שעון סתיו


חושך הוא אור ואור הוא חושך, ואלי ישי הוא ניצן הורוביץ


מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

“שר הפנים אלי ישי הוביל שינוי יסודי במדיניות שעון הקיץ כדי להביא להארכתו ואימץ את המלצות ועדת קהת בנושא, בניגוד לשרי הפנים הקודמים... שהשאירו את שעון הקיץ הקצר, זאת בתמיכת מרצ ושאר הסיעות. השר ישי הביא את ההמלצות לאישור הממשלה והעבירן בקריאה ראשונה בכנסת, החוק מעוכב בוועדות הכנסת על ידי פוליטיקאים מסיעת מרצ ששעון החול שלהם הולך ואוזל וזהו הקמפיין היחיד שאיתו נותר להם לבוא לבוחר, ולפיכך מטרפדים את הבאת החוק להארכת שעון הקיץ לקריאה שנייה ושלישית”


את ההודעה שלעיל פירסם משרדו של שר הפנים אלי ישי ביום ראשון השבוע, היום שבו נכנס לתוקפו שעון החורף בישראל, יותר מחודש לפני שיבוטל שעון הקיץ באירופה. הדיון על שעון הקיץ בישראל, שנתפס כמאבק בין חילונים לדתיים, נוטה להפוך ליצרי מאוד מהר מאוד, ולכן לכל הצדדים בו קל להטעות את הציבור ולסלף את העובדות.


ועדת קהת שאליה מתייחס ישי המליצה להאריך את שעון הקיץ ל–193 ימים בממוצע, לעומת 182 ימים בממוצע כיום. ההארכה אמורה להתבצע על ידי ניתוק שעון הקיץ מלוח השנה העברי וקביעת תאריך בתחילת אוקטובר שבו ייכנס לתוקפו שעון החורף. כלומר, לא מדובר בהארכה עד סוף אוקטובר, שבה מעוניינים הציבור החילוני ונציגיו בכנסת, אלא בשינוי קטן, שמשמעותו הארכה של שעון הקיץ בכמה ימים לכל היותר. ההמלצות של ועדת קהת לא מבטיחות ששעון הקיץ יבוטל בכל שנה לפני יום כיפור, אבל מבטיחות שאדם דתי יספיק להתפלל שחרית ולהגיע לעבודה מוקדם. מאוד. 


חושך הוא אור ואור הוא חושך. אלי ישיצילום: אמיל סלמן

את ועדת קהת המדוברת מינה השר ישי ובמפלגת מרצ אכן מתנגדים ליישום המלצותיה, ולכן כאשר אלי ישי אומר כי “החוק מעוכב בוועדות הכנסת על ידי פוליטיקאים מסיעת מרצ”, הוא צודק. אך מה שמעוכב אינו הארכת שעון הקיץ, אלא יישום חוק שימנע הארכה ממשית של שעון הקיץ.


הבעיה היא שכאשר אלי ישי מוציא הודעה לעיתונות ‏(וכותב סטטוס בנוסח זהה בפייסבוק‏) שלפיה הוא “הוביל שינוי יסודי במדיניות שעון הקיץ”, הוא פונה לציבור החילוני ומנסה לומר לו: “אתם תוקפים את האדם הלא נכון, אני מקדם את האינטרסים שלכם והפוליטיקאים שלכם משקרים לכם”. ברור ששעון הקיץ הוא כלי פוליטי משמעותי גם בידי מפלגות השמאל, אבל הוא ימשיך להיות כזה כל עוד ישי ומפלגתו ימשיכו להתנגד לו ולספק למרצ ולמפלגות אחרות תחמושת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ