המירוץ אחר הבוחר הבודד שיכריע את הבחירות בארה"ב

אוהיו היא ה"גראונד זירו" של אובמה ורומני. איך שלא משחקים עם האלקטורים, שניהם חייבים לנצח בה, ולכן הם ישפכו שם 300 מיליון דולרים

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

העולם אמנם ממתין ליום שלישי ה-6 בנובמבר, אבל הבחירות לנשיאות ארה"ב למעשה כבר הוכרעו. כחמישית מהבוחרים הרשומים השתתפו בהצבעה המוקדמת ושיעורם צפוי להגיע לכ-40% עד ליום הבחירות עצמו. במאבק כל כך צמוד, אין ספק שהצבעתם של אלה שהקדימו את המאוחר הטתה כבר את הכף, לכאן או לכאן.

על פי סקר רויטרס שפורסם השבוע, הנשיא ברק אובמה – שכבר הצביע בעצמו - נהנה מיתרון של 53%-42% בקרב אלה שניצלו את זכות הבחירה המוקדמת. הנתון הזה, בפני עצמו, איננו אומר דבר משום שהרפובליקאים השמרנים מתנגדים עקרונית לחילול קדושת יום הבחירות. אך במסגרת מלחמת הספינים המתנהלת עכשיו במלוא עוזה, הדמוקרטים צוהלים וטוענים שהתוצאה מוכיחה שהמומנטום לצדם, ואילו הרפובליקאים משיבים שמצבם הרבה יותר טוב משהיה בתקופה המקבילה בבחירות הקודמות, ושניצחונם יושג ביום הבחירות עצמו.

בחירות 2012: סיקור מיוחד

32 מתוך 50 המדינות מתירות הצבעה מוקדמת, בין אם בדואר ובין אם בקלפיות, ובהן שבע מתוך תשע המדינות המתנדנדות שבהן יוכרעו הבחירות. תוספת הזמן הזו מאפשרת ל"מכונה" של הדמוקרטים להמריץ ולשנע לקלפיות מספר גדול יותר של מצביעים חסרי אמצעים במגזרים הנוטים באופן מסורתי לטובתם, כמו קשישים ובני מיעוטים. בשל כך, חוקקו הרפובליקאים חוקים שנועדו לקצר את תקופת ההצבעה המוקדמת אף שאלה, ברובם, נפסלו או הושעו לעת עתה על ידי בתי משפט פדרליים.

כבר ב-2008 הוכיח אובמה את יעילותו של מה שמתקרא אצלנו "מטה יום הבחירות". הדמוקרטים משוכנעים שהמטה מודל 2012, מותאם לשבועות ארוכים של הצבעה ואף עולה ביעילותו על קודמו. כ-120 אלף מתנדבים פועלים כבר כמעט שנה כדי לאתר מצביעים פוטנציאליים באמצעות אלגוריתמים מתוחכמים, ליצור עמם קשר, לעודד אותם לצאת אל הקלפי ולהסיע אותם לשם. "אנחנו מצפים למאבק צמוד ביותר שיוכרע על ידי 'משחק השטח' המעולה שלנו", כתב לי לפני כשנה מקורב דמוקרטי בכיר, "זה מה שיעשה את ההבדל במדינות המפתח, בעיקר אלה הגדולות והעירוניות". כשהתקשרתי אליו השבוע, הוא הזכיר לי את המייל ההוא והוסיף: "בגלל זה אנחנו ניקח את אוהיו ואת הבחירות".

הנשיא ברק אובמה בנאום בחירות באוהיו 

ואכן, אוהיו היא הגראונד זירו של בחירות 2012. מעולם לא נבחר רפובליקאי לנשיא מבלי שניצח באוהיו. אבל השנה, על פי כל הסקרים, הסימנים, המומחים והפרשנים, גם אובמה זקוק לאוהיו כדי לזכות בכהונה שנייה. על פי הסקרים, בהצבעה המוקדמת נהנה אובמה מיתרון משמעותי 60%-35% באוהיו, אבל הרפובליקאים, כאמור, בונים על רצונם העז של בוחריהם להעיף את הנשיא ביום הבחירות עצמו.

אובמה מוביל על פני רומני 191-237 במניין האלקטורים של המדינות הנחשבות לבטוחות, וסיכוייו טובים לנצח בארבע מתוך תשע המכריעות: איווה, נוואדה, ויסקונסין וניו המפשייר. אבל מספר האלקטורים של ארבע המדינות הללו מגיע יחדיו רק ל-26, ולכן לאובמה חסרה עוד מדינה אחת כדי להגיע ל-270 האלקטורים הנכספים. רומני, לעומתו, נחשב למוביל בשתי מדינות "כבדות" מתוך תשע המתנדנדות – פלורידה וצפון קרוליינה – אבל גם אם ייקח את שתי המדינות הנותרות שבהן יש תיקו – וירג'יניה וקולורדו – עדיין יחסרו לו 14 אלקטורים. וכך גם אובמה וגם רומני מטילים את כל יהבם על אוהיו, וזו הסיבה לכך שהמועמדים וסגניהם מבקרים בה עכשיו מדי יום ביומו. מטות הבחירות של אובמה ורומני הוציאו כבר כ-150 מיליון דולר על תעמולת בחירות במדינה, סכום שכנראה יוכפל עד 6 בנובמבר. הסכומים אלה אינם כוללים את מנגנוני השטח היקרים של שתי המפלגות, שפועלים באוהיו במרץ מאז החלה בה ההצבעה המוקדמת בתחילת החודש.

הזמר מיט לוף מביע תמיכתו במיט רומני באוהיו

עכשיו מופנות העיניים לפינה הדרום מערבית של אוהיו, ל-600 אלף בעלי זכות הבחירה במחוז המילטון, שבו שוכנת גם העיר סינסינטי. המילטון לאוהיו, קובעים המומחים, היא כמו שאוהיו לאמריקה כולה: במקרה של מאבק צמוד - הבחירות יוכרעו בהמילטון. זה המחוז שהצביע עבור ג'ורג' בוש ב-2004 וארבע שנים אחר כך הפך את דעתו לטובת אובמה.

בקצב הזה, מי יודע, עוד נגיע לאיתור השכונה המכריעה בסינסינטי שתקבע את גורל המילטון, ומשם לרחוב שיקבע את השכונה ולבסוף לבית שבו מתגורר הבוחר או הבוחרת שבידיהם ההכרעה הסופית, ושאולי כבר בכלל הצביעו. חבל שאי אפשר פשוט לשאול אותם, ובכך לחסוך את שני מיליארדי הדולרים שהוצאו על הבחירות, את המתח הרב שילווה אותנו עד למוצאי ה-6 בנובמבר ואת חלום הבלהות הפוליטי והמשפטי שיבוא בעקבותיהם, אם התוצאות אכן יהיו צמודות כפי שכולם מנבאים עתה. הפיאסקו של פלורידה בשנת 2000 יהיה משחק ילדים לעומת האנדרלמוסיה שתשלוט באמריקה אם לא תושג הכרעה ברורה בבחירות, שהן מהיצריות והטעונות שידעה אמריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ