דברים חדשים

עידו קינן
עידו קינן

חללית צינית


“סרקסטיק רובר” ‏(רכב חלל סרקסטי‏), משחק מילים על שמו של פרופיל הטוויטר “קיוריוסיטי רובר”, המעדכן מהמשימה של רכב החלל קיוריוסיטי, שחוקר את פניו של מכתש גייל על כוכב הלכת מאדים.


"סרקסטיק רובר" הוא פרופיל פרודי שמספר לנו מה הרכב באמת רוצה להגיד, כמו “אני מת על אוסטרליה! היא כמו מאדים, רק עם יותר בירה!” ו”העולם לא יגיע לקצו ב–2012 ואפילו אם כן, אני אהיה בטוח כאן על מאדים - אז תירגעו. אני אהיה בסדר”.


קיוריוסיטי בטוויטר: www.twitter.com/MarsCuriosity


רכב חלל סרקסטי בטוויטר: www.twitter.com/SarcasticRover


עידו קינן


מנוע על־חלל?


האם תעופה בחלל מהירה מהאור היא פנטזיה או רק מדע בדיוני? ממצאי מחקר שהציג ד”ר הרולד ווייט מנאס”א מרמזים שהאפשרות השנייה עשויה להיות נכונה, ושהאדם יכול לפתח ספינת חלל שתיקח אותנו אל הכוכבים.


התוכנית, שפורטה באתר Space.com בעקבות הצגתה בכנס של נאס”א, היא לבנות ספינת חלל שתוקף בטבעת של חומר אקזוטי, אשר תעוות את הזמן־חלל מסביב לספינה ‏(ומכאן שם המנוע, Warp Drive, ממש כמו ב”מסע בין כוכבים”‏) ותאפשר לה לנוע במהירויות גבוהות יותר משאפשר ב”טבע”.


זה לא רעיון חדש, אבל לפי החישובים הישנים, נדרשה למנוע כזה אנרגיה השקולה למסת האנרגיה של כוכב הלכת צדק. שינויים בתפיסה, שמשנים בעיקר את צורת טבעת החומר האקזוטי מטבעת שטוחה למשהו שדומה יותר לדונאט, מקטינים את האנרגיה הדרושה דרמטית.


כרגע מתרכזים בנאס”א בבניית גרסה מיקרוסקופית של המנוע, שתניע ספינה מיקרוסקופית למרחק מיקרוסקופי. וספינה אמיתית כזאת נמצאת במרחק שנים רבות. אבל אולי עכשיו המרחק הזה הוא מהסוג שנוכל לעבור.


www.space.com/spaceflight.html–interstellar–possible–drive–warp–17628


דידי חנוך


שרבוטים דיגיטליים


Scrawl ‏(קשקוש או שרבוט בעברית‏) הוא מגזין דיגיטלי עצמאי בנושאי איור וקומיקס, שהגיליון הראשון שלו יצא לאחרונה כאפליקציית אייפד. המגזין, יוזמה של המאיירת רוני פחימה והמעצב הגרפי מיכאל גולן, יצא לאור לאחר שמהדורת הפיילוט שלו זכתה במקום הראשון בקטגוריית הקומיקס בתחרות בינלאומית של מגזינים, “Magnify Your World”.


מלבד איורים של מאיירים כמו קרן תגר ושמרית אלקנתי וראיון עם נינו ביניאשוילי, מייסדת הוצאת בוקימן, השתמשו יוצריו באופן אינטליגנטי בתכונות האינטראקטיביות הייחודיות של האייפד והתוצאה משאירה טעם של עוד. לכן, משמח לגלות שהגיליון הבא שיוקדש לנושא “כוח” נמצא כבר בעבודה.


www.scrawlmagazine.com


יובל סער


הרובוט הוא חבר?


רובוטים תעשייתיים מורכבים עולים כיום בין בין 100 ל–150 אלף דולר. באקסטר, הרובוט החדש של חברת Rething Robotics עשוי לפתוח שער לעידן חדש של רובוטיקה. הרובוט המודולרי, בעל שתי זרועות, שניתן לתכנת בקלות לבצע מגוון פעולות, יעלה 22 אלף דולר.


זה נשמע כמו המון כסף, אבל זו עשויה להיות מהפכה, מכיוון שלראשונה יכולים חובבי רובוטיקה רציניים לקנות רובוט תעשייתי ולראות מה הם יכולים לעשות איתו. המחיר, בשילוב העובדה שהרובוט עובד על גרסה של מערכת ההפעלה לינוקס, עשויים לאפשר לחובבים למצוא את השימושים המהפכניים הבאים ברובוטיקה, ולהתחיל לממש סוף סוף את החזון שבו רובוטים הופכים לחלק מחיינו גם בבית, ולא רק כשואבי אבק מתוחכמים.


חוץ מזה, יש לרובוט ראש שנראה כמו אייפד ומציג הבעות פנים. אם זה לא מדע בדיוני, לא ברור מה כן.


www.rethinkrobotics.com


דידי חנוך

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ