בשבחי התמימים המודעים לעצמם


דויד גרוסמן מסביר מדוע התגייס לתמוך ביוזמה של בואלם סנסל, “איש אמיץ שנמנע מלגונן על עצמו באמצעות סטריאוטיפים ודעות קדומות”


ספי הנדלר
ספי הנדלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי הנדלר
ספי הנדלר

במאי האחרון, החליט דויד גרוסמן לבוא להאזין לשיחה עם בואלם סנסל בפסטיבל הסופרים בירושלים, מבלי שהכיר אישית את הסופר האלג’ירי או את יצירתו. “הגעתי להביע הערכה לאומץ שלו, לנכונות שלו לבוא לארץ ולחשוף את עצמו למורכבות של החיים כאן, ולא לגונן על עצמו באמצעות סטריאוטיפים ודעות קדומות”. לאחר המפגש הפומבי בין סנסל לקהל שוחחו הוא וגרוסמן קצרות. למרות שהאלג’ירי לא דובר אנגלית ובפיו של הישראלי הצרפתית אינה שגורה, “היה מתרגם והרגשה של קשר מיידי, היה חום והיתה ידידות”, נזכר גרוסמן בשיחה לקראת המפגש הבינלאומי בשטרסבורג שבו ייקח חלק. גרוסמן מעדיף להשאיר לסנסל את הכבוד להוביל את היוזמה, אבל יגיע לצרפת כדי להיות לצדו של איש הרוח האמיץ מהעבר השני של הים התיכון.


האם לדעתך היוזמה תסייע לסופרים הישראלים כשתשבור את החרם ארוך השנים נגדם, או תעזור דווקא לערבים לנתק את מוסרות הצנזורה שבה הם כובלים את עצמם, מי מרצון ומי מפחד?


גרוסמן מתקשה לראות את ההשפעה המיידית שתהיה לאירוע מתוקשר שכזה על מצבם של הישראלים או הערבים כאחד. “אבל אני חושב שכולם יכולים להיבנות מיוזמה שכזו. ודאי וודאי אנשי רוח ערבים שחיים בתוך דיקטטורה רעיונית ובכל פעם שהם מעזים לחרוג מהקו הרשמי העוין לישראל, הם סופגים גינויים ואיומים”.


דויד גרוסמן. “מלבד העובדה שמדובר בסופר גדול, הוא פשוט אדם נהדר. אני מעריץ אותו”צילום: דניאל בר און

אם אין לכך השפעה קרובה ומובהקת, מדוע התגייסת להצטרף לסנסל ולשאר מובילי מפגש שטרסבורג?


“משני טעמים. גם אם אינני בטוח שיהיו השלכות מיידיות מעשיות למפגש, הרי שאני מקווה שהוא יעזור ליצור דעת קהל באירופה לגבי פתרון הסכסוך שלנו כאן. אני לא יודע איך אפשר להגיע לשלום עולמי ‏(כפי שסנסל מקווה לראות כאחת מתוצאות הכנס, ס”ה‏), אבל אני מתמקד בדברים קטנים יותר. צריך להזכיר את האפשרות שפעם דברים אלו יהיו בני השגה. להזכיר שיש אלטרנטיבה.


“דבר נוסף שגרם לי להצטרף: אני מאוד אוהב אנשים שיש בהם תום נרכש. אנשים שהם לא תמימים, אנשים שעברו דבר או שניים בחיים, שיודעים דבר או שניים על החיים, ועדיין מחליטים להיות תמימים בעולם שהוא ציני. עולם שהפיכחון בו כל כך מוחלט, עד שהוא מונע עשייה ומשתק כל רצון לפעולה. אני בעד התמימים המודעים לעצמם. סנסל הוא אחד מהם”. 


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ