יום ראשון הגורלי של הוגו צ'אבס

למרות ניסיונותיו של הנשיא המכהן לחבל בקמפיין של יריבו הצעיר, סקרים עצמאיים במדינה מראים כי לקפרילס יש יתרון של עד 4% על יריבו

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

לפחות בשלוש ערי בירה בעולם יעקבו ביום ראשון הקרוב במתח רב, לעתים בחרדה, אחרי תוצאות הבחירות לנשיאות בוונצואלה. שאלת המשך כהונתו של הוגו צ'אבס מעוררת עניין רב בוושינגטון, זה האיש העומד בראש החזית האנטי-אמריקאית באמריקה הלטינית. בטהראן יודעים היטב כי השער הרחב שפתח להם צ'אבס ליבשת, ייסגר אם יוחלף השלטון בקארקס. ואילו בהוואנה חוששים כי כלכלת קובה תקרוס ללא הסיוע השנתי בכסף ובנפט המסתכם בכ-4 מיליארד דולר, ששולח אליהם נשיא ונצואלה.

אולם בראש ובראשונה, אלה הם אזרחי ונצואלה העומדים בפני אחת ההכרעות ההיסטוריות החשובות בתולדות המדינה. הם יבחרו – למשך 6 השנים הבאות - בין המשך המהפכה הסוציאליסטית-השמאלנית של הנשיא המכהן כבר 14 שנה, לבין השינוי והחזרה אל המרכז הפוליטי שמציע יריבו אנריקה קפרילס רדונסקי, מועמד האופוזיציה המאוחדת. סקרים מטעם הממשלה מדברים על ניצחון מובטח לנשיא, בפער של 10%-7%, אולם סקרים מטעם חברות עצמאיות מראים שוויון בקולות המצביעים, ואפילו יתרון קטן של 4%-2% ליריבו.

מערכת הבחירות בשבועות האחרונים נקלעה לא אחת למצבים הזויים. אנשי הנשיא יודעים היטב מה המצב בשטח. מומחים של חיל המודיעין ושירותי הביטחון גויסו כדי לספק בחשאי נתוני אמת על המתרחש בקרב הציבור. הפחד מהפסד אפשרי הביא לכך שהמנגנון הציבורי גויס למערכה ללא בושה. השבוע, למשל, קיבלו 2.3 מיליון עובדי המדינה יום חופשה, והוראות לקיים עצרות תמיכה פוליטיות בנשיא. השידור הממלכתי הופקע לטובת הקמפיין של צ'אבס, שנאומי הבחירות שלו מועברים או מצוטטים בתדירות של אחת לשעה. כסף ציבורי הפך לחלק מתקציב הקמפיין. כך, למשל, לעצרת הבחירות המסכמת של צ'אבס בקארקס, אתמול, שכר משרד התחבורה 2,000 אוטובוסים, בהוצאה של 1.6 מיליון דולר, כדי להביא 50 אלף משתתפים מערים בסביבה.

מנגד, נעשו כל העת ניסיונות לחבל במערכה של היריב. למשל, לפני כשבועיים, העבירה רשת הטלוויזיה הפרטית הפופולארית בוונצואלה, גלובו-ויזיון, נאום של קפרילס מעצרת מרכזית של תומכיו בקארקס הבירה – לפתע – נקטע השידור, ודמותו של צ'אבס הופיעה על המסך כאשר הוא משוחח עם ילדים בכיתת בית ספר. הסיבה התבררה מאוחר יותר. יועצי הנשיא הודיעו לכל ערוצי הרדיו והטלוויזיה במדינה, כי בהתאם לחוק, רשאי הנשיא להפקיע את כל השידורים כאשר הוא מבקש למסור הודעה רשמית חשובה לאומה. וצ'אבס החליט כי ביקורו בבית הספר הוא בעל חשיבות שכזאת.

הוגו צ'אבסצילום: אי–פי

אולם למרות כל ההפרעות, קפרילס רדונסקי, בן ה-40, עורך דין בהשכלתו, ומי שכיהן בתפקיד מושל מדינת מירנדה, ניהל קמפיין מעורר התפעלות. האיש האנרגטי, הכריזמטי, קתולי מאמין, שהוא נכדם של ניצולי שואה יהודיים, חרש את ונצואלה מקצה אל קצה. הוא הגיע לעיירות קטנות, לערים, למפעלי תעשייה, לאזורי הכפר, למחוזות האינדיאנים ולאוניברסיטאות, והתערב בקרב האנשים ללא חשש מפני ניסיונות התנקשות, שמהם הוזהר. בעוד הנשיא צ'אבס דוחה את בקשותיו לקיים עימות טלוויזיוני, ומטיח בו כינויי גנאי: "חזיר", "נאצי", " פאשיסט", או מכנה אותו "בורגני ציוני" ו"בובה של קרטלי הסמים", לא נגרר קפרילס-רדונסקי אחר הפרובוקציות, והצביע בנאומיו על הכישלונות הגדולים של הממשלה הנוכחית: האלימות המשתוללת במדינה, עיר הבירה ש-20 אלף מעשי רצח בשנה הפכו אותה למקום עם רמת הפשע הגבוהה ביותר בדרום-אמריקה, האינפלציה השנתית הדו-ספרתית ועליות המחירים שעברו את 700 האחוזים בעשר השנים האחרונות, המנגנון הציבורי הכושל, ובזבוז רווחי הנפט העצומים על תמיכה במשטרים של קובה, ניקרגואה וחברות אחרות בברית המהפכנית הלטינו-אמריקאית שייסד צ'אבס. כאשר עלה לשלטון ב-1999, היה החוב הלאומי של ונצואלה, החברה באופ"ק, כ-31 מיליארד דולר. כיום, הוא מגיע לפי הערכות ל-216 מיליארד דולר, כ-70% מההכנסה הלאומית השנתית.

אפילו כאשר ניסו לגרור אותו להתייחס לשאלת מצב בריאותו של הנשיא, שנותח להוצאת גידול סרטני בשנה שעברה, עבר מאז שוב ושוב טיפולים רפואיים, ורבים טוענים כי מצבו האמיתי מוסתר מפני העם – השיב קפרילס-רדונסקי: "אני מאחל לו בריאות ושנים ארוכות, אני רוצה שהוא יחיה ויראה איך אפשר לנהל אחרת את ונצואלה...".
כל מי שעקב בשבועות האחרונים אחר מערכת הבחירות יכול היה להבחין בתופעה בולטת. בעוד שבעצרות של מועמד האופוזיציה שמשכו רבים שררה התלהבות רבה וספונטניות, הרי שאסיפות ההמונים של צ'אבס נראו כהפגנות מאורגנות מטעם, חסרות חיים וכבויות. גם חלוקת תלושי קנייה בסופרמרקטים הממשלתיים למשתתפים, והגרלת דירות, לא עוררו שמחה אמיתית רחבה.

האם הבחירות יהיו הוגנות? זאת אחת משאלות המפתח – והיא שאלה פתוחה. ל-19 מיליון מבין 27 מיליון תושבי ונצואלה יש זכות בחירה, והיא נערכת באמצעות מכונות הצבעה אלקטרוניות. הפיקוח עליהן נתון בידי ועדת הבחירות העליונה, המורכבת ברובה מאנשי הנשיא. לעומת זאת, מפקחי בחירות מטעם ארגון מדינות אמריקה יהיו נוכחים במוקדי ספירת הקולות. קפרילס-רדונסקי נמנע עד כה מלהתייחס לנושא, דיבורים על "משחק מכור" וזיופים עלולים רק להשאיר חלק מתומכיו בבית ביום ההצבעה. לעומת זאת, בתקשורת בקארקס נמסר כי שליחים מטעם נשיאת ארגנטינה כריסטינה קירשנר, ונשיאת ברזיל דילמה רוסף – שתי ידידות ושותפות סחר של ונצואלה – הודיעו לנשיא צ'אבס, כי ניסיון שלא לכבד את תוצאות ההצבעה של העם, ייתקל אצלן בתגובה קשה. הוגו צ'אבס הולך בשנים האחרונות על חבל דק המפריד בין שלטון אוטוריטרי לבין דמוקרטיה – במקרה של הפסד בבחירות הוא ייאלץ לרדת מן החבל, השאלה היא לאיזה צד.

אנריקה קפרילסצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ