שוטה וחבורתו: איך באמת עובדים עסקי הנדל״ן בתל אביב

אחרי 22 שנים יפרוש מתפקידו שוטה חובל, מנהל מחלקת הפיקוח והרישוי על הבנייה בתל אביב, כשהוא ומשפחתו מחזיקים בנדל"ן בשווי עשרות מיליוני שקלים. הסכסוך עם ראש העיר, ניסיונות ההתנקשות וההאשמות בפלילים לא הזיזו את חובל מכיסאו, שיוצא כעת לגמלאות. טיוטת כתב האישום נגדו חושפת רשת של קשרים שטווה האיש שחותם על כל אישור בנייה בתל אביב

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

ראש של תרנגולת הושלך לתוך ביתו המפואר בחולון, חומצה הושלכה על רכבו, פעמיים כבר ניסו להתנקש בחייו - פעם אחת התפוצץ לו מטען חבלה שהוטמן תחת הרכב בשעת נסיעה, ובפעם אחרת היכו אותו בסמוך למקום עבודתו. הוא מקבל אינספור איומים על חייו. ובכל זאת, שום דבר בהתנהלותו של שוטה חובל, מנהל מחלקת הפיקוח והרישוי על הבנייה בעיריית תל אביב, לא יעיד כי הוא חושש לחייו. הוא לא החליף את מספר הטלפון שלו בשנים האחרונות, אינו מסתובב עם מאבטחים, לשכתו המרווחת הממוקמת בסמוך לכניסה לבניין מחלקת הפיקוח והרישוי של העירייה בשדרות בן גוריון, נגישה לכל אזרח בעיר. וכשאינו עורך פגישות - דלת חדרו פתוחה לרווחה.

כבר 22 שנה שחובל חולש על המחלקה הזאת, בתפקיד שהופך אותו לאיש החזק בתל אביב, עיר שהנדל”ן בה הפך מצרך יקר ערך, רחוק מהישג ידו של מעמד הביניים, עיר שדוחפת את תושביה החוצה לטובת מגדלי יוקרה ובתי מלון. כבר 22 שנה שהוא אחראי על מתן היתרים לבנייה, על הפיקוח ועל הרישוי וגם על כ–700 צווי הריסה למבנים בשנה. שום דבר לא הצליח להזיז אותו מהכיסא, גם לא ראש העיר הדומיננטי רון חולדאי, שניסה להדיחו עם כניסתו לתפקיד ב–99’ - מאז הם אינם מדברים ‏(“אפילו לא שלום במסדרון”, כמו שתיאר בכיר בעירייה‏), וגם לא המשטרה שיושבת על זנבו כבר יותר מעשור ושעצרה אותו לפני יותר מארבע שנים בחשד שקיבל שוחד וטובות הנאה בתמורה לקידום פרויקטים בעיר.

חובל לאחר אחד מניסיונות ההתנקשות בחייו, מחוץ לביתו בחולון ב-2010צילום: מוטי קמחי

ובכל זאת בחודש נובמבר הקרוב צפוי חובל לסיים את תפקידו. היחיד שהצליח להזיז אותו מהכיסא הוא גיל הפרישה שלו. חובל יחגוג בנובמבר יום הולדת 67.

במאי האחרון, שלוש שנים וחצי אחרי שהמשטרה העבירה את התיק בעניינו לפרקליטות מחוז תל אביב, החליטה הפרקליטות להגיש נגדו ונגד מקורביו כתב אישום חמור על אותם חשדות בגינם נעצר ב–2008. את השימוע של חובל קבעו בפרקליטות רק לחודש נובמבר, רגע לאחר שיפרוש מתפקידו. לשימוע יגיע בלוויית עורך־דינו כבר שנים ארוכות, ציון אמיר, כשהוא כבר אדם פרטי ולא פקיד ציבור.

הפרישה מהעירייה לא תותיר את שוטה חובל חסר תעסוקה. במשך 22 שנות כהונתו צברו חובל ובני משפחתו נכסים בהיקף כספי המוערך בעשרות מיליוני שקלים, הישג שקשה ליישב עם העובדה שמשכורתו של חובל מהעירייה מוערכת בכ–25 אלף שקל ברוטו בחודש. מלבד הווילה בת ארבע הקומות בחולון, חובל ובני משפחתו מחזיקים היום בנכסים שונים בבלגיה ‏(על פי הפרקליטות‏), בזכויות בנייה לדירות רבות בתל אביב והיו עד לאחרונה הבעלים של בניין ברחוב נחלת בנימין בעיר.

בנכסים רבים מחזיקה משפחת חובל בשותפות עם עבריינים. כך למשל, ילדיו של חובל ואחיינו מחזיקים בבניינים או בזכויות בנייה ביחד עם חבר ארגון הפשע היפואי של עיזאת חמאד, אדם שהורשע בסחיטה באיומים והיה בעברו אחד מסוחרי הנשים הגדולים בישראל. שותף של אחיינו של חובל, יוסי חן, הוא מי שהורשע לאחרונה בהברחת כדורי ויאגרה לישראל ונידון לשנתיים מאסר. שותף נוסף הוא גיסו של חובל, שבתאי מיכאלי ‏(הנשוי לאחותו של חובל‏). מיכאלי אחראי לאחד ממשלוחי הסמים הגדולים ביותר שנתפסו אי פעם בישראל - 800 אלף כדורי אקסטזי וחומר גלם להפקת סמים בשווי 20 מיליון דולר. ב–2008 נשלח מיכאלי לחמש שנים וחצי מאסר, אך השתחרר בתחילת 2012. זה לא הפריע לו ולחובל לקדם את ענייניו של מגרש שרכשו שלוש שנים קודם לכן באזור התעשייה בבת ים.

מיכאלי. שותף של חובל, עבריין מורשע

עוד בטרם נשלח מיכאלי למאסר הצליחו שני הגיסים להביא לשינוי ייעודו של השטח - מתעשייתי למסחרי - ומתכננים להקים עליו מתחם שיכלול תחנת דלק וחנויות. על פי נסח הטאבו של המגרש, ב–2011, בעוד מיכאלי מרצה עדיין את מאסרו, נטלו השניים משכנתה מבנק הפועלים בסך 25 מיליון שקל. מאחר שהמגרש שווה כיום על פי הערכות כמה מיליוני שקלים בודדים - ייתכן ששיעבדו נכסים נוספים כדי ליטול את המשכנתה.

סכסוכים וסיינטולוגיה

כיצד צברה משפחת חובל נכסים כה רבים בזמן כהונתו של ראש המשפחה כראש מחלקת הפיקוח והרישוי על הבנייה בתל אביב? חובל מסרב להתייחס לכל שאלה הנוגעת להיקף נכסיו או האופן שבו צבר אותם וגם הפרקליטות לא מספקת מענה לכך.

פינקלשטייןצילום: מוטי קמחי

אבל טיוטת כתב האישום שנשלחה אליו לקראת השימוע שייערך לו, והגיעה לידי “הארץ”, מלמדת לכאורה על דפוס ההתנהלות שלו במשך שנים ארוכות: קידום וזירוז מתן היתרים תמורת כספי שוחד, בין היתר על ידי הוראות לעובדים תחתיו וזיופי מסמכים וטפסים. אבל יותר מחומרת המעשים המתוארים בטיוטה, מדאיגה הרשימה הארוכה של אנשי העסקים, היזמים והאדריכלים המוזכרים בה ‏(הגם שרובם אינם מואשמים בדבר‏) - ויש בה כדי ללמד על הדרך שבה מקדמים או לא מקדמים פרויקטים בתל אביב, עיר שמחירי הנדל”ן בה זינקו ב–60% בממוצע בארבע השנים האחרונות ובאזורים מסוימים אף הכפילו את עצמם. והדרך הזאת עוברת כבר שנים דרך אדם בעל כוח עצום ושמו שוטה חובל.

מלבד חובל מתכננת פרקליטות מחוז תל אביב להגיש בכפוף לשימוע כתבי אישום גם נגד ארבעה מעורבים נוספים בפרשה: בנו של חובל, עו”ד שי חובל, אחיינו, עו”ד יוסי חן, איש העסקים יאיר צברי, ואיתן סגל - עורך דין נוסף המקורב למשפחת חובל, בעבר שותפו של עו”ד ישראל פרי, שמרצה מאסר בפרשת כספי הפנסיה הגרמנית והיום עובד במשרד עורכי הדין איתן סגל אנד אקסלרוד אוחנה שטיינהרץ, ומוביל קבוצות רכישה בתל אביב. בין קבוצות הרכישה, גם אחת שרכשה לאחרונה בניין ברחוב לילנבלום ב–15.5 מיליון שקל.

במאי 2011 נדמה היה שכתב האישום נגד חובל קורם עור וגידים. ערוץ 2 בישר כי הפרקליטות תגיש אותו בתוך ימים, אבל זה לא קרה בסופו של דבר. ההערכות בדבר הגשת כתב האישום הגיעו בעקבות התפתחות נוספת בפרשה, עם מעצרו של גור פינקלשטיין, עורך דין שטיפל בין היתר בנכסיה של כת הסיינטולוגיה בעיר, בחשד כי עמד מאחורי שני ניסיונות חיסול של חובל שנה קודם לכן. בראשון התפוצץ מטען חבלה מתחת למכוניתו והוא ניצל בנס, זמן קצר אחר כך הוא הותקף בשוקר חשמלי והוכה על ידי גברים מחופשים לשוטרים.

המשטרה חשדה כי פינקלשטיין, אשר מיוצג על ידי עו”ד אבי חימי, נקם בחובל, שזמן קצר קודם לכן מצא חריגות בנייה במרכז הסיינטולוגיה ביפו, ששופץ אז, והורה להוציא צו להפסקת העבודה. יחד עם פינקלשטיין נעצרו בני משפחה בשם בכרי, שפינקלשטיין שכר לכאורה כמוציאים לפועל. הביקור הזה של חובל במבנה היה חריג להתנהלותו השוטפת, שכן לרוב אינו נוהג לצאת לשטח.

מהנדס המרכז של כת הסיינטלוגיה, גיל ויינלס, שמסר עדות במשטרה במסגרת החקירה, העיד כי פינקלשטיין סיפר לו ששילם סכום גדול ליוסי חן תמורת השגת האישור המיוחל. אחד העצורים, רמזי בכרי, טען בחקירתו כי “שוטה רצה כמה מאות אלפי דולרים... שוטה לא מקבל כסף ישירות כדי שלא יעלו עליו... הוא מקבל דרך גיסו, מישהו מהמשפחה שלו”. חובל הכחיש את הדברים בחקירתו וטען כי לחצי מהעיר תל אביב יכול להיות אינטרס לפגוע בו בשל תפקידו.

חובל לאחר ניסיון התנקשות בחייו ב-2010. פינקלשטיין מואשם שניסה לפגוע בחובל בעקבות סכסוך על מבנה הסיינטולוגיהצילום: מוטי קמחי

בעקבות העדויות האלו זומן חן שוב לחקירה במשטרת מחוז תל אביב. תמליל חקירתו, מ–12 במאי בשנה שעברה, מלמד כי החוקרים התמקדו בקשרי העבודה שלו עם דודו ובטיב העסקתו בתשלום על ידי פינקלשטיין. חן, שהציג את עצמו כעורך דין עצמאי “המעניק ייעוץ וייצוג בפני ועדות התכנון”, נשאל אם הוא נהנה מהמעמד של חובל בעיריית תל אביב בבואו לסייע ללקוחות ואם הוא נתפס כמאכר. הוא שב וענה בשלילה. הוא השיב כי פינקלשטיין שכר את שירותיו כי “נדרשה הוצאת היתר לשימוש חורג לבניין ‏(הסיינטולוגיה‏) לצורך מכללה ושימושים נלווים...” אך טען כי הוא מסוכסך עם חובל מאז פטירת אביו, כשנה קודם לכן, וכי הקשר עם הדוד “רק מפריע לי ומכשיל אותי”.

פינקלשטיין מרצה מעצר עד תום ההליכים במשפט שבו הואשם בין היתר כי שכר את שירותי בני משפחת בכרי בכוונה לרצוח את את בן זוגה של גרושתו ואת חובל. בחודש שעבר נחנך מבנה כת הסיינטולוגיה ביפו ומבחינת בני משפחת חובל־חן הפרשה הזאת הסתיימה.

אלא שבפרקליטות לא האמינו לגרסה של חן כי קשריו עם דודו מפריעים ומכשילים אותו. הם דווקא חשבו אחרת: מטיוטת כתב האישום ששלחו לחשודים בפרשה עולה כי חן, וגם צברי, שימשו פעם אחר פעם כ”מאכרים” שקישרו בין חובל לבין הפרויקטים שבהם היו מעורבים ודאגו גם לקידום פרויקטים שהיו שייכים להם או אפילו לחובל עצמו.

אם תשאלו את איש העסקים עמי פדרמן, מבעלי רשת מלונות דן ונשיא התאחדות המלונות, אודות הנעשה בענף הנדל”ן בישראל, הוא יספר לכם כי “הממשלה נסחפת עם ‘המגיע לי’ הזה”. כך אמר לפני שבועיים בראיון לרז סמולסקי ב”TheMarker”, והוסיף: “הממשלה צריכה לומר שלא לכל אחד מגיעה דירה. צריך לעבוד קשה בשביל דירה. צריך לדאוג לאלה שלא יכולים ואסור שיהיו אנשים ברחוב, אבל יש הבדל בין קורת גג לדירה בבעלות”. מאות מגיבים זועמים לכתבה מעידים על האופן שבו התקבלו דבריו בציבור.

פדרמן. נעזר בצבריצילום: עופר וקנין

אדריכלי צמרת

לפני כמה שנים הקים פדרמן את קרן ההשקעות בנדל”ן בולווארד יחד עם שותפו שי פולונסקי והחל לבנות פרויקטים בתל אביב - למגורים רגילים ולמגורי יוקרה. אלא שכמו יזמים אחרים, התחוורו גם לו בתוך זמן קצר קשיי הביורוקרטיה האדירים בקידום פרויקטים נדל”ניים בעיר. אלא שפדרמן לא אמר נואש. כדי לקדם כמה מן הפרויקטים של הקרן הוא שכר את שירותיו של יאיר צברי, חברו זה שנים, אבל חשוב יותר - חברו זה 30 שנה של חובל ולפי הפרקליטות, שותפו לעסקי נדל”ן בבלגיה. פדרמן לא מואשם בדבר בפרשה זו וגם לא שותפו לבולווארד פולונסקי. אבל חובל, טוענים בפרקליטות, קידם לכאורה פרויקטים של הקרן הזאת תמורת שוחד. עדותו במשטרה לצד עדויות וראיות נוספות הובילו את הפרקליטות להחלטה להגיש שני כתבי אישום הנוגעים לפרויקטים שלו - נגד חובל ונגד צברי.

על פי טיוטת כתב האישום, בתחילת 2007 נתקלה קרן בולווארד “בקשיים ביורוקרטיים בעיריית תל אביב בכל הנוגע לקידום תוכניות שימקסמו את זכויות הבנייה שלה בשלושה נכסים”. הראשון - בניין יוקרה בקו הראשון לים ברחוב הירקון 150 בתל אביב, השני - מבנה לשימור בקלישר 23 שנועד גם הוא למגורי יוקרה, והשלישי - בניין למגורים בן עשר קומות ברחוב סירקין 24 בעיר.

המבנה לשימור ברחוב קלישרצילום: תומר אפלבאום

שלושת הפרויקטים האלו שווים עשרות מיליוני שקלים ליזמיהם. קשיים ביורוקרטיים בקידומם אינם עניין של מה בכך - משמעותם הרבה מאוד כסף שעלול לרדת לטמיון. לפי הפרקליטות, צברי פנה לבולווארד וטען כי הוא “בעל יכולת לקידום תוכניות שימקסמו את זכויות הבנייה בתל אביב בשל קשריו עם בכירים בעירייה ובכללם עם שוטה חובל”. בעקבות זאת, בולווארד החלה לשלם לו 12 אלף שקל בחודש “כדי שיקדם את זכויותיה בעירייה”.

הפרקליטות טוענת כי צברי פנה לחובל, וזה “פעל ב–2007–2008 כדי לקדם את בקשות הקרן, השתתף בהחלטות הקשורות לבקשות הקרן, הביע עמדה תומכת בהקלות שהתבקשו על ידי הקרן והוציא את הטיפול בבקשותיה ממהנדסי הרישוי בעירייה שהערימו קשיים על הקרן”. “חובל”, טוענת עוד הפרקליטות, גם “סייע בקבלת היתרים לקרן תוך שימוש במעמדו המקצועי בעירייה”.

פדרמן אמר ל”הארץ” בתגובה: “בעיריית תל אביב אי אפשר להוציא היתר בנייה מהסוג הפשוט ביותר בפחות משלוש שנים - ומבחינת היזמים זה יכול להיות הרסני. אבל לא רק היזמים נפגעים - להערכתי העובדה שלוקח שלוש שנים להוציא היתר בנייה פשוט בתל אביב מייקרת את הדירות בתל אביב בשמונה עד עשרה אחוזים. במשך שנים עשיתי הרבה מאוד פרויקטים בתל אביב ואני מכיר את שוטה חובל הרבה שנים. מעולם לא נתקלתי, לא מצד שוטה חובל ולא מצד אף אחד אחר, ברמז קל שבקלים שיכול להצטייר כחוסר יושר או שחיתות. מעבר לכך, מבחינה מקצועית שוטה חובל תמיד פעל בצורה יעילה וטובה מבחינת יכולתו ונזהר לא לעשות מעבר לזה. איפה שראה שיש אי צדק וחוסר מקצועיות, הוא טיפל בזה מיד. הוא אחד הבודדים שמנסה לקדם דברים ולא לתקוע אותם. מה שכן ראיתי בעיריית תל אביב זה חוסר ניהול, חוסר מנהיגות ורוע לב של מקבלי החלטות שמחפשים איך למנוע קידום דברים ולא איך לעזור”.

פדרמן לא היה היחיד מבין הקהילה העסקית והמקצועית בתחום הנדל”ן בתל אביב שהתבקש לסור למשטרה ולמסור עדות על חובל ומקורביו. המשטרה חקרה עשרות מעורבים בפרשה, בהם גם אחד האדריכלים העסוקים בתל אביב - גידי בר אוריין.

משרדו, בר אוריין אדריכלים, חתום על עשרות בניינים בתל אביב, חלקם בניינים לשימור אך אחד הגדולים שבהם הוא מגדל מגורי היוקרה G, מקום מגוריו הנוכחי של שר הביטחון אהוד ברק. רבים מלקוחות משרדו של בר אוריין משתמשים בשירותיו של עו”ד יוסי חן כדי לקדם את עסקיהם מול העירייה. בדרך כלל הם משלמים לחן באופן ישיר. לא כך היה במקרה של האחים אבי רוזן המנוח ודורון רוזן, שביקשו ב–2006 להשיג טופס 4 - טופס שקבלתו תאפשר להם לאכלס ולחבר לחשמל ולמים את הבניין ששיפצו ברחוב עין ורד 4 בתל אביב. אלא שמחלקת הפיקוח והרישוי על הבנייה בראשותו של חובל סירבה לתת לאחים רוזן את הטופס המיוחל בטענה שלא עמדו בתנאי ההיתר לבניין.

הבית ברחוב עין ורדצילום: תומר אפלבאום

על פי טיוטת כתב האישום, “לאחר שנתקלו במבוי סתום ולא הצליחו להשיג את הטופס, שכר בר אוריין את שירותיו של עו”ד חן, אחיינו של חובל, תמורת 12 אלף דולר, וזאת במטרה לקדם את קבלתו של הטופס המיוחל. זמן קצר לאחר מכן, למרות התנגדות העירייה ומבלי שחל כל שינוי משפטי, קיבלו היזמים את הטופס המבוקש וזאת הודות להתערבותו של שוטה חובל במהלך והובלתו”. הפרקליטות חושדת כי “חובל ביקש מעובדיו בעירייה להמציא את הטופס תוך שהוא מסתיר מהם נתונים רלוונטיים. זמן קצר לאחר מכן העביר רוזן 12 אלף דולר לבר אוריין, שהעביר 8,000 דולר מתוכם לעו”ד חן”. בר אוריין, שלא הואשם בדבר בפרשה זו, מסר בתגובה: “בשעתו מסרתי בעניין זה הסבר מפורט לרשויות החקירה אשר התקבל על ידן במלואו ואין לי להוסיף על כך דבר”.

שלוש קומות של רמאות

אבל לא תמיד היו אלה יזמים או משקיעים שחובל קידם את עסקיהם. לפעמים, טוענת הפרקליטות, הוא קידם גם את עסקיו שלו. כך קרה בבניין בבן יהודה 146 שבו, לפי כתב האישום, חובל היה אמור לקבל כמה דירות עבורו ועבור בני משפחתו בשלוש קומות שיתווספו לבניין. על פי טיוטת כתב האישום, “בדצמבר 2006 רכשו עו”ד חן ועו”ד איתן סגל זכויות בבניין בבן יהודה 146 מידי בעליו עזרא אלאיש. חן סיכם עם דודו שוטה חובל כי הוא ובני משפחתו יקבלו דירות בבניין החדש. לאחר הרכישה הגישו בקשה לעירייה לבניית שלוש קומות מגורים על גג הבניין. הבקשה הוגשה לעירייה תוך הצגת מצג שווא, לפיו ישנם מספיק אחוזי בנייה בבניין לבניית שלוש קומות, וזאת למרות שחובל וחן ידעו כי במרתף קיימת דירה ששייכת לעזרא אלאיש ולכן אין מספיק זכויות לבניית שלוש הקומות המדוברות”.

לטענת הפרקליטות, “בתוכניות שהוגשו על ידי האדריכל גבי נבון הוסתרו עובדות אלו ועל בסיס מצג שווא זה ניתן היתר על ידי ועדת המשנה לתכנון ובנייה. למצג היה שותף לטענת הפרקליטות דודו של חן - שוטה חובל - שפעל במרץ לקידום הבקשה למרות ניגוד העניינים בו נמצא וזאת בין היתר כשהנחה את מהנדסי הרישוי הכפופים לו לקדם את הטיפול בבקשה על פני בקשות אחרות. כשאלאיש גילה זאת הוא פנה לעו”ד סגל וביקש לתקן את המעוות. בעקבות זאת, הציג לו עו”ד סגל מכתב פיקטיבי, לפיו פנה לעירייה וביקש לתקן את הדברים”. לניסיונות האלו, קובעים בפרקליטות, היה שותף גם עו”ד שי חובל, בנו של שוטה, שעבד אז אצל בן דודו, עו”ד חן ‏(נבון סירב להגיב לדברים‏).

הבניין בבן יהודה צילום: תומר אפלבאום

במקרה אחר, על פי טיוטת כתב האישום, ב–2007 החל חובל לפעול לקידום נכס שרכש אחיינו ברחוב בן יהודה 13, ואשר גם בו היה אמור לקבל זכויות בנייה. “חובל”, טוענת הפרקליטות, “התערב בקבלת החלטות בנכס, הנחה את עובדיו לפעול על פי הנחיותיו, לעתים בניגוד לשיקול דעת ולנוהלי עבודה, וזאת לרבות הנחיות לתת פטורים לבני משפחתו מהצגת אישורים מסוימים שאזרחים מהשורה לא היו זוכים בהם”.

אלפי דולרים תמורת אישור

ליאיר צברי, ממייסדי הצפארי בתל אביב, היו תוכניות גדולות לעיר תל אביב. כך לפחות סיפר במסיבת העיתונאים שערך בבית סוקולוב בעיר לרגל הקמת תנועת “אנשי העיר”, שתיכננה להתמודד בבחירות למועצת העיר תל אביב באוגוסט 2008.

במסיבת העיתונאים הוא הציג את המצע של התנועה החדשה, שחיבר עבורו מפקד היאחב”ל לשעבר במשטרת ישראל, תת־ניצב בדימוס יורם רודמן, וכן את תוכניות התנועה: להקים חניונים לאלפי כלי רכב מחוץ לעיר, תוכנית שעליה הופקד החבר אריק סיני, ותוכנית להקמת מגדלי מגורים לאלף סטודנטים על קרקעות עירוניות בדרום העיר.

זמן קצר אחרי הקמת התנועה פינה צברי את המקום הראשון לטובת האלוף במילואים אורן שחור, שאמור היה להתמודד על ראשות העיר מול חולדאי. אלא שחודשיים לפני הבחירות וחודש אחרי הקמת התנועה השתבשו התוכניות. זה קרה לאחר שהמשטרה עצרה את צברי יחד עם חובל, כשגילתה כי חובל מטפל בענייניו של צברי בעירייה למרות שלשניים עסקי נדל”ן משותפים בבלגיה ולמרות חברותם הקרובה והארוכה כבר שלושה עשורים.

לטענת הפרקליטות, “בשנת 2005 רכש יהודה ‏(ג’ק‏) לבקוביץ, קרוב משפחה של צברי, חמש דירות בבניין בן שלוש קומות בשדרות בן גוריון בתל אביב. כעבור שנה וחצי הוא מכר את אחת הדירות לעו”ד טל בננסון, ביחד עם זכויות בנייה בגג הבניין, שהוכרז כמבנה לשימור. למרות שמכר את הדירה הוא סיכם עם בננסון כי דווקא הוא זה שיפעל להשגת היתר הבנייה על הגג. בינואר 2007 חבר צברי לחובל וביחד החלו לקדם את הוצאת ההיתר לבנייה על הגג”.

“בתחילה”, טוענת הפרקליטות, “הם ניסו לקבל היתר בטענה כוזבת, שלפיה בתיק הבניין נמצא היתר לבנית דירה מלפני 67’. בהמשך טענו כי על גג הבניין קיימת בפועל דירה. שתי הטענות הכוזבות האלו היו מאפשרות בנייה בתנאים חריגים. משלא צלחו במשימה - הגיש צברי בקשה לקבל את תיק המידע וחובל פעל מול מהנדס הרישוי ומנהל מחלקת שירותי בניין ערים, בניסיון לשכנעם כי קיימת דירה על הגג והיתר לדירה נמצא בתיק הבניין”.

על פי טיוטת כתב האישום, “חובל הנחה את הכפופים לו לקדם את הבקשה - הפנה את הבקשה לוועדת רישוי בטענה כי קיימות נסיבות לבנייה חריגה ושלח את מחלקת הפיקוח בראשותו לאשר את התוכניות יומיים אחרי שהן נבדקו ונמצאו כלא מתאימות. באוגוסט 2008 משך לבקוביץ 20 אלף דולר מהבנק והעבירם לצברי, כדי שזה ישלם לשוטה חובל. כחודש לאחר מכן העביר צברי 9,200 דולר לחובל עבור הפעולות שביצע כדי לקדם את האישור”. לבקוביץ' לא הואשם בדבר.

יאיר צברי בבית המשפט. עורכת-דינו דורשת לפעול בעניינו "כמו במקרה אורי מסר"צילום: מוטי קמחי

במקרה אחר הנכלל בכתב האישום המתגבש, נטען כי צברי החזיק במחסן בקומת המרתף בבניין ברחוב שמעון התרסי. את המחסן הוא הסב ללא היתר לארבע יחידות דיור. ב–2007 ביקש לקבל הלוואה מבנק לאומי למשכנתאות כנגד הנכס, וזאת במטרה לשמש אותו למימון עסקות נדל”ן משותפות עם חובל בבלגיה. כדי לקבל את ההלוואה נדרש צברי להציג שומה לנכס. אלא שהשמאי משה דקל, שעבד עם בנק לאומי, בדק את תיק הבניין בעירייה לצורך כך ומצא כי הנכס נבנה ללא היתר. כדי לשנות את דעת השמאי, חבר צברי לחובל והשניים “רקמו תוכנית להטעותו כדי שיסבור כי הנכס נבנה ברישיון”. השניים המציאו מכתב לשמאי לפיו לעירייה אין התנגדות למתן הלוואה כנגד הנכס, וכי לא הוגשו תביעות בגין הנכס ובהמשך אף פנה חובל לדקל ושוחח עמו בניסיון להביא את השמאי להמציא את השומה שנדרשו לה כדי לקבל הלוואה. דקל לא השתכנע וסירב להמציא את השומה המבוקשת”.

אבל כאן לא נגמר הסיפור. “צברי נואש מניסיונותיו ומכר את הנכס לקונים אחרים ב–330 אלף דולר. אלא שלאור הליך המכירה, חשש צברי כי העירייה תחייב אותו בתשלום היטל השבחה. צברי פנה לחובל וחובל הנחה אותו כיצד לפעול והבטיח שישוחח עם האחראי להיטלי השבחה, ויבהיר לו שהוא ‏(חובל‏) אינו מעוניין שיוטל היטל על הנכס”.

דבורה חן, עורכת־דינו של צברי מסרה בתגובה: “מר יאיר צברי הוא איש עסקים ובכוונתנו לשכנע את הפרקליטות כי בפעילותו לא נפל דופי ולפיכך אין להגיש נגדו כתב אישום. בהקשר זה ראוי להדגיש כי יאיר צברי אינו עובד ציבור ויש לפעול בעניינו על פי אותן אמות מידה שלפיהן נהגה הפרקליטות במקרים אחרים. דוגמה בולטת בעת האחרונה היא עניינו של אורי מסר”.

חולון, עיר "הילדים של"

כמו לצברי, גם השאיפות הפוליטיות של שי חובל ספגו מכה במעצר. בספטמבר 2008, אז נחשפה הפרשה, היה עסוק שי הצעיר, אז בן 23 וללא כל ניסיון מקצועי או פוליטי וכשהוא עדיין בשנה השלישית ללימודי תואר ראשון במשפטים, בהתמודדות על מקום במועצת העיר חולון - עיר מגוריה של משפחת חובל.

שי חובל וריטה פלוטקין בכרזת רשימת הירוקים לעיריית חולון

אפשר היה לצפות אולי כי חוסר הניסיון והגיל הצעיר יובילו את חובל הבן להתמודד במסגרת רשימה קיימת - אבל לא כך היה. חובל החליט לעשות זאת באמצעות הקמת מפלגה חדשה בעיר - מפלגת הירוקים. את האישור של מייסד מפלגת הירוקים הארצית פאר ויסנר, הוא לא התקשה להשיג. ויסנר, ממלא מקום ועדת התכנון והבנייה בעיר, מכיר היטב את אביו של שי מעבודתו וכלל לא הפריע לו חוסר הניסיון של הנציג החולוני. לא הפריעו לו גם חוסר הניסיון של שני המתמודדים הנוספים ברשימה: ישראל חובל, אחיו הגדול של שי, וצעירה בת 22 בשם ריטה פלוטקין, סטודנטית למשפטים ובתה של יבגניה פלוטקין, בכירה באגף הרישוי והפיקוח על הבנייה בתל אביב. פלוטקין האמא נחשבת מקורבת לחובל האבא.

אלא שמה שנראה כניסיון השתלטותם של מקורבי חובל על מועצת העיר חולון לא צלח. “הירוקים” בחולון לא הצליחו לעבור את אחוז החסימה - אם כי רק קולות בודדים הפרידו ביניהם ובין מקום במועצת העיר.

"מי זה שוטה חובל?"

החקירה המתנהלת נגד בני משפחת חובל לא הפריעה למשפחה להמשיך לנהל ואף להרחיב את עסקי הנדל”ן שלהם. באחרונה מכר חובל בניין מגורים ומסחר בן ארבע קומות, שרכש עם אחיו מישה חן, אביו של יוסי חן. ב–94’ היה מישה חן עבריין סמים שריצה תקופות מאסר. סכום המכירה אינו ידוע, אך על פי הערכות, שווי הבניין הזה הוא כעשרה מיליון שקל. מישה חן כבר אינו בחיים.

בתחילת 2011 הקימו שניים מילדיו של חובל - שי ודוד - יחד עם קרין, אשתו של אחיהם ישראל ‏(עובד מס הכנסה‏), חברה חדשה בשם “ד.י.ש. בלו סי”, הרשומה בכתובת ביתו המפואר של חובל ברחוב ארלוזורוב בחולון. בחלק הראשון של שם החברה דווקא אי אפשר למצוא את קרין, הוא מורכב מראשי התיבות של שלושת ילדי חובל.

שנה לאחר מכן ביצעה “ד.י.ש. בלו סי” את אחד המהלכים ראשונים שלה בעסקי הנדל”ן - היא הצטרפה לקבוצת רכישה בהובלת אחד מסוחרי הנשים הגדולים שהיו בישראל ורכשה אופציה לרכישת זכויות בנייה בשווי מוערך של כ–18 מיליון שקל בבניין ברחוב קינג ג’ורג’ בתל אביב מהמתווך יעקב בר. כדי לבנות קומות נוספות בבניין יהיה על הקבוצה להשיג בין השאר היתר ממחלקת הרישוי והפיקוח של עיריית תל אביב. אם כך יקרה, בר יקבל עוד 13 מיליון שקל מילדיו של חובל ומיתר חברי הקבוצה. עד כה קיבל מהם שלושה מיליון שקל.

בר עצמו טען בשיחה עם “הארץ” כי הוא האחראי היחיד להשגת היתר זה ממחלקת הרישוי והפיקוח של עיריית תל אביב המנוהלת על ידי שוטה חובל. עוד אמר, כי הוא כלל לא יודע מי הוא שוטה חובל.

שי חובל עם יוסי חן בבית קפה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

עוד קודם לרכישה הזאת, בנובמבר 2009, חבר שי חובל ליהודה גויטה מחולון, בעליהם של כמה סופרמרקטים שכונתיים בתל אביב שהמפורסם שבהם הוא “סופר באבא”. השניים הקימו את “סופר בוטיק”, חברה שנרשמה בכתובתו של שוטה חובל בחולון והחלו להפעיל סופר ברחוב רוטשילד בתל אביב. כעבור זמן קצר סגרו את המקום. הם ניסו למכור אותו לבעלי רשת הסופרים “הצרכנייה” - ללא הצלחה.

תושייה מעוררת השתאות בתחום הנדל”ן גילתה גם חנה ישראלי, בת 84, חמותו של חובל ואחות בפנסיה. בשנים האחרונות היא רכשה מרתף ברחוב גורדון 49 שהיה בעבר משרד של עו”ד חן. בנוסף, היא מחזיקה גם בזכויות בנייה של כמה קומות בבניין ברחוב שלמה 7 בדרום העיר. במארס 2012 דנה ועדת התכנון והבנייה המקומית של תל אביב באישור להפקדת התוכנית של הרחבת הבניין - כלומר בניית הקומות ששייכות לחמותו של חובל. צוות של מחלקת הפיקוח והרישוי על הבנייה המליץ לאשר את הפקדת התוכנית. בראש הצוות עומדת יבגניה פלוטקין.

לידי “הארץ” הגיעה חוות דעתו של אדריכל, שנכתבה במסגרת היערכות לישיבת התנגדויות לתוכנית, ולפיה: התוכנית שאושרה להפקדה כלל אינה בסמכות הוועדה המקומית, עלולה להגביר את הצפיפות באזור ולפגוע באופי הסביבה הקרובה ויותר מכך - באף תוכנית שקדמה לה עד כה לא הוענקו זכויות בנייה למגורים ליחידות דיור כה רבות ‏(25 יחידות בשטח של 1,883 מ”ר‏). יבגניה וריטה פלוטקין סירבו להגיב לכתבה.

מצבת הנכסים של המשפחה התרחבה עוד ב–2010, כאשר חן רכש ביחד עם שותף בניין בברנר 14 בתל אביב ב–8.8 מיליון שקל. מי שמגיע לכתובת הזאת לא יכול להעלות על הדעת שבתוך הבניין הנטוש הסתתר עד לאחרונה משרד עורכי דין. עד 2008 פעלה כאן ספריית י.ל. פרץ ששימרה את אחד מאוספי ספרי היידיש הגדולים בעולם. אלא שריב בין שתי עמותות שהחזיקו בה אילץ אותן למכור את הבניין, שההיתר בו מוגדר במפורש כמבנה לשימוש ציבורי. זה לא הפריע לאחיינו של מנהל מחלקת הפיקוח והרישוי בעיריית תל אביב. ב–2011 הוא מיקם את משרדיו בקומה השנייה של המבנה, שתוכו נהרס והזכר היחיד למה שהיה בו פעם הוא ארון כרטסת ישנה של ספרים ביידיש. תלונות על שימוש בניגוד להיתר במקום נמסרו למחלקה שבראשה עומד הדוד חובל ואף לחובל עצמו. אבל במשך חודשים רבים לא עשתה המחלקה דבר - וחן המשיך לעשות שימוש במקום ללא היתר. לאחרונה מכר חן חלק מן הבניין והוא צפוי להפוך לבניין משרדים.

-------------------------------------------------------------------------

תגובות

שוטה חובל: “תכתבי מה שאת רוצה. הכל שטויות. את יודעת מה אנחנו מכינים לך”.

עו”ד ציון אמיר, פרקליטם של שוטה ושי חובל: “מרשַי דוחים בשתי ידיים ובשאט נפש כל ניסיון להכפיש את שמם על לא עוול בכפם. מדובר בגיבוב של עובדות לא מדויקות ולא נכונות. כך למשל השאלות המתייחסות לבעלות מרשי על נכסים בבלגיה אינן נכונות בעליל. מרשי משמש בתפקיד בכיר בעיריית תל אביב זה עשרות שנים והוא מילא את תפקידיו במסירות ובנאמנות ובמקצועיות רבה, והכל לטובת כלל הציבור. על עבודתו זו הוא זכה להערכה רבה לאורך כל השנים”.

הפרקליטות: “מדובר בתיק גדול ומורכב מבחינת היקף חומר הראיות, ריבוי החשודים וכן מבחינת הסוגיות המשפטיות של הליכי רישוי ובנייה אשר עולות ממנו. בנוסף, התיק הוחזר למשטרה כמה פעמים לצורכי השלמות חקירה. משכך, פרק הזמן לו נדרשה הפרקליטות לצורך בחינה ועיבוד של החומר הראייתי ולאחר מכן גיבוש החלטה בתיק - הנו סביר בהחלט. כמו כן, הזמן שניתן לסנגורי החשודים ללמוד את התיק לקראת הליך השימועים הנו הגיוני, לנוכח היקפו הגדול של החומר הראייתי ומורכבותו”.

עו”ד נבות תל צור, פרקליטו של איתן סגל: “עו”ד סגל פעל בתום לב ולא דבק רבב בהתנהלותו. בידי עו”ד סגל תשובות מלאות וכבדות משקל לטענות שהועלו בעניינו. אנו מאמינים כי לאחר שתשובות אלו ייבחנו בפרקליטות, במסגרת השימוע, ייגנז התיק בעניינו, ללא הגשת כתב אישום כלשהו נגדו”.

למרות פניות חוזרות ונשנות לא התקבלה תגובתו של עו”ד יוסי חן או של עורך־דינו ז’ק חן.

שבתאי מיכאלי: "הכל שקרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ