מדוע יחידת דיור לאבטחה בביתו של השר בוגי יעלון הוסבה לשימוש פרטי

יחידת אבטחה זמנית שנבנתה על ידי משרד הביטחון על שטח ציבורי סמוך לביתו של יעלון כשהיה רמטכ”ל, הפכה עם השנים ליחידת דיור פרטית ששימשה בין השאר גם למגורי בתו. בינתיים שוכרת המדינה דירה מרוחקת למאבטחים - והם נאלצים לעשות את צרכיהם בחורשה סמוכה

אורי בלאו
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו
רויטל חובל

מאבטחים של השר משה ‏(בוגי‏) יעלון, אנשים צעירים וחסונים, עושים את מלאכתם נאמנה. הם בוחנים כל רכב שעובר ברחוב שביישוב רעות, מבקשים מעוברי אורח לא מוכרים להזדהות ומדווחים על תנועות חשודות. לפעמים, תוך כדי משמרת של שמונה שעות הם צריכים ללכת לשירותים. כשהם בדרך לחורשה הסמוכה לביתו של השר, מחפשים עץ שיסתיר אותם, הם עוברים ליד יחידת הדיור שנבנתה על ידי משרד הביטחון כיחידת אבטחה. יש שם שירותים, מקלחת ומטבחון, אבל הדלת נעולה. המבנה הזה, שנבנה מכספי ציבור על שטח ציבורי, הפך עם השנים לחלק בלתי נפרד מביתו של יעלון. במהלך השנה האחרונה אף התגוררה בו בתו.

לנוסע מזדמן ברחובות, בין וילה אחת לאחרת, קשה יהיה שלא להבחין בביתו של המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, מוקף חומת אבן ובחזיתו שומרים. הבית מוקף קיר מסיבי, זרוע חלונות משוריינים, ומצלמות אבטחה מציצות מכל פינה. הוא גובל מאחור בוואדי ירוק וצופה לעבר הבניינים הצפופים של העיר מודיעין. מי שמגיע אל הבית בדרך הגובלת בוואדי, מגלה שמשהו משבש את קו הגבול של החצר האחורית - מבנה מלבני גדול הצמוד לביתו של יעלון.

המבנה הזה הוקם על שטח ציבורי, מחוץ לחומה המקיפה את הבית. מדובר ביחידת דיור עצמאית בת 32 מ”ר, שנבנתה מכספי משלם המסים עם כניסתו של יעלון לתפקיד הרמטכ”ל, לפני כעשור ‏(יעלון מונה לתפקיד ב–2002‏). ייעודה המקורי היה לשימושם של מאבטחי הרמטכ”ל, אלא שהמאבטחים מעולם לא לנו בה, ועשו בה שימוש כעמדה בלבד - ובמקביל נבנה עבורם גם חדר בחזית הבית.

ביתו של השר משה (בוגי) יעלון ביישוב רעות (מימין באדום יחידת הדיור שבנה משרד הביטחון)צילום: ד. עדן תעופה בע"מ

הבנייה הזאת, חשוב לציין, היתה אמורה להיות זמנית. כיוון שיחידת הדיור וחלקים אחרים
שנבנו הוקמו על שטח ציבורי, התחייב בזמנו משרד הביטחון שעם סיום תפקידו של יעלון כרמטכ”ל תפונה היחידה, ועל כן ניתן לה היתר זמני לחמש שנים בלבד. גם בעניין תוספות בנייה אחרות שנבנו מחוץ לשטחו של יעלון - גדר בטון, שביל המקיף את הבית ומבנה שהוקם לאחסון גנרטור ומשמש כיום למנגל - נקבע כי יש להחזיר את המצב לקדמותו, בסופה של הקדנציה.

אלא שבשבע השנים שעברו מאז סיים יעלון את תפקידו כרמטכ”ל המבנה לא פונה, עיריית מודיעין לא דרשה זאת והמשנה לראש הממשלה ממשיך ליהנות גם כיום מיחידת הדיור שנבנתה מכספי ציבור והוסבה לשימוש לצרכיו הפרטיים. בכיר לשעבר בעירייה, שהיה מעורב בהליכי התכנון לפני כעשור וזכר היטב את התחייבות משרד הביטחון לפנות את היחידה, הופתע השבוע לשמוע על כך והגדיר את הסיטואציה כ”לא תקינה”. מתגובת יעלון לפניית “הארץ” עולה כי תואם שינוי ייעוד ליחידה לשימוש פרטי, במועד כלשהו במשך כהונתו בממשלה הנוכחית, מ–2009 ועד היום, וכי הוא משלם עבורה ארנונה כחוק. עם זאת ל"הארץ" נודע כי היחידה שימשה אותו כמחסן פרטי גם קודם.

מכל מקום, בעוד יעלון נהנה מיחידת האבטחה לשעבר - המדינה מממנת כיום שכירת דירה למאבטחיו של השר במקום אחר ביישוב רעות, עלות שבוודאי ניתן היה להימנע ממנה נוכח הקמתה של היחידה שכאמור ניצבת על מקומה לשימושו הפרטי של השר. יעלון אמר בתגובה כי “יחידת האבטחה המטכ”לית ייעדה מלכתחילה את החדר לשמש כעמדת אבטחה ולא כיחידת מגורים למאבטחים”.

לדברי יעלון, שלא התייחס לנושא השימוש שעושים המאבטחים בחורשה, “לאחר הקמת הממשלה ומינויו לשר, עברה האחריות לאבטחתו ליחידת מגן, היחידה לאבטחת אישים במשרד ראש הממשלה, שהחליטה לא להשתמש בחדר האבטחה האחורי”. לדבריו, “הוא הציע לחברת האבטחה להשתמש בחדר לצורכי המאבטחים, אך זו מצאה את החדר לא מתאים לצרכיה, והמשיכה את הנוהג של שכירת דירה סמוכה למגורי המאבטחים”. חברת האבטחה לא הגיבה לבקשת התגובה של "הארץ".

נמנעו מהריסה “בגלל הנזק”

יעלון מתגורר בבית דו־משפחתי בן שתי קומות המשתרע על שטח של כחצי דונם. במקביל לשינויים, התוספות ועבודות המיגון שנעשו בביתו, מתברר שגם בבית הצמוד של שכנו, אלי בן־גל, בוצעו עבודות על ידי משרד הביטחון: בחצרו נבנתה יחידת דיור, הגינה שודרגה ונשתלו עצים רבים. מקור המצוי בפרטי עבודות הבנייה אמר כי העלות הכוללת של השיפוצים בבית יעלון ואצל שכנו עמדה על מיליוני שקלים, והעבודות נמשכו תקופה ארוכה, עמוק אל תוך כהונתו כרמטכ”ל. כל הגופים אליהם פנה “הארץ”, בהם משרד הביטחון, צה”ל ויעלון עצמו, סירבו לומר מה היתה עלות הבנייה הכוללת.

התוכנית אושרה מבלי שלשכנים ניתנה האפשרות להתנגד. המסלול התכנוני התנהל בוועדה למתקנים הביטחוניים ‏(הולמ”ב‏) ולא אושר במסלול הרגיל בוועדה המקומית. על אף שההיתר הוגבל לחמש שנים והמבנה היה אמור להיהרס, הרשויות השונות, בין אם העירייה ובין אם משרד הביטחון, העדיפו להתעלם מהתנאי המקורי.

ב–2007, עם תפוגת תוקפו של ההיתר, פנה הרמטכ”ל בבקשה להאריך את היתר קיומו של המבנה. דוברו הסביר כי “הריסת החומה והמבנה היתה מסבה נזק עצום לביתו של השר ולבתיהם של שכניו בנוסף לעלות הכספית העצומה הכרוכה בכך”. עוד אמר כי יעלון המשיך להיות מאוים על ידי גורמי טרור. לדבריו, ראש אגף המבצעים דאז האלוף טל רוסו, קבע כי “נוכח התפקידים שאותם מילא הרמטכ”ל בעבר לא ניתן כלל לפסול את האפשרות הסבירה כי גורמים שונים חפצים או יחפצו בעתיד לפגוע ברמטכ”ל לשעבר או לאיים על ביטחונו ועל ביטחון משפחתו. לאור העובדה שלא ניתן לפסול את החשש מפני איום ביטחוני על הרמטכ”ל לשעבר, עמדתי המקצועית היא שיש להותיר על כנם, מטעמים מבצעיים, את מרכיבי הביטחון שהוקמו בביתו של רא”ל ‏(מיל’‏) יעלון”.

“מהנדס העיר עודכן”

בהתייחסו לפרשת חריגות הבנייה בביתו של הרמטכ”ל המיועד יואב גלנט אמר בעבר יעלון, הנחשב לאדם ישר, צנוע ולא רודף שררה בקרב פקודיו ומקורביו, כי “גלנט נכשל ערכית בנושאים של טוהר המידות והציות לחוק”. שר הביטחון אהוד ברק הגיב לדברים בשעתו ואמר “הפוסל במומו פוסל”.

לשאלה אם אין בעובדה שניצל לצרכים פרטיים מבנה שהועמד לרשותו מתוקף תפקידו כרמטכ”ל כפגיעה בטוהר המידות, השיב דוברו של יעלון כי “הניסיונות להציג אותו כמי שלא פעל על פי הכללים הם קנטרניים, שקריים ואין להם כל אחיזה במציאות. גם במקרה זה, וכפי שנהג כל חייו, פעל השר יעלון כחוק, בשקיפות מלאה וכמצופה מאיש ציבור נקי כפיים”. יעלון טוען גם בתגובתו כי פנה למהנדס העיר מודיעין מיוזמתו ועידכן אותו על כוונתו לשימוש בחדר.

יעלון שב וטוען כי האחריות לסידורי האבטחה בביתו אינה בידיו והיא מתבססת על שיקולים מקצועיים של יחידת האבטחה המטכ”לית והאיומים הנשקפים לחייו בעשר השנים האחרונות. אלא שמבדיקת “הארץ” עם שני הרמטכ”לים שקדמו לו ועם זה שהחליפו בתפקיד עולה שאיש מהם לא הרגיש כה מאוים. בביתו של אף אחד מהם לא נבנו יחידות אבטחה מיוחדות. יעלון החליף בתפקידו כרמטכ”ל את שאול מופז ‏(1998–2002‏) ולפניו אמנון ליפקין שחק ‏(1995–1998‏). במקרה של מופז המאבטחים לנו בדירה אחרת ביישוב כוכב יאיר שבו הוא מתגורר, ושאופי הבנייה בו דומה לרעות. בביתו של מופז נבנו ביתן שמירה קדמי וחומה בלבד.

לדברי אמנון ליפקין שחק, הגר במכבים הסמוכה, הוא כלל לא זכה לאבטחה. הרמטכ”ל לשעבר דן חלוץ, שהחליף את יעלון בתפקידו, מתגורר בבית פרטי בתל אביב. בשיחה עם “הארץ” סיפר כי כשהיה רמטכ”ל נבנה סמוך לביתו ביתן עבור השומרים, אולם לא נבנתה “יחידת אבטחה” אחורית. לדבריו, הוא התנגד לדרישת האבטחה להגבהת החומות סביב ביתו ולפיכך הן לא הוגבהו. ביתן השומרים פורק שלושה חודשים לאחר סיום תפקידו, באותו הזמן שבו הסתיימה אבטחתו. חלוץ מוסיף שלדעתו, מבלי להתייחס לאיש כזה או אחר, “בחלק מין המקרים אבטחה הפכה לעניין של סמל חברתי יותר מאשר לצורך ביטחוני”.

יעלון בביתוצילום: ינאי יחיאל

תגובות

משרד הביטחון וצה”ל הגיבו יחדיו “בשם מערכת הביטחון”. על פי התגובה, “אבטחת הרמטכ”ל דורשת רכיבי ביטחון שונים המחייבים התאמות במבנה ביתו וסביבתו. התאמות בביתו של הרמטכ”ל לשעבר, נבעו מצורך ביטחוני, בוצעו על פי כל הכללים, וקיבלו את כל האישורים במסגרת הרשויות המוסמכות לכך, תחת מעטפת הסיווג הנדרשת, ועל כך לא ניתן לפרט מה בוצע בפועל.

“כל עוד קיים צורך ביטחוני, התשתית נשארת ומשמשת לייעודה הביטחוני. הערכת המצב לגבי המשך קיומו של צורך ביטחוני־מדיני גם לאחר סיום תפקידו של יעלון כרמטכ”ל גובשה על ידי אגף המבצעים בצה”ל. בשנת 2009 עם מינויו לשר, משרד ראש הממשלה הוא שקובע את הצורך הביטחוני.

“עבודות התשתית, דורשות לעתים עבודות סביבתיות בשטח הגובל/ציבורי, דבר המאושר ומתואם על ידי הרשויות באופן מלא. במקרה המדובר, מאחר שבמסגרת העבודות נגרם נזק בלתי נמנע לשכן, הוא תוקן כמקובל”.

שני הגופים התעלמו משאלות רבות שהופנו אליהם ולא השיבו לשאלות על מידת מעורבותו של יעלון בשיפוצים שנערכו בביתו, על העובדה שיחידת האבטחה מעולם לא שימשה ללינת מאבטחים, על עלות הבנייה ועוד.

מדוברות עיריית מודיעין, מכבים־רעות נמסר בתגובה: “עיריית מודיעין, מכבים־רעות פועלת על פי החוק ובהתאם לדרישת ועדה לתכנון ובנייה. בשנת 2002 הוקמו, באישור הוועדה למתקנים ביטחוניים ‏(ולמ”ב‏), מבנים וגדרות להגנת ביתו של מר משה יעלון. השינויים המבוקשים כללו שינויים גם בבית השכן. האישור ניתן למשך מספר שנים ותוקפו פג. לאחרונה התקבלה במינהל ההנדסה הודעה ממערכת הביטחון, האחראית לאישור מבנים אלה כי תהליך אישור המבנים הושלם. עם זאת, טרם התקבל ממשרד הביטחון מסמך רשמי המאשר זאת.

“המבנה שהוקם לצורכי ביטחון אינו נכלל במגרש והוא אושר כאמור על ידי הוועדה למבנים ביטחוניים. על פי נתוני הארנונה של העירייה משפחת יעלון ומשפחת בן־גל משלמות ארנונה עבור כלל השטח שברשותם לרבות השטח שאושר על ידי הוועדה למבנים ביטחוניים”.

במשרד ראש הממשלה התעלמו מהשאלות לגבי עלויות האבטחה שניתן היה להימנע מהן עבור יחידת הדיור הנוספת וכן בעניין התלונות לפיהן לא ניתן למאבטחים לעשות את צרכיהם בבית השר. מהמשרד נמסר כי “העסקת מאבטחי השר נעשית באמצעות חברה חיצונית. במסגרת הסכם ההתקשרות עם החברה, ובהתאם לצרכים נשכרה דירה לשימושם האישי של מאבטחי השר”.

בעניין התקרית בין המאבטח לשכנו של יעלון נמסר כי “על אף שנעשו ניסיונות גישור בין הצדדים, בשום שלב לא התבקש המאבטח לבטל את תלונתו נגד השכן”.

תגובתו של יעלון: “השר יעלון לא היה מעורב כלל בהליכים שנגעו לשדרוג מערך האבטחה בביתו עם מינויו לרמטכ”ל, ולא דרש דבר הנוגע לבנייתו של חדר האבטחה או לאמצעים הכלולים בו. הנושא טופל על ידי יחידת האבטחה המטכ”לית שקבעה אפיונים וצרכים על בסיס שיקוליה המקצועיים; יחידת הבינוי של צה”ל, משרד הביטחון והוועדה למתקנים ביטחוניים אשר מאריכים את תוקף השימוש באמצעי האבטחה אחת לחמש שנים.

“ההרחבה לשטח שמאחורי חצרו של השר יעלון בוצעה בהנחיה מקצועית של יחידת האבטחה וללא כל מעורבות של השר בהיותו רמטכ”ל. הנושא לא היה נתון כלל לשיקול דעתו של השר יעלון. פעולה זו בוצעה באופן חוקי לחלוטין, באמצעות משרד הביטחון והוועדה למתקנים ביטחוניים, לאחר שהתברר כי זו הדרך היעילה ביותר לאבטח את השר יעלון עוד בימיו כרמטכ”ל. יחידת האבטחה קבעה עוד, כי יש לשפר את המיגון בין ביתו של השר יעלון לבין שכניו, ובין היתר בביתו של שכנו מר בן־גל. מדובר היה בשיקולים מקצועיים של יחידת האבטחה על מנת לאבטח את השר יעלון באופן המיטבי. השר יעלון לא היה מעורב כלל בשיקולים אלו, וכל הטיפול בנושא היה בין משרד הביטחון למר בן־גל והשכנים האחרים. בקשתו היחידה של השר יעלון מהגורמים השונים היתה שתהיה מינימום של פגיעה באיכות חייהם של שכניו.

“בתום התדיינות ביורוקרטית בין הרשויות השונות ולאחר פניות של השר יעלון בנושא, החליט משרד הפנים לאשר את המצב הקיים. זאת לאחר שהשר פנה למהנדס העיר מודיעין ועידכן אותו על כוונתו לשימוש בחדר. השר יעלון אף זימן לביתו את מהנדס העיר לבחינת הנושא. לאחר העברת חדר האבטחה לשימוש פרטי כחוק, דרש השר יעלון לשלם תוספת ארנונה נוכח השימוש בחדר. כך היה וכך קורה גם כיום. יודגש כי השר יעלון שילם לאורך כל התקופה מכיסו, מתום שירותו בשנת 2005 ועד היום, את הוצאות האחזקה והטיפול בחדר האבטחה, אשר במרבית הזמן היה סגור.

“חשוב לציין כי אם יש מי שסבר שנעשה משהו שאינו תקין, מן הראוי היה לפנות לשר יעלון מבעוד מועד ולהסב את תשומת לבו לנושא, ולא להשתמש בכך, באופן מעוות, קנטרני ושקרי, ככלי לניגוח ערב בחירות. השר יעלון ימשיך, כפי שפעל כל חייו, להקפיד על שמירה על שלטון החוק ועל שקיפות מלאה כאיש ציבור”.

תגובת חברת מיקוד, שבה מועסקים מאבטחי השר, לא נמסרה עד לרדת הגיליון לדפוס.

--------------------------------------------------------------------

הרעות נשאנוך

היחסים של יעלון עם שכנו בן־גל ידעו במשך השנים עליות ומורדות, אך יעלון, כך נראה, אינו חוסך מאמצים לשמור על יחסים טובים ככל האפשר. מבדיקת “הארץ” עולה שהמחיר הזה היה במשך השנים גבוה למדי - ולא מדובר רק בעלות הכספית של השיפוצים שנערכו על חשבון המדינה בביתו של בן־גל.

באחד הלילות של אוקטובר אשתקד הסתכסך בן־גל עם מאבטח המוצב בביתו של יעלון. בן־גל, כך על פי העדויות, התעצבן על שלא היה למכוניתו מקום חניה ברחוב. הוא הגיע למאבטח ולכאורה תקף אותו מילולית, ביצע תנועות מאיימות וירק עליו. בהמשך דחף אותו, תפס בחולצתו ונתן לו אגרוף בפנים. מצלמות האבטחה המוצבות סביב הבית תיעדו את האירוע הזה מכמה זוויות. המאבטח התלונן במשטרה שפתחה בחקירה וקיבלה לידה את תיעוד המקרה.

במאי הוגש בבית משפט השלום ברמלה כתב אישום כנגד בן־גל, על עבירות של איומים, תקיפה סתם ‏(העבירה הקלה ביותר מבין מדרג עבירות התקיפה‏) וניסיון תקיפה. אלא שהדרך לסיום החקירה הזאת לא היתה פשוטה עבור המתלונן: מקור בחברה שבה הוא עובד סיפר שהעובד התבקש למשוך את התלונה. עוד נודע, שגם יעלון השתתף בניסיונות הגישור והפישור בין השניים, שכאמור, לא צלחו.

בן־גל הגיב לפניית “הארץ” בחשדנות ובכעס ובסופו של דבר סירב להגיב על הדברים. בעניין הבנייה שנעשתה בביתו הפנה את "הארץ" לקבלת תשובות ממשרד הביטחון. תגובת דוברו של יעלון: “לאחר שעודכן לגבי התקרית, תיחקר את מאבטחו וביקש ממפקדו לנסות ליישר את ההדורים בין הצדדים”. לדבריו, גיבה את מאבטחו, ולראיה, הוא עדיין משמש בתפקידו בביתו.

uribl@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ