אופטימיות קוסמית


תומר פרסיקו מפיח רוח חיים בפרינט עם מגזין חדש


עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

מה זו החוברת החדשה הזאת?


“אני עורך את המגזין החד־שנתי החדש ‘רוח הארץ’ (tomerpersico.com/ruach_haaretz), שסוקר בצורה רצינית את הרוחניות העכשווית בארץ. הרעיון הוא גם להציג את התופעה וגם לתת מסגרת תיאורטית שתסביר אותה. הגיליון הראשון מוקדש ל’מזרוח המערב’, כלומר לאימוץ תפיסת העולם של דתות המזרח על ידי המערב המודרני. האג’נדה היא העשרת השיח הדתי והבין־דתי בארץ ועידוד מחשבה”.


אילו דיונים מתקיימים במגזין?


“השוואה בין קודש הקודשים במקדש ההינדי לחדר ‘האח הגדול’ בווילה; דיון על שורשי מהפכת הסמים הפסיכדליים במאה שעברה והסיבות להתעוררות הסצנה בארץ בהווה; העמקה בחשיבותו של הטראנס השמאני לחסידות; רוחניות יהודית אמריקאית שלא מאמינה עוד במלך מלכי המלכים; דיווח מהשטח של ישראלי העובד את אדון ואשרה, כלומר נאו־פגאני הזובח לאלים הכנענים הקדמונים ועוד. כל אלה תופעות שמצביעות על שינוי תפיסתי שמתחולל מתחת לרגליים שלנו, שבו העולם המערבי מוותר על נכסי תרבות בני אלפי שנים ומאמץ את ראיית העולם הפוליתאיסטית, שבו האלוהות יכולה להיות העולם וכל תופעה מתופעות העולם”.


איפה אתה על הספקטרום הדתי־רוחני?


“אני יהודי דתי, אבל גם רוחניק ניו־אייג’י. אני לא שומר מצוות בצורה אורתודוקסית, אבל ההלכה והמסורת היהודית הן חלק מדרך החיים המוסרית והרוחנית שלי”.


מה באשר לקהל היעד?


“מגוון. לא רק מי שרוחניק בעצמו, אלא כל מי שרוצה להבין למה החברים שלו עושים יוגה ולמה קופת חולים מחויבת להציע לו טיפול אקופונקטורה. בקיצור, מה שנקרא ‘הציבור המשכיל’. בהנחה שכולנו מרגישים את עצמנו ככה, אני מקווה לטוב”.


פרינט, עכשיו? השתגעת?


“אולי זה אופטימיזם קוסמי של רוחניקים נאיבים, אבל נראה לי ולמו”ל, נועם שרון, שלתוכן איכותי וייחודי עוד יש חיים, גם בפרינט. נראה אם הקוסמוס גם חושב ככה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ