אזעקת אמת |

העיר שחודשה לה יחדיו

תל אביב במירוץ המיתוג הבלתי פוסק

מאיה לקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה לקר

“’וול סטריט ז’ורנל’ מכתיר את תל אביב־יפו כאחת מ’25 הערים החדשניות בעולם’, ומכליל אותה בתחרות העיר החדשנית ביותר. בנימוקי הבחירה מוזכרים הישגי העיר בתחומי הטכנולוגיה, ההיי־טק והמחקר”
‏(מתוך כתבה ב”ידיעות אחרונות” שכותרתה: “תל אביב במירוץ לתואר העיר החדשנית בעולם”, רביעי, 3.10‏)

כותרת המשנה ופתיח הידיעה שפורסמה השבוע אינם משאירים מקום לספק: אחד העיתונים היוקרתיים בארצות הברית “בחר” ואף “הכתיר” את העיר תל אביב כאחת מ–25 הערים החדשניות בעולם בשל הישגי העיר ותושביה המופלאים בתחומי הטכנולוגיה, ההיי־טק וגם המחקר. אולם, מי שיגלוש לאתר של “וול סטריט ז’ורנל” או ייענה לבקשה של עיריית תל אביב ‏(בעמוד הפייסבוק שלה‏) להצביע לה בתחרות, יגלה כי למעשה זו תחרות של ארגון בשם “Urban Land Institute” הממומנת על ידי ענקית הפיננסים “סיטיבנק” ומופיעה בדף מיוחד באתר המגזין של “וול סטריט ז’ורנל” תחת ההבהרה “פרויקט פרסומי מיוחד”.

“Urban Land Institute” הוא מכון מחקר שבסיסו בוושינגטון, שמספק ייעוץ ושירותים בנושאים כמו קיימוּת, פיתוח עירוני ומיזמי נדל”ן. את 200 הערים שמתוכן נבחרו “25 הערים החדשניות של השנה” בחרו אנשי המכון. השלבים הבאים בתחרות הם שילוב של בחירת השופטים ‏(שאינם קשורים ל”וול סטריט ז’ורנל” אלא למכון‏) ובחירת הגולשים. כלומר, 25 הערים ‏(ברשימה האקלקטית נמצאות בין היתר ברטיסלבה, ניו יורק, לאגוס, המבורג, סאו פאולו ושנזן‏) נבחרו על ידי שקלול ההצבעה באינטרנט עם בחירות השופטים. כך ייבחרו גם שלוש הערים המובילות. העיר המנצחת תיבחר על ידי הציבור בלבד, שמוזמן להצביע כמה פעמים שמתחשק לו עד ינואר, כל עוד לא יצביע יותר מפעם ביום.

תל אביב שמשתתפת בתחרות היא עיר קצת אחרת מתל אביב שרובנו מכירים. חיים בה 3.3 מיליון תושבים. זהו אכן מספר התושבים החיים בתחומי המטרופולין תל אביב - אזור שכולל, בין היתר, את אשדוד, רעננה, ראשון לציון, מודיעין־מכבים־רעות וטייבה. לפי אתר התחרות הם חיים כולם בתחומי העיר תל אביב, בשטח של 52 קמ”ר. ויש להם תקווה: בספטמבר 2011 החלו לבנות להם רכבת קלה. שיהיה להם בהצלחה.