״ציונים שוברים שתיקה״ לקראת הבחירות

האם התנועה החדשה ציונים שוברים שתיקה נועדה לקדם את השאיפות הפוליטיות של דר יהודה דוד?

שי פוגלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי פוגלמן

בתחילת השנה התקבל ערעור שהגיש לבית המשפט העליון בצרפת ד”ר יהודה דוד, שהורשע כי הוציא את דיבתו של פציינט שלו לשעבר, ג’מאל, אביו של הילד מוחמד א־דורה. היה זה סיבוב נוסף בקרב המשפטי המתנהל מאז ראיון שהעניק ד”ר דוד לעיתון צרפתי לפני כארבע שנים, שבו אמר כי כל הפציעות שאותן הציג ג’מאל מול מצלמות הטלוויזיה, לאחר שבנו מוחמד נהרג בצומת נצרים בספטמבר 2000, היו מניתוח שהוא עצמו ביצע באב שמונה שנים לפני כן, ולא נגרמו באירוע הירי שבו נהרג מוחמד.

לאחר הזיכוי בעליון, חגגו בעיתון “ישראל היום” את הניצחון בכותרת ראשית. “ד”ר יהודה דוד הלך עם האמת שלו עד הסוף. בית המשפט העליון בצרפת קבע: הוא צדק, ואביו של הילד מוחמד א־דורה שיקר”, נכתב שם. ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר לד”ר דוד, בירך אותו, ואמר כי זהו “ניצחון של ישראל על מסכת העלילות של התעמולה הפלסטינית שמתפשטת בעולם”. ימים ספורים לאחר מכן, אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעה לסייע כלכלית לאזרחים ישראלים שייצאו להילחם על כבוד האומה בבתי משפט.

אך למרות החגיגה, מי שיקרא את פסק הדין הצרפתי, יגלה כי בית המשפט לא באמת קבע שגרסתו של ד”ר דוד היתה נכונה. “ההוכחות אינן מאפשרות לקבוע בצורה מושלמת וחד משמעית כי הפציעות שהאיש סבל מהן נגרמו לפני שנת 2000”, כתבו השופטים. בית המשפט הצרפתי התרשם כי “דבריו של ד”ר דוד נאמרו בתום לב, על סמך הנתונים שעמדו לרשותו”, וקבע כי הדבר מקובל במסגרת חופש הביטוי.

הקמפייןצילום: דניאל בר און

כשהוא רוכב על גלי הזיכוי השנוי במחלוקת, הצהיר באחרונה ד”ר דוד על כוונתו לרוץ לבחירות לכנסת במפלגת הבית היהודי. הקמפיין הפוליטי לווה בהשקה של תנועה חדשה - “ציונים שוברים שתיקה”, שדוד מנסה בכל דרך לטעון כי אינה קשורה לשאיפות הפוליטיות שלו.

לדברי דוד, התנועה “א־פוליטית” ובסך הכל “מבקשת לחשוף את הפנים האמיתיות של חיילי צה”ל ומערכת הביטחון”. לדבריו, ההחלטה על הקמת התנועה התעוררה אצלו בעקבות הצגת תערוכה והשקת הספר החדש של תנועת “שוברים שתיקה” לפני כחודש בברלין, שלתחושתו הוצגה שם רק כדי “להבטיח את הקונוטציה שחייל צה”ל שווה לחייל נאצי”.

את השקת הקמפיין של “ציונים שוברים שתיקה”, בבית ציוני אמריקה בתל אביב, ליוותה תערוכת תמונות שבה מוצגים חיילי צה”ל כשהם מסייעים או מביעים מחוות הומניות כלפי פלסטינים. גם שני שלטי חוצות בעלי מסרים דומים הוצבו במסגרת השקת התנועה בנמל תל אביב ובנתיבי איילון. דוד מספר כי את רוב התמונות שהוצגו בתערוכה הוא קיבל מדובר צה”ל, אולם לפי תגובתם, הוא הציג עצמו כאדם פרטי ולא טרח לספר להם שמדובר בקמפיין פוליטי. בדובר צה"ל אמרו כי “הבקשה הוצגה בפנינו כבקשה של אדם פרטי ולא עבור ארגון. לפונה הועברו חומרים מאירועים הומניטריים שונים דוגמת סיוע צה”ל בהאיטי, ביפן ומשאיות סיוע לעזה. מתחקור הפנייה לא נמצא כל קשר בין ד”ר דוד לארגון ‘ציונים שוברים שתיקה’”.

תגובת מנכ”ל “שוברים שתיקה” דנה גולן: “התוצאה של יוזמות מהסוג הזה, היא שחיילים וחיילות נוספים בוחרים להעיד בפנינו על המציאות שאליה נחשפו בשירות בשטחים. אני מודה ליהודה דוד על גל המצטרפים החדשים לארגון”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ