הירואין כבר לא שיק

החגיגת, שנתפס בהתחלה כסם מסיבות לא מזיק, הפך לידידם (ואויבם) של הנרקומנים בתחנה המרכזית. המומחים והמשתמשים מסכימים שהחגיגת זול ואלים יותר מהרואין ועל כן הוא מסוכן יותר. הכירו את סם העתיד

ורד לי
צילום: ניר כפרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי
צילום: ניר כפרי

“את רואה את התולעים?” שואל ע’, בן 26 ומצביע על פצע דלקתי בזרועו. דקה אחת קודם הוא פתח בזריזות קפסולה אדומה של חגיגת ורוקן את האבקה הלבנה שבתוכה לפקק מתכת. ע’ מהל כמה טיפות מים, בישל את החומר מעל למצת, המיס אותו והזריק במיומנות לווריד. כעבור דקות אחדות הוא נראה עירני יותר ותזזיתי. ואז הגיעו התולעים. דקות ארוכות הוא מחטט בבשרו וחופר בזרועו ללא הפסקה תוך שהוא מדמיין תולעים שרוחשות ונעות לאורך זרוע ידו. מגיל 12 הוא לכוד במבוך הסמים של התחנה המרכזית הישנה. “הייתי מכור במשך שנים לסמים קשים כמו הרואין וקריסטל ‏(קוקאין‏) והחלום שלי היה להיגמל מהם”, הוא אומר. “התחלתי להזריק בשנה האחרונה חגיגת והייתי בהתחלה מרוגש מזה. זה תמיד נתפס בעיני כסם קל ולא מסוכן והייתי מופתע שאני כבר לא מרגיש צורך להזריק הרואין או להשתמש בקריסטל. היה נדמה לי שזה עזר לי להיגמל מסמים קשים, אבל די מהר התחלתי להבין שזה ממכר מאוד. אני לא ישן בכלל, יש לי הזיות, לחץ דם גבוה. כולם היום בתחנה המרכזית מזריקים חגיגת והטירוף חוגג. זה מטמטם את המוח, אנשים נהיים אלימים, רבים אחד עם השני על דברים שבכלל לא קרו”.

נרקומן מזריק לעצמו חגיגת בדרום תל אביבצילום: ניר כפרי

בתחנה המרכזית הישנה, הנחשבת לתחנה האחרונה של המכורים, אפשר לראות עלייה מובהקת בהזרקת הסם חגיגת. לפני כשלוש שנים סיפרה לי מכורה במהלך הכנת כתבה למוסף “הארץ” על הזרקת חגיגת. אבל אז היתה זו תופעה נדירה שאיפיינה את החלשים והפגיעים במכורי התחנה, אלה שלא יכלו לממן לעצמם מנת סם של הרואין או קריסטל והסתפקו בחומר הזול ביותר שסוחרי הסמים הציעו להם. בשנה האחרונה הפכה הזרקת החגיגת לתופעה רווחת בקרב המכורים חסרי הבית באזור תל אביב. מחירו הנמוך ‏(כ–25 שקל לקפסולה‏) וזמינותו הפכו אותו לתחליף ההרואין והקוקאין של מכורי התחנה המרכזית.

“לפני שלוש שנים בערך התחילו המכורים בתחנה להזריק חגיגת, אבל לא כולם השתמשו בזה. מעטים העזו להזריק את זה. הרוב הסתכלו על זה בחשדנות”, משחזר מ’, בן 32, הומלס ומכור החי במתחם התחנה המרכזית כעשר שנים. “אבל עכשיו הרבה מאיתנו משתמשים בזה. זה שאב כמעט את כולנו. זה זול מאוד ונגיש. בכל קיוסק את יכולה למצוא את זה בלי להתאמץ”. מ’ עלה לישראל מבלארוס. “לאחר השירות הצבאי התחלתי ישר להשתמש בהרואין וככה מצאתי את עצמי ברחוב”, הוא מספר. “בהתחלה היתה לי תחושה שהחגיגת הוא כמו הקריסטל, אפילו חזק יותר. הייתי מבסוט מהמחיר הנמוך, אבל אחרי תקופה התחלתי להרגיש שזה חזק מכל החומרים שאליהם התמכרתי. אני רואה על האנשים את ההשפעה - זה גורם לבלבול, בלגן בראש, התפרצויות זעם, נשירת שיניים, שיתוק איברים ופצעים בגוף. אני מצטער שהתחלתי עם הסם הזה”.

ב–2003 ההרכב הכימי של החגיגת היה אחר לגמרי, אומר ח’, בן 56, יליד תל אביב, שהיה בעברו קצין משטרה. ח’ החל להשתמש בסמים כמו קוקאין והרואין בסביבות גיל 40, השתקם, מעד והשתקם שוב. בספטמבר האחרון חזר לסמים והפך להומלס. “בעבר החגיגת היה נקי יותר. היום זה ממש רעל”, הוא אומר. “בפעם האחרונה שהשתמשתי בזה הרגשתי שנודף מהחומר ריח של נפט. כל פעם שאני משתמש בזה אני מרגיש שאני ממש מרעיל את עצמי. הסם הזה עושה הזיות. אדם שהוא קצת גבולי ולא יציב מבחינה נפשית יכול לדפוק לעצמו את המוח בשימוש בחגיגת. את רואה אנשים שמתפשטים, רצים ברחובות, צועקים, מדברים שטויות ואחרים שלוקים בהתקפי פרנויה קשים. זה סם מחרפן, העוצמה שלו חזקה ומזכירה לי קריסטל. כל פעם אני נשבע לעצמי שאני לא אשתמש בזה יותר אבל זה סם זול ואפקטיבי מאוד אז אני מתפתה. אם בעבר הוצאתי ביום על הרואין 300 שקל וגם זה לא היה מספיק לי, מנה אחת של חגיגת מחזיקה אותי הרבה יותר. אחרי הזרקה של חגיגת אני לא נרדם לפחות שלושה ימים ברצף”.

מהכדור אל המחט

“בתחנה המרכזית הישנה הרבה מהמכורים עצרו הזרקה של הרואין ושימוש בקריסטל ועברו להזרקת חגיגת”, מאשר דני גולד, מנהל תוכנית “יזהר” להחלפת מזרקים המופעלת בפריסה ארצית בתל אביב, חיפה, ירושלים, אשדוד ובאר שבע ‏(התוכנית פועלת מטעם משרד הבריאות - המחלקה לשחפת ואיידס והרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול). “בצפון הארץ אנחנו יודעים על תופעה של הזרקת ריטלין ובתל אביב החגיגת חוגג. לפחות מחצית המכורים המגיעים לתוכנית בתל אביב מדווחים על שימוש בחגיגת”. גולד מוטרד מהשפעות הסם. “זה נראה מפחיד”, הוא אומר. “לעומת משתמשי ההרואין מזריקי החגיגת מבולבלים בצורה קיצונית, אלימים יותר, הם רגישים ועצבניים בצורה קיצונית מכל שטות, כמעט כל דבר מקפיץ אותם והם סובלים מפרנויות. בנוסף, המצב הגופני שלהם רע יותר - ניכר שהם מגרדים את עצמם בלי הפסקה וסובלים מפצעים חמורים ומחלות עור”.

ד”ר חיים מהל, ראש אגף טיפול ומניעה ברשות הלאומית במלחמה בסמים ובאלכוהול, מספר שבחיפה אכן ישנם דיווחים מרובים על הזרקת ריטלין, למרות שהתופעה נפוצה בכל הארץ. "הולך בן אדם ומקבל ריטלין עבור הילדים שלו שסובלים מהפרעת ריכוז וקשב", אומר מהל. "הילדים לא מקבלים את הכדורים והאבא משתמש ומוכר לחבר'ה". ד"ר מהל מספר שהמשתמשים מפוררים את הכדור, ממיסים ומזריקים אותו. אם לא מפוררים את הכדור כמו שצריך, הוא אומר, זה עלול לגרום לסתימת כלי דם.

אבל בתחנה המרכזית בתל אביב, החגיגת חוגג. “יש עלייה מאוד מאוד גדולה בהזרקה של חגיגת”, מציין ד”ר ארתורו לרנר, פסיכיאטר, מנהל המחלקה לתחלואה כפולה בבית החולים הפסיכיאטרי לב השרון. “אין לי סטטיסטיקה רשמית אבל מה שהיה בעבר נדיר היום כבר לא נדיר. מגיעים למחלקה שאני מנהל יותר ויותר מטופלים במצב פסיכוטי כתוצאה משימוש בחגיגת ובריטלין. בנוסף יש עלייה במספר האנשים הפונים להתייעצות בנושא הזרקת חגיגת ברמה הפרטית. הגורם הוא כלכלי - זה זול יותר ולכן יש מעבר מהכדור אל המחט. חגיגת הוא חומר שנועד לבליעה אבל אנשים מזריקים אותו כי כך ההשפעה יותר חזקה וממושכת”.

דני גולדצילום: דניאל בר און

מה ההשפעה של הזרקת חגיגת על הגוף והנפש?

“יש פגיעה נפשית וגופנית חמורה. ברמה הגופנית, ככל שחומר מעורר יותר הוא יכול לגרום להפרעות בקצב הלב, התקף לב, שבץ ומוות פתאומי. תיתכן הפרעה במערכת הנוירולוגית, פגיעה בכבד, פגיעה במערכת הכליות. ברמה הנפשית יש חשש לפסיכוזות. אנשים שמשתמשים בחגיגת מאבדים את הקשר עם המציאות ובוחן המציאות והשיפוט שלהם לקוי. הם הופכים לפסיכוטיים וסובלים מחרדות ומהזיות”.

מבט על החצר האחורית של תל אביב מלמד לא פעם על זרמים ותנודות בחברה כולה. סם החגיגת מוגדר כיום כדור העתיד של הסמים. “העולם כולו משתנה בהרגלי ההתמכרויות”, אומר ד”ר מהל. “יש כיום בעולם פחות מכורים להרואין ומסתמן מעבר מקוקאין שהוא יקר לחומרים ממריצים. זה קורה גם כאן אצלנו”.

דור העתיד של הסמים

“ההיסטוריה של החגיגת החלה כשסוחרי סמים מקומיים הצליחו למצות את החומר הפעיל בעלי צמח הגת - קאטין וקאטינון - ולמכור אותו בקפסולות תחת השם ‘חגיגת’”, מסביר ד”ר מהל. “צמח הגת הנפוץ בקרב יוצאי העדה התימנית מכיל בעלים שלו חומרים ממריצים. אבל בניגוד לקפסולת החגיגת, בלעיסה ממושכת של העלים נספגת כמות מזערית שמשפרת את מצב הרוח ולא גורמת נזק”.

ב–2003 נמכר סם החגיגת באופן גלוי בפיצוציות בעיקר ברחבי תל אביב וכונה “סם המסיבות”. לאורך שנים, החגיגת היה סם פופולרי שנצרך על ידי קהל רחב בבילויים ליליים ונתפס בעיני רבים כלא מסוכן. “הוא שווק כסם מעורר מינית”, משחזר ד”ר מהל, “אבל עד מהרה הגיעו דיווחים שהוא פועל כחומר ממריץ המעלה את לחץ הדם וקצב הלב ואנשים צעירים הגיעו לחדרי המיון בבתי החולים עם בעיות לב, שטפי דם ובמצבי אובדן הכרה”. ב–2004 פעלו משרד הבריאות והרשות הלאומית למלחמה בסמים להוצאת החגיגת אל מחוץ לחוק והחומרים קאטין וקאטינון נכללו בפקודת הסמים המסוכנים. נדמה שהמהלך רק איתגר את סוחרי הסמים והיצרנים.

“מה שנקרא היום חגיגת הוא למעשה שם קוד כללי לכל הקפסולות שנמכרות בפיצוציות”, מבהיר ד”ר מהל. “אומרים חגיגת אבל יצרני הסם מתחכמים ומשנים את הרכב הסם. כשבודקים מה יש בתוכו אז בדרך כלל החומר הפעיל הוא מטאמפטמינים ‏(סמי מרץ‏) שנמצאים בשימוש רחב במזרח אסיה וארצות הברית. החומרים האלה הם סינתטיים ולא קשורים בכלל לצמח הגת”.

במהלך השנים נכללו בפקודת הסמים האסורים גם האמפטמין ונגזרותיו, אבל השימוש בחגיגת לא פסק. לדברי ד”ר מהל, ב–2007 היו 14 מקרי מוות בישראל כתוצאה משימוש במטאמפטמינים וב–2010 היו 20 מקרי מוות. “מדובר באנשים צעירים, בני 20–30, שנמצאו מתים ובבדיקה שלאחר המוות נמצא בגופם חומר התואם את המותג 'חגיגת'”.

“מה שיש היום במותג חגיגת זה כנראה חומר כמו הקריסטל מת’ והנגזרות שלו”, אומר ד”ר יששכר הרמן, מנהל המרכז לטיפול בנפגעי סמים ביפו, מנהל מרפאת מתדון ומנהל פורום בנושא התמכרויות באינטרנט, “כשאדם קונה חגיגת הוא לא באמת יודע מה הוא קנה. בהרבה מקרים הוא לא יודע מה הסוחר עירבב אבל מבדיקות שנעשו, כפי שידוע לי, זה נראה כמו הקריסטל מת’ או הנגזרות שלו. ופה אנחנו נכנסים למחוז אחר לגמרי ואפל מאוד. הקריסטל מת’ הוא חומר ממריץ המוגדר כסם המסוכן בעולם. ההשפעה שלו דומה קצת לקוקאין אבל טווח ההשפעה ארוך יותר - אם השפעת הקוקאין נמשכת כ–15–30 דקות, אז הקריסטל מת’ משפיע במשך יום־יומיים. ההשפעה המתמשכת הזאת גורמת לשינויים מאוד קשים במוח, למצבי פסיכוזות שיכולים להימשך חודשים רבים גם אחרי שהבן־אדם הפסיק להשתמש בסם. וזה ממכר בצורה קשה ביותר. זה סם איום ונורא. הייתי אומר שהרואין פחות גרוע מזה”.

הרבה מהמכורים מדווחים שאחרי הזרקת חגיגת הם כבר לא מרגישים צורך להשתמש בסמים כמו הרואין, להם היו מכורים במשך שנים. איך אתה מסביר את זה?

“בשנים 1884–1887 עסק זיגמונד פרויד בחקר הקוקאין והוא כתב מאמר בשבחי הקוקאין. הוא טען שהקוקאין משפר את מצב הרוח, עוזר בחיי המין ובנוסף עוזר להיגמל ממורפין, כלומר מהרואין. זה מעניין, הוא אמר את זה במאה ה–19 וכנראה שיש בזה משהו”, הוא מחייך. “החגיגת, המזכיר בהרכבו קוקאין, כנראה חזק מספיק כדי להפיג התמכרות לחומר אחר. אבל אין לנו באמת נתונים לגבי התופעה הזאת”.

“הפופולריות של ההרואין יורדת בעולם וגובר השימוש בסמים ממריצים כדוגמת החגיגת”, אומר ד”ר ישככר הרמן. “זה סם מאוד מסוכן. הרבה יותר מסוכן ומזיק מהרואין והוא לא פחות ממכר. הנזקים המוחיים שהוא גורם הם הרבה יותר קשים. כמעט כל מי שמשתמש בסם החגיגת נפגע בדרך זו או אחרת”.

נרקומנים מזריקים חגיגית בדרום תל אביבצילום: ניר כפרי

מה הסיכויים להיגמל מהחגיגת?

“כשמנסים להיגמל מהרואין יש פרנויה קלה ודיכאון אבל יש לנו תורה מאוד סדורה. זה מוכר לנו ויש מה לעשות ויש הצלחות ויש פתרונות, גם אם לא מצליחים לגמול את המכור אז אפשר לטפל בו במתדון. במקרה של חגיגת אני לא יכול לדבר על הצלחות בשיעור גבוה מאוד. אין לנו תורה סדורה. בגלל שהוא גורם לתגובה נפשית קשה מאוד אז מי שמנסה להיגמל ממנו סובל מדיכאון ממושך וקשה במקרה הטוב או מפסיכוזה ואז הוא נזקק לטיפול פסיכיאטרי כבד עם כל מה שכרוך בזה, כך שהגמילה קשה יותר והתחלואה רבה יותר”.

החגיגת ממכר יותר מבחינה פסיכולוגית מאשר פיזיולוגית”, אומרת ד”ר אביבה וולף, אחראית היחידה לתחלואה כפולה במרכז הקהילתי לבריאות הנפש, יפו, ומנהלת מרפאת אזמרה. “החגיגת הוא סם מאוד בעייתי. זה מאוד עצוב, מאוד קשה וחבל שאנשים לא מבינים את המשמעות של השימוש בחומר הזה. הוא פופולרי כי הוא קל להשגה, מאוד זול ולא ניתן לזיהוי בבדיקות שתן רגילות. אני יודעת על אנשים שלוקחים 5–10 קפסולות בבת אחת. אלה סמי דור העתיד והם הרבה יותר בעייתיים מהסמים הקשים האחרים”.

המתכונים באינטרנט

בקלות בה ניתן להשיג את החגיגת ניתן גם לייצרו. סם החגיגת מיוצר במעבדות פיראטיות ביתיות. “הייתי בפשיטות על מעבדות ייצור של סמי פיצוציות וזה מפחיד”, מספר מיקי אריאלי, רוקח ומנהל האגף לפיקוח ואכיפה במשרד הבריאות. “החומרים האלה מסוכנים. היצרנים מזמינים באינטרנט מסין או מהודו את חומר הגלם - חומר ממריץ שלא כלול בפקודת הסמים האסורים ומערבבים עם חומרים מוזרים. יש אתרים שמסבירים איך לרקוח את זה והם פועלים על פי ההוראות.

“המשקל שלהם לא מכויל. המכונות פרימיטיביות. לא מדובר ברוקחים מורשים או בכימאים ואם במקרה יש להם רישיון בתחום הייתי שולל להם אותו מיד”, הוא צוחק. “מתרחש בארץ תהליך שדומה למתרחש בארצות הברית”, אומר ד”ר ארתורו לרנר. “אנשים עוברים מחומרים כמו קוקאין שהוא יקר לחומרים ממריצים סינתטיים כמו סמי פיצוציות. כדי לגדל קוקאין צריך שדות נרחבים אבל כדי לייצר אמפטמינים מספיקה מעבדה ביתית של מטר על מטר”.

“אנשים לא מבינים באיזה סמים הם משתמשים”, הוא אומר בייאוש. “זה לא שבהרואין אנשים יכולים לדעת מאה אחוז במה הם נוגעים אבל אפשר לשים קצת חומר בלשון ולהרגיש. כשמדברים הרבה פעמים עם היצרנים מגלים שהם לא כימאים או רוקחים אלא בחורים מהשורה שפשוט רוצים לעשות כסף והם קוראים הוראות באתרי אינטרנט ומקימים מעבדה פיראטית ביתית. הם לא עובדים בצורה מדויקת כמו בבית מרקחת כך שהטעות הכי קטנה שלהם יכולה להיות מאוד גדולה עבור המשתמש”.

vered.lee@haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ