוליביירה, מוסיף כי "אם העירייה תרצה, השכונה יכולה להפוך לרובע מגורים נורמלי, עם דרכים סלולות, מערכת ביוב, גני ילדים ואפילו פארק ירוק להנאת התושבים".

בעיה אחת של המתכננים היא המגורים על קו המים. על פי חוקי המדינה יש לשמור על מרחק של 15 מטרים לפחות בין הבתים לקו החוף. אך גם לכך נמצא פתרון. 86 משפחות שבתיהן עומדים בתחום האסור מוכנות להתפנות לדירות בבתי ארבע קומות שיש להם מקום בשטח השכונה.

פטריסיה דה סוזה סנטוס, שביתה נושק ללגונה, תומכת ברעיון. לדבריה, "הדבר יוציא אותנו מאזור הסכנה כאשר המים עולים, ישפר את תנאי חיינו וישאיר אותנו במקום שבו נולדנו וגדלנו. השכונה הזאת יכולה להיות מקום שקט, גן עדן".

אבל הרשויות מתעקשות שצו ההריסה לשכונה, שנקבע לשנת 2013, יוצא לפועל. הן מבטיחות לבנות לתושבים בתים חדשים באזור אחר שאותר לשם כך, במסגרת תוכנית הפינוי-בינוי שעליה הכריזו, תחת הכותרת "הבית שלי, החיים שלי".

התושבים מצביעים על דבר-מה מדאיג נוסף: בעוד מקום מגוריהם מוגדר כעת בעירייה "אזור בסיכון נמוך" מבחינת פגעי טבע, האזור שאליו רוצים להעבירם הוא אזור "בסיכון בינוני גבוה". תרזה ויליאמסון, העומדת בראש ארגון לזכויות אדם המסייע לתושבים, אומרת כי "דו"ח שקיבלנו מוכיח שהשיפור והשדרוג של השכונה יעלה פחות כסף משיכונם מחדש הרחק מכאן".

פעילי השכונה טוענים עוד שההתעקשות לפנותם קשורה להסכמים של העירייה עם החברות המקימות את הכפר האולימפי. "על פי החוזים שנחתמו, הקבלנים האלה, שיש להם קשרים במקומות הפוליטיים הנכונים, יקבלו אחרי המשחקים זכויות על 75% משטח הכפר האולימפי והמתקנים השונים", אומר אלטייר אנטוניו גימראנייס, נשיא ועד תושבי השכונה. לדבריו זו הסיבה לכך ש"הפקידים ממשיכים לשטוף את מוחות האנשים כאן, שהם נאבקים לחינם ושיהיה עליהם לעזוב. הם טועים".

לחיזוק עמדתם, הגישו אנשי מטה המאבק תוכנית של מומחה תחבורה, המוכיחה שיש דרך אחרת לסלילת ה"טראנסאולימפיק", בלי לפנות את התושבים. בינתיים הם זכו בערעור שהגישו לבית משפט מקומי וקיבלו צו עיכוב זמני לפינוי. אך קרוב לוודאי שהשלטונות יערערו על הצו לערכאה גבוהה יותר. פתח לתקווה נפתח בימים האחרונים כשנודע להם שראש העיר ואנשיו יפגשו את נציגיהם בעוד כשבועיים, לדון בתוכניתם לשיקום וילה אוטודרומו.

ההכנות למשחקי ריו דה ז'ניירו 2016 נכנסות כעת להילוך גבוה, ועדיין לא ברור מי ינצח בקרב בין דחפורי האולימפיאדה לתושבי הפאבלה, אך דייגי הלגונה הגאים אומרים שבעוד ארבע שנים הם ישמחו לארח בשכונתם המחודשת את התיירים והספורטאים, על קשאסה ודגים צלויים בעלי בננה. *

הפגנה נגד פינוי וילה אוטודרומו. הרשויות מתעקשות שהצו להריסת השכונה ייצא לפועל ב-2013צילום: גטי אימג'ס

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ