כדי להיאבק בפשיעה תסדיר אורוגואי את ייצור והפצת המריחואנה

היקף שוק המריחואנה באורוגואי מוערך בכ-40 מיליון דולר בשנה, וההכנסות ממנו משמשות את ארגוני הסמים, בין השאר למימון ענפי פשע אחרים

שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
סן חוסה, קוסטה ריקה

ממשלת אורוגואי הניחה הצעת חוק על שולחנו של הקונגרס, המסדירה ייבוא, גידול, ייצור והפצה של מריחואנה במדינה. הנשיא, חוסה אלברטו מוחיקה, הוא ש"מגלגל" את ההצעה, בניסיון להיאבק בדרך חדשה בהברחות הסמים ובארגוני הפשע העוסקים בכך.

עוזרו של הנשיא, דייגו קאנפה, הסביר שהחוק יאפשר לשלטון לפקח על ייבוא זרעים לגידול מריחואנה, ייצור הסם, אחסונו והפצתו לצרכנים. "ננהל גם קמפיין שיביא לציבור מידע על נזקים אפשריים שיש בצריכת סמים", אמר.

היקף שוק המריחואנה באורוגואי מוערך בכ-40 מיליון דולר בשנה, וההכנסות ממנו משמשות את ארגוני הסמים, בין השאר למימון ענפי פשע אחרים. "הממשלה אינה אומרת לעם כי צריכת הסם היא דבר חיובי, אנחנו רק מכירים בכך שהמאבק בארגוני הסמים נכשל", אמר.

מגדל מריחואנה באורוגואיצילום: רויטרס

החוק החדש יאפשר למשתמשים לגדל צמחי מריחואנה בביתם או בחצרות, אבל רק לשימוש עצמי, ויעניק רישיונות לחקלאים מקצועיים כדי לגדל כמויות מסחריות לשיווק במדינה. יונהג גם פיקוח ממשלתי על איכות החומר המופק, והיצרנים ישלמו מסים. הגוף שיפקח על ביצוע החוק יהיה הרשות הממלכתית לפיקוח על טבק, אלכוהול ותרופות.

ההערכה היא כי כדי לספק את הדרישה יהיה צורך להזרים לשוק כ-2,500 קילוגרם מריחואנה בכל חודש. "פפה" מוחיקה, הנשיא הססגוני בן ה-77, הוא חקלאי במקצועו ולוחם גרילה בעברו. הוא שאב את ההשראה לצעדו הנוכחי מקבוצת מנהיגים ואינטלקטואלים, רובם לטינו-אמריקאים, המבקשת לשנות כיוון במאבק בסמים. הקבוצה, שנמנים עמה בין השאר הסופר וחתן פרס נובל מריו וארגס יוסה ומזכ"ל נאט"ו לשעבר חבייר סולאנה, טוענת כי קרטלי הסמים נעשו חזקים יותר מהמדינות עצמן, עשירים ומצוידים יותר, ושהמלחמה בהם נכשלה לחלוטין. הפתרון האפשרי היחיד הוא לשנות את התפישה החוקית הנהוגה בעולם כלפי הסמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ