כך נכבש צה"ל

טקס סיום קורס טירונות הפך מחוויה מרגשת לחגיגה ממוסחרת

אסתי אהרונוביץ’
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסתי אהרונוביץ’

בשבעה באוגוסט הגיעו בני משפחת ארבל - ההורים יעל ואלכס, האחות והסבתא - יחד עם זוג חברים לבסיס ההדרכה שערי אברהם, לטקס סיום הטירונות של בתם נגה. ההתרגשות היתה רבה והמשפחה תפסה מקום ביציע ההורים לצד מאות הורים נוספים. מיד עם כניסתם למתחם שמו לב כי למערכת ההגברה הצבאית אשר השמיעה כמיטב המסורת שירים ישראליים, קמה מתחרה - מערכת הגברה נוספת, שממנה בקעו קריאות כגון: “כאן ניתן לקנות צילומים ודי.וי.די של החיילים”.

בני משפחת ארבל, ביחד עם הורים נוספים, החלו לחפש את מקור ה”רעש”, שהתגלה כסוג של באסטה עם גגון אדום, עליה נפרש השלט “מכירת צילומים CD/DVD מהטקס”, ומאחוריה עמדו שני עסקנים, אשר ניסו למכור את מרכולתם בקולי קולות. “בקהל החל רחש”, מספר האב אלכס, תושב יעף שבשרון. “אנשים שאלו ‘מה זה?’ ‘איזו חוצפה!’ המאכרים האלו הפעילו מגבר ענק שעלה על המוזיקה, ממש שוק”.

דוכן מכירת המזכרות בטקס סיום הטירונותצילום: משפחת קרפל

וזו היתה רק ההתחלה. “כאשר התחיל הטקס”, ממשיך אלכס, “לרחבה עלו המג”ד, מפקד הבסיס וכמובן הטירוניות. להפתעתנו, עלו איתם לרחבה גם שני הצלמים, על אזרחי. במשך כל הטקס, כשעה, הם התרוצצו בין הבנות, צילמו והסריטו. הנוכחות שלהם הטריפה את כל ההורים. זה יום מאוד מרגש להורים ולילדים והנוכחות של החבר’ה האלו היתה מאוד צורמת. כולנו התעצבנו מאוד. בסך הכל, כל הורה הגיע מצויד במצלמה ולא ברור לי מדוע צה”ל נותן אישור למאכרים, לעסק מסחרי שכזה, להיות נוכח בטקס סיום הטירונות”.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה: “צה”ל משתמש בשירות צילום של חברה אזרחית מקצועית זה מספר שנים לתיעוד טקסים. במסגרת ההסכם, החברה רשאית למכור את התמונות בבסיס לאחר האירוע במחירים שסוכמו מראש עם הגורמים הרלוונטיים. צה”ל לא מקבל תמורה כספית עבור שירות זה, וכל המעוניין יכול לרכוש תמונות אלו מכיסו הפרטי”.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ