למה המפכל דנינו מקדם ספר חדש על אריק שרון

למה עולה ניחוח רע מהשקת ספרו של עוד דב ויסגלס על אריאל שרון דווקא במטה המשטרה בראשותו של המפכל יוחנן דנינו

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

בסוף השבוע שעבר אירח מפכ”ל המשטרה יוחנן דנינו במטה הארצי את עו”ד דב ויסגלס, מי שהיה ראש לשכתו של ראש הממשלה אריק שרון, ואת מנכ”ל הוצאת הספרים ידיעות אחרונות, דב איכנוולד, באירוע לכבוד הוצאת ספר חדש, פרי עטו של ויסגלס: “אריק שרון ראש הממשלה”.

אירוע לכבוד ספר על שרון מאת אחד מנאמניו המסורים ביותר דווקא במטה הארצי, משול לקיום ערב השקה לסכיני קצבים באגודת הצמחונים - שהרי כזכור, שרון שקע בתרדמת כחשוד צמרת. במהלך האירוע, הרעיף דנינו שבחים על שרון “שהבין את חשיבותה של משטרת ישראל ותמיד תמך בפיתוחה ובהגדלת התקציבים המוקצים לה. גם בתור ראש ממשלה וגם בתור אדם היה אריק סמל להערצה, לחוכמה ולמנהיגות”, איבחן ההיסטוריון החדש.

דנינו שכח להזכיר כמה עובדות. הראשונה שבהן היא ששרון היה חשוד, במשך כל כהונתו כראש ממשלה, בפרשות בינלאומיות סבוכות. כמה ימים לפני השבץ שבו לקה, פורסם בהרחבה כי המשטרה חושדת ששרון קיבל שוחד של מיליוני דולרים מאיל ההון מרטין שלאף. עוד לפני כן, נחקר שרון באזהרה בפרשת קבלת מיליונים לקמפיין שלו, בניגוד לחוק. מי שלקח על עצמו את האחריות בפרשה ההיא היה הבן עמרי, שהודה בעבירות במסגרת עסקת טיעון ונשלח לרצות עונש מאסר בפועל של תשעה חודשים.

ויסגלס (מימין), המפכ"ל דנינו ואיכנוולדצילום: איציק בירן

זכורה לטוב כמובן גם פרשת האי היווני, שבה נחשד שרון כמי שקיבל שוחד מאיש העסקים דוד אפל עבור קידום עסקי התיירות הגרנדיוזיים של הקבלן בעל הקשרים הענפים במרכז הליכוד. אפל גייס אז את גלעד, בנו של שרון, כיועץ לפרויקט ביוון והרעיף עליו תשלומים של מיליוני שקלים. החקירה ההיא נוהלה בידי היאחב”ל ‏(היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות‏), שבראשה עמד אז דנינו. הבוס של דנינו, ראש אגף החקירות באותה עת, משה מזרחי, חשב כי יש די ראיות כדי להעמיד את שרון לדין. חוזה המיליונים שנכרת בין אפל לבין שרון ג’וניור והתגייסותו של שרון לסייע לעסקיו של אפל ‏(הוא נפגש אז, לבקשת אפל, עם בכירים מהצמרת היוונית שהגיעו לארץ‏) הם שהביאו, בין השאר, את מזרחי למסקנה הקשה.

אלא שבתוך המשטרה קמה למזרחי אופוזיציה פנימית בדמותו של דנינו, שהמליץ לסגור את התיק נגד שרון מחוסר ראיות, והפרשה מעוררת היצרים אכן נסגרה בסופו של דבר על ידי היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. הפרשה שקעה למצולות והקריירה של דנינו נסקה - צחי הנגבי, השר לביטחון פנים בממשלת שרון, קידם אותו לתפקיד ראש האגף המבצעי במשרדו ולדרגת ניצב.

דנינו טען באירוע לכבוד שרון כי הוא היה ראש ממשלה שתמך תמיד בהגדלת תקציביה של המשטרה. יש כאלה שזוכרים שבעיצומה של אחת החקירות נגדו ונגד בני משפחתו נזף שרון פומבית בצמרת המשטרה, שביקשה להגדיל את התקציבים המידלדלים של כחולי המדים. “תפסיקו לקטר”, גער שרון בנאום בכנס של המשטרה בהרצליה בחורף 2004. “אף פעם, בכל דרכי הצבאית, לא אמרתי ‘אינני יכול לבצע את המשימה’... לא נהי ולא בכי”.

קשה להבין מדוע בחר דנינו לקדם במסגרת תפקידו הממלכתי ספר מסחרי על נחקר צמרת. קשה עוד יותר להבין מדוע הוא מסרב בתוקף לפרט מהן הסיבות שהובילו אותו לקיים במטה הארצי אירוע לכבוד הספר שכולל קטעים אירוניים למדי על היסטוריית הנחקר הארוכה של שרון.

“הדברים אינם ראויים להתייחסות”, מסר דובר המשטרה. “ואין בהם אלא כדי להעיד על הניסיונות החוזרים ונשנים של עיתון ‘הארץ’ ששם לו למטרה לנגח שוב ושוב את המשטרה ואת העומד בראשה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ