השנה הקשה של נסראללה: האם ינסה להבעיר את הגבול?

עם 50 אלף רקטות מוכנות לשיגור ויותר מסיבה אחת לתקוף את ישראל, מזכ"ל חיזבאללה הוא שיקבע איך ייראה העימות הצבאי בין ישראל לאיראן

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ביום שני השבוע חרג מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, מהרגלו והופיע בעצרת המחאה בביירות, נגד הסרט שלעג לנביא מוחמד וחולל סערה בעולם. הדברים שנשא לפני הציבור לא היו מפתיעים במיוחד: הוא האשים את ישראל וארצות הברית באחריות להפצת הסרט, והזהיר את האמריקאים כי ההפגנות נגדם יימשכו ביתר שאת אם לא יפעלו נגדו.

"העולם צריך לדעת שהזעם שלנו לא יחלוף, שזו רק התחלת המחאה העולמית של כל האומות המוסלמיות, שתמשיך להגן על שמו של מוחמד", אמר נסראללה להמונים שצעדו בשכונות הדרומיות של ביירות, הנתונות לשליטת חיזבאללה. "הם צריכים להבין שאנחנו מוכנים לשפוך את דמנו למען מוחמד".

בדרך סמלית משהו, בחר מזכ"ל חיזבאללה להפגין את נכונותו להקריב עצמו למען הנביא בעצם הופעתו החיה בעצרת. בשנים האחרונות הוא נמנע מהופעות ציבוריות מחשש להתנקשות בחייו. במידה מסוימת, מרגע שהחליט לקיים את הפגנת המחאה הזו ולהציג את "מחויבותו לנביא", לא נותרה לנסראללה ברירה אלא לצאת מהבונקר. הוא ידע שאם יאמר אמירות כאלה בעודו מסתתר, יהיה מטרה ללעג מבקריו בלבנון.

נסראללה בנאום בחודש יולי האחרוןצילום: אי-פי

זו אחת הבעיות הגדולות ביותר שנסראללה יצטרך להתמודד אתן בשנה הקרובה: מסע הדה-לגיטימציה שחווה חיזבאללה בלבנון, לראשונה מאז כניסתו לתפקיד בשנת 1992.
נסראללה החל לכהן כמזכ"ל כשהיה בן 32. מנהיגה העליון של איראן, עלי חמינאי, העדיף אותו על פני מועמדים אחרים בחיזבאללה, כיורשו של עבאס מוסאווי שחוסל בידי ישראל. אבל בשבועות האחרונים נתקל מזכ"ל הארגון השיעי בביקורת שמעולם לא הוטחה בו עד כה בלבנון, ושמערערת את המעמד הפוליטי של הארגון ושל העומד בראשו.

חיזבאללה הפך מאז 1992 גורם הכוח המרכזי והמשמעותי במדינה. נסראללה הצליח להפוך את הארגון בראשותו לחלק בלתי נפרד ממוסדות המדינה, ולא רק ארגון המייצג את העדה הנחשלת ביותר – השיעית. הארגון השיעי יושב היום בפרלמנט ובממשלה, שולט במינויים העיקריים בצבא וקובע את זהות ראש הממשלה.

הבעיה של נסראללה היא שבן הברית והפטרון השני בחשיבותו לחיזבאללה, הנשיא הסורי בשאר אל-אסד, עשוי לאבד את שלטונו בקרוב. השלכות מהפיכה בסוריה אינן ברורות אמנם, אך כבר כעת נראה שהיראה הלבנונית מפני סוריה ומחיזבאללה פוחתת. ייתכן שתיעלם לאחר נפילת אסד.

הסימנים לכך נראים ונשמעים בלבנון כבר בימים אלה: מחנה "14 במארס", לדוגמה, מאיץ בכל הגורמים הפוליטיים במדינה לדרוש את פירוק חיזבאללה מנשקו. בה בעת מנסה 14 במארס לקדם אצל הנשיא, מישל סולימאן, פנייה למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לשלוח את כוחות יוניפי"ל לגבול המזרחי והצפוני של לבנון, כדי לחסום אותו. ליוזמה כזו תהיה השפעה דרמטית על חיזבאללה, שמקבל את רוב אמצעי הלחימה שלו דרך הגבול הזה.

הצרות של נסראללה אינן קשורות כולן למשטרו של אסד. למזכ"ל חיזבאללה זו שנה קריטית גם בגלל תלותו באיראן ובמנהיגה חמינאי. בכירים איראנים מיהרו לנדב את חיזבאללה למלחמה בישראל, אם תתקוף את איראן, והדגישו כי הארגון השיעי ישגר אליה את טיליו. בה בעת הודה מפקד משמרות המהפכה באיראן, מוחמד עלי ג'עפרי, כי אנשי "גיס אל-קודס" פועלים על אדמת לבנון. כך מוצא עצמו נסראללה, שניסה ב-20 השנים האחרונות להקנות לארגונו תדמית לבנונית עצמאית, מחושק על ידי טהראן. עם 50 אלף רקטות מוכנות לשיגור, נסראללה הוא זה שיקבע איך ייראה עימות בין ישראל לאיראן.

אמנם תקיפה של ישראל עלולה להמיט חורבן על חיזבאללה ומנהיגו, אך לאחר הדברים הברורים שנשמעים מאיראן ולנוכח תלותו הכלכלית המוחלטת בטהראן, לא תהיה לנסראללה ברירה. הוא ייאלץ לתקוף את ישראל אם זו תתקוף את איראן, צעד שיסכן את עצם קיומו של הארגון, ויגרור את לבנון למלחמה קשה וממושכת העלולה למוטט אותה.

בינתיים ניכר שהלחץ על נסראללה עושה את שלו: הוא מרבה לנאום, להופיע, לאיים, להתלהם – הכל כדי להדגיש את נחיצותו כ"מגן המדינה" לציבור הלבנוני (הלא שיעי) שכבר מזמן רואה בו שליח של איראן. יהיו מן הסתם נאומים נוספים כאלה בתקופה הקרובה, ונסראללה ייצא בהם "להגנת הנביא מוחמד", או "להגנת לבנון", רק כדי להצדיק את קיומו של הארגון. אך בטווח הארוך ההתקפות המילוליות של מתנגדי הארגון יגברו ואולי יביאו לעימות מזוין עם כוחות של סונים קיצונים.

נסראללה בהגפנה אנטי-אמריקאית בלבנון, השבועצילום: רויטרס

בעבר, אחד הפתרונות של נסראללה לקשיו בתוך לבנון היה ליצור מתח עם ישראל, בנאומים מתלהמים או בפעולות צבאיות (כמו חטיפתם החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב ביולי 2006). גם השנה עלול נסראללה, עם או בלי קשר לאיראן, לנסות לנתב את העוינות הציבורית המופנית לארגונו בלבנון אל "הישות הציונית". נסראללה יהיה האיש שיקבע השנה גם את גורלה של לבנון – למלחמה או לשקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ