אזעקת אמת |

לימור לבנת למען מינהל תקין

שי ניצן לא ייגע בהתנחלויות? טוב, אז לא צריך מכרז

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

“אני לא רוצה לדבר על שי ניצן אלא על דרך המינוי שלו. איך ייתכן שבמשרד המשפטים ממנים אדם לתפקיד כה בכיר ללא מכרז וללא ועדת איתור?”

את המשפט שלעיל אמרה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, בישיבת שרי הליכוד שהתקיימה לפני הצבעה על מינויו של עו”ד שי ניצן לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ביום ראשון השבוע. עו”ד ניצן סיים בפברואר השנה את תפקידו כמשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, תפקיד שבו הפך לשנוא במיוחד על הימין והמתנחלים, שטענו כי הוא רודף אותם.

בין היתר עמד ניצן מאחורי חקירות המשטרה שנפתחו בעקבות פרסום הספר “תורת המלך”, שעוסק בהלכות המתירות הריגת גוי. כמה פעמים במהלך השנים הוצמדה לניצן אבטחה בעקבות איומים על חייו.

לקראת ההצבעה על מינויו של ניצן לתפקיד החדש, התגייסו מועצת יש”ע ומנהיגים בולטים של המתנחלים לקמפיין שנועד לשכנע את שרי הממשלה להצביע נגד המינוי. בסופו של דבר עבר המינוי בממשלה, והמתנגד היחיד היה שר המדע, דניאל הרשקוביץ ‏(הבית היהודי‏). למתנחלים נרשם ניצחון מסוים, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יעקב נאמן נאלצו להתחייב בפני שרי הליכוד שניצן לא יעסוק בעניינים הקשורים למתנחלים ולהתנחלויות.

לפי תקנון שירות המדינה, למשרד המשפטים מותר למנות את ניצן לתפקיד הבכיר ללא מכרז, משום שזהו מינוי שאינו כולל תוספת שכר ודרג.
המאבק במינוי של ניצן הוא מאבק אידיאולוגי. המתנחלים אינם רואים בניצן אדם שמקדם את האינטרסים שלהם - ומעדיפים שבתפקידי מפתח בפרקליטות יהיו אנשים שיאפשרו להם לפעול בחופשיות רבה יותר, גם כאשר חלקם נוקטים פעולות בלתי חוקיות.

ברור גם שההתנגדות של השרה לבנת למינוי של ניצן אינה פרוצדורלית. לאחר דברי נתניהו ונאמן, שלפיהם ניצן לא יעסוק בהתנחלויות, היא החליטה שלא להצביע נגד המינוי.

“שי ניצן ממונה לנושאים אחרים, ושמענו את שר המשפטים מביע את אמונו. ממילא הוא לא יעסוק בנושאי ההתיישבות, לכן אני לא רואה שום בעיה - וזה אמור להרגיע את כל החוששים למיניהם”, היא אמרה, כאילו שכחה שהיא מתנגדת למינוי מסיבות אחרות לחלוטין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ