אירוע של "שוברים שתיקה" בגרמניה בחסות המפלגה הסוציאל-דמוקרטית

700 אנשים הגיעו לפתיחת התערוכה 'כיבוש השטחים - עדויות חיילים 2000-2010' בברלין. בעבר קרא ראש הממשלה נתניהו להחרים את הארגון

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

ארגון "שוברים שתיקה", שראש הממשלה בנימין נתניהו קרא למדינות העולם להחרימו, וששר החוץ אביגדור ליברמן כינה "ארגון תומך טרור", חנך אתמול בברלין תערוכת עדויות וצילומים מהשטחים. בתערוכה הושקה המהדורה הגרמנית של ספרו של הארגון על הכיבוש.

בשעה שליברמן השתלח בהסכם אוסלו, נשמעו ב"בית ווילי ברנדט", מרכז המפלגה בברלין, דברי ביקורת חריפים נגד מדיניות ממשלת ישראל והכיבוש בשטחים. האירועים התקיימו בחסותה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית, המפלגה השנייה בגודלה בגרמניה, שעד לפני שלוש שנים היתה שותפה בכירה בקואליציה של אנגלה מרקל. medico international, EED - הקרן לפיתוח בינלאומי של הכנסייה הפרוטסטנטית בגרמניה ו-MISEREOR, הקרן לפיתוח בינלאומי של הכנסייה הקתולית בגרמניה, גם הן בנותנות החסות לתערוכה.

ארגון "שוברים שתיקה", המתעד את התנהגות שלטונות ישראל כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, נהנה מתמיכה כספית של האיחוד האירופי ושל הקרן החדשה לישראל. הוא נמנה עם היעדים המרכזיים של חברי כנסת מהימין, ארגון "אם תרצו" ו-NGO MONITOR, שיזמו את הקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת עמותות השמאל והצעת חוק להגבלת תרומות ממדינות זרות.

במסיבת העיתונאים שהתקיימה אתמול בבוקר לרגל השקת הספר 'כיבוש השטחים - עדויות חיילים 2000-2010', נכחו כ- 30 עיתונאים. באירוע הפתיחה של התערוכה שהתקיים אמש השתתפו 700 אנשים, בהם חברי בונדסטג ובכירים במפלגה הסוציאל-דמוקרטית. בין השאר נכחו גזברית המפלגה וכן הבישוף הפרוטסטנטי של ברלין. מנכ"ל "שוברים שתיקה", דנה גולן, אמרה כי כוונת הספר להחזיר את הכיבוש לדיון הציבורי, שכן לא ייתכן לדבר על פתרון הסכסוך מבלי להתייחס למציאות בשטח.

הדוברים הגרמנים בירכו על כך שחיילים משוחררים מוכנים לשבור שתיקה מאחר שאינם יכולים להזדהות עם הפוליטיקה הישראלית הרשמית. אחדים מהם הביעו דאגה מהדה-לגיטימציה של הדמוקרטיזציה בישראל, והדגישו כי הם עמדו לצדה של ישראל במשך שנים לא רק בגלל החוב ההיסטורי, אלא גם בגלל היותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

הספר על הכיבוש שפורסם במלאת עשור לאינתיפאדה השנייה, מציג את עדויותיהם של 101 חיילים וחיילות ששירתו בשטחים באותן שנים. הוא חלק מפרויקט שנועד לספק לישראלים מידע על הנעשה בשמם בשטחים. מהעדויות המובאות בספר עולה שבפעולותיה בשטחים ישראל אינה שומרת על סטטוס-קוו מדיני אלא פועלת לשנותו באמצעות עליונותה הצבאית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ