מלכוד סיני |

גוברים הסיכויים להתלקחות מחודשת בגבול עזה

הפיגוע בגבול הדרום לפני שבוע הבהיר את התמונה במאבק על השליטה בסיני: הקיצונים מנצחים את המצרים וישראל מוגבלת בפעילותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מעבר לדיון התקשורתי הנרגש שהתנהל השבוע סביב החיילת המסתערת, חברתה המתחבאת וחילופי התגובות בפייסבוק ביניהן (שסוקרו כאילו היו חלק מטלנובלה מתמשכת), משקפת התקרית שבה נהרג ביום שישי שעבר רב"ט נתנאל יהלומי סיבה משמעותית לדאגה מבחינת ישראל. היה זה המבצע השלישי של ארגונים איסלאמיים בגבול המצרי בתוך שלושה חודשים, אחרי התקרית שבה נהרג ישראלי שעבד בהקמת הגדר, והתקפת הקיצונים על מוצב מצרי, שבה נהרגו 17 שוטרים מצרים.

אף שישראל נזהרת מאוד אפילו מלרמוז על כך באופן פומבי, במערכת הביטחון מבינים היטב את משמעותם המעשית של הצעדים המצריים למאבק בארגונים הקיצוניים. תוצאת המהלכים הללו עד כה היא אפסית כמעט. אם לאחר מבצע מתוקשר של כוחות הביטחון המצריים בסיני יכולים עשרות בדואים חמושים לצור על משרדי המנגנונים באל-עריש ולתקוף אותם בירי, ברור שלא חל שינוי משמעותי במצב.

הנשיא המצרי מוחמד מורסי ניצל את רצח 17 השוטרים ליד כרם שלום כדי לבצע טיהור בצמרת הצבאית והמודיעינית שלו, אבל ההלם שחולל הטבח בעת ארוחת סיום הצום ברמדאן לא דרבן אותו לטפל ברצינות בבעיית סיני. הנהגת האחים המוסלמים מוטרדת יותר מהשליטה בקהיר ובערים לאורך הנילוס מאשר בהשתוללות הקבוצות הפועלות בהשראת אל-קאעדה בחצי האי סיני. גם המשא ומתן שניסה מורסי לנהל עם הקיצונים בסיני לא סייע לו וההתקפות על הצבא המצרי שם התחדשו ביתר שאת בשבועיים האחרונים.

טנק מצרי באזור התקרית ליד כרם שלום, שבה נהרגו 17 שוטרים באוגוסט. למרות ההלם, מורסי לא טיפל ברצינות בבעיית סיניצילום: גטי אימג`ס

גורמי ביטחון פלסטיניים טוענים כי פעילי הג'יהאד העולמי בחצי האי איימו על מורסי שיפעלו נגדו בשלושה ערוצים אם ימשיך בהתקפות נגדם: פגיעה ביעדים תיירותיים בים האדום, פיגועים בתעלת סואץ והתקפות על ערים מצריות. לדברי אותם גורמים, פיצוץ שהיה ב-22 בספטמבר בתחנת רכבת בטלחא שבאזור מנסוריה היה מסר מהפלגים הקיצוניים להנהגת האחים המוסלמים. באיסמעיליה, בגדה המערבית של תעלת סואץ, נתגלה מחסן חומרי נפץ עצום שנועד ככל הנראה לפיגוע בתעלה.

חשבון פתוח

כוננות צה"ל לאורך הגבול נשמרת מתוך הנחה כי הפיגוע בשבוע שעבר לא היה האחרון בסדרה. בראיית הארגונים הקיצוניים עוד יש להם חשבון פתוח עם ישראל על חיסולו של פעיל מרכזי באחד הארגונים בפיצוץ מסתורי בעת שרכב על אופנועו בסיני לפני כחודש (תקרית שישראל לא הודתה בשום קשר אליה). ומעבר לתירוצים התקופתיים, עולה כאן כמובן בעיה חמורה יותר: פעילות נרחבת של פלגים אולטרה-קיצוניים, שרואים בישראל מטרה זמינה וחשובה, בעוד השלטונות המצריים אינם עושים מאמץ ממשי לסכל את פעילותם.

כל זה קשור גם במצבו של החמאס ברצועת עזה. בשבוע שעבר הרגה ישראל שלושה פעילים פלסטינים ברצועה בפעולת התנקשות אווירית. השלושה היו חברי פלג איסלאמי קיצוני, ולדברי השב"כ עסקו בהכנת פיגוע נגד יעד ישראלי מהגבול המצרי. אבל כמו בתקרית קודמת החודש, נראה שלהרוגים היה גם קשר לחמאס.

הנהגת הארגון בעזה, שמשיקולים פרגמטיים (הרצון להימנע מעימות צבאי עם ישראל שיסכן את המשך שליטתה ברצועה) נמנעת מליזום פיגועים בעצמה, שומרת על קשר עם כמה פלגים קיצוניים וככל הנראה מעורבת, לפחות בעקיפין, בהפעלתם לעתים נגד ישראל. שני הצדדים יודעים על השתייכותם הארגונית של ההרוגים ויודעים גם שהדבר ידוע לצד היריב. בנסיבות כאלה, נראה שלחמאס יהיה קשה להבליג לאורך זמן על הרג פעילים הקשורים אליו.

אבל גם ישראל נמצאת במלכוד. חופש הפעולה שלה בסיני מינימלי בגלל החשש מעימות עם המצרים. אם ידוע לה על פיגוע מתוכנן מסיני, שהוגיו יושבים בעזה, מוטב לה לפגוע בהם עוד בטרם תעבור הפעילות לסיני. יחד עם זאת, הרג נוסף של פעילים ברצועה עלול להצית את החזית עם החמאס. נראה שלמרות הרצון הבסיסי של שני הצדדים לשמור על השקט היחסי בשלב זה, גדלים כל העת הסיכויים להתלקחות מחודשת בגבול עזה בזמן הקרוב.

מעבר בטוח

לאחר לא מעט שנים שהפלסטינים מבקשים להקים "מעבר בטוח" בין עזה והגדה, נמצא אחד כזה. נ', תושב רמאללה, סיפר השבוע ל"הארץ" כי בכוונתו לבקר ברצועת עזה. "אני לוקח מטוס מעמאן לאל-עריש, יש היום קו אווירי בין שתי הערים – ומשם נוסע אל הגבול ברפיח וחוצה לעזה".

איך אתה חוצה?

"דרך המנהרות כמובן".

וזה לא מסוכן?

"מה פתאום מסוכן. יש קו מוניות טוק-טוק (מעין אופנוע עם כרכרה) שמסיע אותך מקצה אחד של המנהרה בצד המצרי לצד השני".

בדיקה בעזה העלתה שהסיפור נכון. אולם על אף האיחוד המרגש בין עזה והגדה, נדמה שמעולם לא נראה הפיוס בין הפתח והחמאס רחוק יותר. כמה גורמים חברו בחודשים האחרונים להרחבת הקרע בין שני הארגונים.

בתנועה האיסלאמית חלו בשבועות האחרונים שינויים משמעותיים שמשפיעים ישירות על סיכויי האחדות הפלסטינית הלאומית, ובראשם ההדחה השקטה של חאלד משעל מראשות הלשכה המדינית של החמאס. משעל, שהודיע השבוע רשמית כי אין בכוונתו להתמודד על התפקיד במערכת הבחירות שמתנהלת כעת במרץ, היה ונותר גדול התומכים בחמאס בפיוס עם הפתח. הוא חתום על "הסכם דוחא" עם יו"ר הפתח מחמוד עבאס (אבו מאזן), שבו הסכים כי עבאס יכהן כראש ממשלת המעבר עד לבחירות.
צעד זה הוא שהביא לסיום דרכו הפוליטית של משעל. לאחר שעזב את דמשק ולא נהנה יותר מהכסף והחסות הסורית-האיראנית, למעשה הפך לעוד מנהיג פוליטי בחמאס ולא יותר. הנהגת עזה בראשות איסמעיל הנייה היתה נחושה להוריד את הפיוס מסדר היום של הארגון, גם במחיר של עימות חזיתי עם משעל. בשורה התחתונה, הנייה ניצח בעימות עם משעל.

ההדחה של האחרון מסמנת גם את היחלשותו של "הרמטכ"ל" של חמאס, אחמד אל-ג'עברי. לטענת גורמים בישראל, מוחמד דף הזכור משנות ה-90 לוקח חלק מרכזי יותר בהנהגת הזרוע הצבאית בעוד גורמי ביטחון פלסטיניים טוענים כי שני שחקנים חדשים-ישנים מחלישים את מעמדו של אל-ג'עברי ברצועה: יחיא סנוואר ורווחי מושתהא, ממשוחררי עסקת שליט. באופן אירוני, אל-ג'עברי, שהביא להשלמת עסקת שליט ולשחרורם של השניים יצר במו ידיו אופוזיציה מבית בזרוע הצבאית של הארגון.

השינוי השני שמחליש עוד יותר את סיכויי הפיוס נוגע לעליית השלטון האיסלאמי החדש במצרים וההתקרבות לחמאס. לפי מקורות פלסטיניים בכירים, בשבועות האחרונים ניסו ראשי החמאס, ובראשם הנייה, לשכנע את הנשיא המצרי מוחמד מורסי וממשלת מצרים בראשות הישאם קנדיל להקים אזור סחר חופשי בגזרת רפיח אל-עריש. לדברי המקורות, החמאס מבקש ליצור עוד סימנים של ריבונות בעזה ולהיפרד מהגדה סופית. לטענתם, הנייה, שנפגש בשבוע שעבר עם קנדיל בקהיר, ניסה לשכנע אותו ואת מורסי להפקיד בידי החמאס את אבטחת האזור וכך לחסוך לכוחות הביטחון המצריים כאב ראש גדול – הקיצונים בצפון מזרח סיני – אתגר שכוחות הביטחון המצריים מתקשים להתמודד עמו.
אותם מקורות התפלאו על הסכמתו של קנדיל להיפגש עם הנייה בקהיר עם סממנים ברורים של הכרה מצרית בריבונות של חמאס ברצועה, תוך כוונה לדון בהסכמים כלכליים שונים. אולם בסופו של דבר, המקורות טוענים כי האזהרות של הרשות למודיעין המצרי הכללי, למודיעין הצבאי ולמשרד החוץ עשו את שלהן וקהיר לא שעתה לבקשת הנייה.

אלא שזהו הישג קטן וזמני לטובת הפתח וגם ברשות מבינים כי המוקטעה ברמאללה שוב במצור. בעלי בריתה בעולם הערבי נפרדים ממנה בזה אחר זה. מצרים בשליטת האחים המוסלמים (אחד מיועצי הנשיא הוא עיסאם אל-חדאד, חבר מכתב אל-ארשאד - משרד ההדרכה של הנהגת האחים המוסלמים - שמשמש מעין מתווך בין הנשיא לבין "המדריך הכללי" מוחמד בדיע). בירדן קשה לצפות מה יהיו צעדיו הבאים של המלך עבדאללה וייתכן שיבקש להרגיע את התסיסה נגדו באמצעות התקרבות נוספת לאחים המוסלמים. שגריר קטאר בעזה, מוחמד אל-עימאדי, הגיע השבוע לביקור בביתו של איסמעיל הנייה ובהזדמנות זו הודיע על תרומה של חצי מיליארד דולר לשיקום תשתיות עזה. זה בזמן שלרשות הפלסטינית אין כסף לשלם משכורות. אפשר לשער מה יעשה הדבר לפופולריות של הנייה בתוך חמאס. בעניין הזה, טוענים מקורות ברשות, האחים המוסלמים בקהיר דווקא נוטים לתמוך ביריבו, סגן ראש הלשכה המדינית הנוכחי, מוסא אבו מרזוק, שעבר למצרים.

ברשות הפלסטינית חושדים כי הממשל האמריקאי מנהל עם החמאס משא ומתן שקט, רחוק מהעין, באמצעות מורסי והאחים המוסלמים במצרים. לטענת אותם מקורות פלסטיניים בכירים, וושינגטון כבר העבירה מסרים לחמאס בדבר נכונותה לשתף פעולה עמו אם יקבל על עצמו את תנאי הקוורטט. ולקינוח, באה ממשלת נתניהו שלרגעים נדמה שלצד סיוע כלכלי לרשות עושה כל דבר כדי להחלישה פוליטית. ההשתלחות חסרת הרסן של שר החוץ אביגדור ליברמן באבו מאזן גורמת לחשד יותר מסביר במוקטעה, שבירושלים מעוניינים בהשתלטות של החמאס גם בגדה.

גורם בכיר ברשות אמר השבוע ל"הארץ" שלמרבה הפליאה, הרעיון המדיני של ממשלת ישראל הנוכחית קרוב הרבה יותר לזה של החמאס מאשר לפתח: "הם ואתם מדברים על פתרון זמני. ליברמן וחמאס פוסלים משא ומתן על גבולות 1967 ובמידה רבה חמאס מוכן כיום לסוג של שלטון זמני בגדה כי לראייתו הפתרון האמיתי – השמדת ישראל – יגיע ממילא בעתיד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ