אמי היקרה, תניחי לי

גילינו מי אחראי לשיחות המציקות מקבר רחל

עידו קינן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו קינן

בשבוע שבו הגיעו עשרות אלפי אנשים לקבר רחל לציון פטירתה בי”א בחשוון, המשיכה מכונת הספאם המזמינה את הציבור לבקר בקבר רחל, להטריד אנשים בשיחות מוקלטות לגיוס מאמינים ותרומות. מאז דיווחנו כאן במאי על התופעה ועל תביעה ייצוגית בסך 50 מיליון שקל, התלוננו עשרות קוראים שגם הם מקבלים שיחות מטרידות שכאלה. מבדיקתנו השבוע עולה כי מאחורי הספאם עומדת עמותת “מוסדות רחל אמנו בארץ הקודש”. המתלוננים יוכלו לפנות אליה ישירות כדי להפסיק את הספאם, או להעביר את פרטיה לטיפול הרשויות.

ביום שני בשבוע שעבר קיבלנו שיחה למספר הסלולרי עם ההודעה המוקלטת של העמותה. חיוג למספר שממנו הגיעה השיחה נענה בצליל תפוס. חיוג למספרים נוספים שמתלוננים דיווחו עליהם, כולם בקידומת 072, נענו בהודעות מוקלטות כדוגמת “שלום, זכיתם ברדיו שעון מעורר” או “מארז איטום לחדר המוגן”.

הפעם חיכינו לסוף ההקלטה, ובסופה לחצנו 1 “למסירת שמות לתיקון הקדוש בקבר רחל”. נציגה שהזדהתה כנחמה מסרה לנו את מספר הטלפון של העמותה ואת שם הרחוב שבו היא שוכנת. התקשרנו לעמותה ונציגה שהזדהתה כשרית סיפקה לנו את שם העמותה, “מוסדות רחל אמנו”. חיפוש הכתובת ושם העמותה הביא את הפרטים המלאים: “מוסדות רחל אמנו בארץ הקודש”, עמותה רשומה מספר 580532943, רחוב חיי אדם 42 בשכונת מאה שערים בירושלים.

אתר הקברצילום: תומר נויברג / ג'יני

לפי המידע ברשם העמותות, העמותה נוסדה על ידי יצחק קלוגר, דב פריד ואברהם יעקב בירנהק למטרת “הקמת רשת כוללים לכבוד רחל אמנו. תמיכה ועזרה למשפחות נזקקות. תמיכה בלומדי תורה”. מאיפה משיגה העמותה את המספרים? לטענת הנציגה שרית, “אנחנו מתקשרים באופן אקראי לכל עם ישראל והגענו אליך”. היא נענתה לבקשה להסיר את המספר מרשימותיהם ואמרה: “אני מתנצלת, לא נתקשר יותר”.

התביעה הייצוגית הוגשה בזמנו נגד עמותה אחרת, “ישיבת קבר רחל”. עו”ד יאיר שפרן, שמייצג את התובעים, אומר כי מפניות שקיבל עולה שייתכן שקיימים מספר גופים שמבצעים את שיחות הספאם.

אם הוטרדתם בשיחה מוקלטת, מספר הטלפון של העמותה הוא 6277117–02. בימים שלפני הילולת רחל אמנו הופץ באתרים חרדיים מספר נוסף של העמותה, 550580–700–1 שאליו נקראים אנשים להתקשר למסור שמות עבור “מעמד התיקון העולמי” בראשות הרב יחיאל אבוחצירא.

מהנהלת עמותת “מוסדות רחל אמנו בארץ הקודש” נמסרה התגובה הבאה: “עמותת מוסדות רחל אמנו קיימת ופועלת במשך שנים רבות כמוסד ללא כוונת רווח ומטרותיה הנן מטרות קודש. במשך השנים זכינו וראינו ישועות רבות אצל תורמי המוסדות בזכות התפילות והבכיות הרבות בקבר רחל אמנו.

“עמותת מוסדות רחל אמנו לא תמסור או תעביר מידע מקצועי באשר לאופי, צורה, שיטה, של גיוס התרומות. נתונים אלו הנם קניין של המוסד ואינם קניינו של איש מלבד המוסדות. פרסום כל מידע בדבר התורמים אסור בהחלט ומהווה פגיעה בתורמים היקרים. ללא ספק הנתונים שבידך אודות אופי פעילות המוסד שגויים ומוטעים, צר לנו על כך.

“למוסדות רחל אמנו קהל תורמים מגוון וגדול, אשר זוכים ורואים ישועות כל שעה ושעה בזכות התפילות שמתקיימות בקבר רחל אמנו. הרינו לבקשך לחדול מליצור קשר עם העובדים, המתנדבים ו/או ראשי המוסד, בכל נושא.

“יהי רצון שנזכה כולנו במהרה לביאת גואל צדק במהרה בימינו אמן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ